מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ציור העץ

מבחן השלכתי- ציור העץ

/ טלי ירדני
                                   מבחן ציור העץ
 
ציור העץ מייצג את האני על היבטיו השונים,  בילד או במבוגר.
היועץ להכוונה מקצועית, אמיל ווקר, היה הראשון, שגילה כי בציור עץ, על שורשיו, גזעו וצמרתו - אפשר לראות את אישיותו של האדם.  מאחר שהעץ מציג לפני כול את נופו ואת צמרתו , את גזעו ואת שורשיו  והילד הקטן אוהב להתבונן בטבע,  קל לגרפולוג לראות בציור העץ של הילד,  דבר מה בעל משמעות על אופיו ונטיותיו.
אצל המבוגר, המתוחכם יותר, אפשר גם כן לפענח כישורים, נטיות והיסטוריה אישית על פי ציור העץ,   
ממשיכו של ווקר,  קרל קוך, יישם את שיטתו של הראשון הלכה למעשה. הוא עיצב מבחן  אישיות על פי ציור העץ.  הוא גילה שילדים נוהגים לצייר עץ דמוי אדם – מחמת נטייתם להאניש את הסביבה-  וגם לאחר שהם מתבגרים,  והדמיון הילדותי מפנה מקום לכובד ראש רציונלי – בכל זאת  אפשר לראות בציור של  מבוגר שמצייר עץ , השלכה של הדימוי העצמי שלו.
העץ, מעצם היותו צומח, נמצא תדיר בתהליך של זרימה והשתנות – ולפי שגם האדם נמצא בתהליכי השתנות כל חייו – אפשר ללמוד דרך ציור זה על תהליכים שמתרחשים בעולם האנושי.
מציור העץ  אפשר לגלות את מצבו העכשווי של האדם  מצד אחד ואת  שאיפותיו ומשאלותיו מצד שני.
אם נשלב בין כתב היד, ציור העץ והציור של המשפחה- כשמדובר בילד קטן – נוכל להקדים ולהצביע על בעיות, מצוקות ומחסורים בזמן הווה –כדי שלהורים,  ולפסיכולוגים של בית הספר יהיה קל יותר למנוע אותם ולשפר את תפקודו בעתיד.
                             
 בתהליך הניתוח של ציור העץ נתייחס למס' פרמטרים, כאשר בראשון בהם נבדוק את האיכויות הגרפולוגיות כפי שהן מתבטאות בכתב אותם נראה גם בציורים. העץ למעשה,מבטא את מקומו של האדם בעולם ואת כוחות האני שלו. מיקום העץ, ארגונו במרחב של הדף, החיבור בין חלקיו השונים – כל אלה מבטאים את מידת העוצמה או הרפיפות של כוחות האני.
הפרמטר הראשון אליו נתייחס הוא ההתייחסות לגודל העץ (כמו לגודל כתב היד) מראה לחילופין על בטחון עצמי גבוה או על צורך להיראות בעל ביטחון בגלל נחיתות. עץ קטן ביחס למרחב של הדף מראה על מופנמות, סגירות וביישנות.
הפרמטר השני וכל לראות למשל  בארגון הדף –  האם  המצייר ( המאובחן) ממלא את הדף, מצייר רק בחלק ממנו  ומה מידת היחס בין חלקיו השונים של העץ – כל אלה מראים את האינטגרציה בין האני לחברה. צורת העץ הוא הפרמטר השלישי ,שבו נוף העץ יראה על דמיון, יצירתיות, אסטטיקה, וכיו"ב. אם העץ עירום מקישוטים או פרי ועלה- זה יכול להעיד על תחושת ריקנות ("אין לי מה לומר לעולם כעת...").
בתנועה של הקו –נבדוק האם היא  האם היא תנועה קפואה, זורמת,  תקועה וכיו"ב -  והיא מעידה על מהלכי האני במרחב  הסביבתי, כיצד אני פועל , ספונטאניות וכדומה.
דרך מיקום העץ על הדף והטייתו של העץ – למטה או הצידה ילמדו אותנו אם המצייר הוא בעל זיקה לעתיד או שמא הוא בורח מהעבר בלי לנסות להתמודד.
על ידי התבוננות על מיקומו של העץ על הדף נוכל ללמוד כי כאשר העץ מצויר לכיוון צד ימין –נוכל לראות אדם מוחצן, ער לזולת, מעורה בחברה וכמו כן ניתן לומר כי המצייר מרגיש  הזדהות עם דמות אב.
לעומד צד ימין (לעתיד) צד שמאל יהיה אדם מופנם, אשר כבול לעברו וקשור יותר לדמות האם.
מיקום העץ  גבוה על הדף (העץ פורח באוויר ) מעיד על תלישות מהמציאות.
צמידות לחלק התחתון של הדף – ילמד על חיבור לאדמה או אף על דיכאון ואכזבה.  כאילו אין בו כוח להתרומם מעט.
התפרשות של העץ ונוף העץ על הדף, ברובו –  מעידה על נוכחות מודגשת של האני בעולם וגם של כוחות אני חזקים. (אבל גם  על שתלטנות.) חיבור טוב להווה, לעבר וגם לעתיד ויכולת חיובית לשים את עצמו במרכז, לא בכיוון אגואיסטי אלא אסרטיבי.
 
טלי ירדני
טלי ירדני גרפולוגית מוסמכת, בעלת מכון לגרפולוגיה בת"א, חוות דעת למעסיקים,פענוח ציורי ילדים, ייעוץ ואימון אישי, הרצאות, סדנאות וקורסים.
טלי ירדני גרפולוגית מוסמכת, בעלת מכון לגרפולוגיה בת"א, חוות דעת למעסיקים,פענוח ציורי ילדים, ייעוץ ואימון אישי, הרצאות, סדנאות וקורסים.
מכון לגרפולוגיה-טלי ירדני
מכון לגרפולוגיה ופענוח ציורי ילדים, אנו עוסקים במתן חוות דעת למעסיקים, ייעוץ ואימון אישי, הרצאות ,סדנאות וקורסים.
תל אביב
03-6810786
050-2343341
רוחניות - גרפולוגיה
תאריך: 14/7/2010
תגיות:   ציור עץ   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום רוחניות - גרפולוגיה

עבודת הגרפולוג – ייעוצים זוגיים / חנה קורן
מפגש בין שני אנשים הוא מפגש בין ה"אגו" החיצוני של כל אחד מהם, האנימה והאנימוס החבויים שבהם, מפגש בין ה"אני האידיאלי" של כל אחד מהם עם ה"אני" האמיתי של כל אחד מהם.
שנה טובה- פענוח ציורי ילדים / טלי ירדני
לנוער בסיכון, התבקשתי לבחון ציורים וכתבי יד של בני נוער לקראת השנה החדשה. מכיוון שילדים בגילאי ההתבגרות כמעט ואינם מציירים באופן חופשי, התבקשו הילדים לצייר תפוח בדבש והתוצאות המדהימות בהמשך הכתבה.
פענוח ציורים בקרב מבוגרים / טלי ירדני
דע הפסיכיאטרי. ישנם בתחום הרוחני על שלל המטפלים בשטח התקשור, הריפוי ההוליסטי וכו. אולם ישנו כלי חשוב אשר נשמט מעינינו לא מעט ואשר יכול להביא תוצאות מרביות והוא כלי האבחון בעקבות ציורים ופענוח משמעותם.
מבחן השלכתי- ציור העץ / טלי ירדני
ו - אפשר לראות את אישיותו של האדם. מאחר שהעץ מציג לפני כול את נופו ואת צמרתו , את גזעו ואת שורשיו והילד הקטן אוהב להתבונן בטבע, קל לגרפולוג לראות בציור העץ של הילד, דבר מה בעל משמעות על אופיו ונטיותיו
מהי גרפולוגיה? / טלי ירדני
גרפולוגיה היא מקצוע , המאפשר להכיר את אופי האדם על פי כתב ידו. לכל אדם כתב המיוחד רק לו. זוהי מעיין טביעת האצבע של האדם בעולם. ניתן לומר כי הגרפולוגיה היא למעשה ה"פסיכולוגיה של כתב היד".
משמעות החתימות / טלי ירדני
ום.אין פה כללים. איש איש וחתימתו. ואולם, השינויים בחתימה במהלך החיים מעידים, בדרך כלל על שינויים שחלו אצל הכותב. נוכל לבדוק את מידת ההערכה העצמית שלו , את מהימנותו, יחסו למשפחה , למקצוע ,לזוגיות ועוד.
האם הוא או היא מתאימים לי? זוגיות על פי כתב היד / מאיה הראל-פרטוק
המאמר עוסק באבחון טיפוסים שונים במערכות יחסים על פי סימינים גרפולוגים בכתב ידם
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים