מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

נר נשמה

נר נשמה – טבעי ועל-טבעי

/ רון אלון
נר נשמה – טבעי ועל-טבעי
נר הנשמה – כמו כל חפץ בעולם – מציית לחוקי הטבע. עם זאת – כמו חפצים רבים אחרים – הוא זוכה לפרשנות על טבעית.
 
הסבר מדעי
כמו כל נר, גם נר נשמה מורכב מפתיל עטוף בחומר בעירה (חלב, דונג, פרפין וכד'). כאשר מדליקים את הפתיל חומר הבערה נמס, עולה אל תוך הפתיל (בזכות כוח הנימיות) ושם הוא בוער באש שאותה הוא מזין.
למעשה תהליך הבערה מזין את עצמו: הלהבה ממיסה את חומר הבעירה שמזין את הלהבה. ככל שחומר הבעירה מתמעט כלפי מטה ואינו מגיע לקצה הפתיל, הפתיל עצמו נאכל על-ידי האש. אם בוחנים את הלהבה של נרות נשמה ניתן לראות שהיא מורכבת מצבעים שונים: כחול וצהוב. הסיבה לכך היא שתהליך הבעירה אינו אחיד או אחד. באזור אחד של הלהבה, היא מושפעת מהמימן שבחומר הבעירה ובאזור אחר היא מושפעת מהפחמן שבאוויר ומתהליך החמצון שהוא עובר. ניתן אפילו לבטא את בעירת הנר בנוסחא כימית אבל נחסוך אותה מהקורא.
 
הסבר מטאפיזי
כמובן שהסברים מדעיים לא נהנים מהיופי והפיוט של הסברים שאינם כבולים לחוקי הטבע ולנוסחאות כימיות. גם אם מדענים מצליחים למצוא פיוט דווקא בתיאור הטבעי של המתרחש בעולם החומר הרי שרבים מעדיפים את השירה שמציעים סוגים אחרים של הסברים.
נר הנשמה זכה כך להסברים מטאפיזיים וסימבולים רבים. הלהבה מסמלת את הנשמה והנר עצמו את הגוף. הצבעים השונים של הלהבה הם ביטוי לכוחות הנפש או לחלקים שונים של הנשמה. נר הנשמה מבטא, לפי הסברים אחרים, את החיבור בין האור ההיולי, הטהור – האור האלוהי במידה מסוימת – לאור הגשמי שהוא יותר מחומר אבל עדיין פחות מרוח טהורה.
נר נשמה הוא הרבה יותר מהחיבור הכימי בין חומר בעירה ללהבה; הוא איננו רק אמצעי להפצת אור. הוא מזין את הנשמות בעולם הבא בזכות אורו הטהור, הוא מזמין ומעדן את נשמות המתים. המשמעות שלו עולה מעל גדות חוקי הטבע האומרים לאש לבעור ולנר להיאכל.
נר נשמה מחבר בין העולם שלנו, העולם שכאן, העולם הממתין למוות, עם העולם שמעבר – העולם הבא.
אין צורך לבחור בין המהות המדעית של נרות נשמה לבין המטען הסימבולי והמהות המטאפיזית שבה הוא מתעטף במשך דורות על גבי דורות של המסורת היהודית. נר הנשמה נמצא בהחלט בשני עולמות אלו בו-זמנית.
רון אלון
חובב נרות ועוסק בשיווק נר נשמה סולארי ונרות זיכרון סטנדרטים.
חובב נרות ועוסק בשיווק נר נשמה סולארי ונרות זיכרון סטנדרטים.
נר לחיים
נר לחיים מייצרת נר נשמה סולארי ונרות הנצחה וזיכרון.
לאה גולדברג 27
אשדוד
03-8666736
08-8648274
יהדות - כללי
תאריך: 28/6/2010
תגיות:   נר    נרות    נר נשמה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום יהדות - כללי

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים / אביב יועצים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.
ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם / אביב יועצים
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.
ארון קודש כמספר סיפורים / אביב יועצים
ארון קודש הוא אמנם חפץ דומם שאיננו משמיע קול אך כדרכם של הרבה חפצים דוממים, אנשים שומעים אותו הוא מדבר אליהם.
ארון קודש: מה הוא אומר לך? / אביב יועצים
קהילות שונות ואנשים בונים סוגים שונים של ארונות קודש. כשהם רואים ארון קודש, אנשים שונים מגיבים אליו בצורות שונות שכן עבור אנשים שונים הארון מבטא דברים שונים.
תפילין: שעה של מסתורין / אביב יועצים
המראה של החפץ הקדוש והכה מוכר הזה מעורר בי הרגשה מוזרה. אני מביט על תפילין ואני מרגיש שמדובר במין חפץ מסתורי שכולו אפוף בסוד ובניחוח של עולם אחר ורחוק.
תפילין: קנייה כתהליך בונה / אביב יועצים
אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג תפילין לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.
ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש? / אביב יועצים
אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט.
ארון קודש והידור מצווה מודרני / אביב יועצים
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.
ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה / אביב יועצים
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.
ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין / אביב יועצים
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים