מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

צבעי מאכל E

מספרי E של מוצרי מזון - מה זה?

/ תומר בר-מאיר

שם המאמר:

מה זה לעזאזל כל מספרי ה-E בתווית?

 

 

כותב/ת המאמר:

תומר בר-מאיר

תפקיד:

סמנכ"ל ומנהל איכות "בר-אל Life"

תמצית:

רבים מהצרכנים נתקלים מדי יום בתוויות מוצרים המציינים מספרי E של רכיבי מזון. מספרים אלו יוצרים לרוב קונוטציות שליליות בעיקר בשל העובדה שהצרכן הפרטי שקורא את תווית המוצר אינו מכיר את משמעות המספרים.

מה אומר החוק?

דבר ראשון - על פי חוק, חייב כל יצרן לסמן ברשימת הרכיבים של המוצר שלו את כל הרכיבים בסדר יורד, כלומר, מהרכיב המשמעותי ביותר בכמותו ראשון ועד לזניח ביותר בכמותו אחרון.

דבר שני - חובה על היצרן לסמן לצד שם הרכיב או שם קבוצת הרכיבים את מספר ה- E שלו אם קיים אחד כזה ברשימת ה-E הידועה (קישורים ניתן למצוא בתחתית העמוד). 

מהם מספרי ה- E?

מספרי ה- E הינם רכיבי מזון (גם טבעיים) שנכללו ברשימת תוספי המזון. כל חומר שהוגדר כתוסף מזון מוכנס לרשימת מספרי ה- E וניתן לו מספר על פי הקטגוריה לה הוא שייך. מספרי E הם אוניברסליים ויופיעו על כל תווית, בכל ארץ בעולם, באותו המספר,. משמעות הדבר היא כי כל חומר שהוכנס לרשימה זו הוא:

א.       מצד אחד - חומר שמותר לצריכת אדם (אלה אם הוחלט אחרת ופורסם ברשומות).

ב.       מצד שני – חומר שיש לתת עליו את הדעת בנושא אזהרות סיכונים וכמויות.

ג.        אחד היתרונות במוצרים ברשימה הנ"ל הוא שהם נמצאים תחת פיקוח (בדרך כלל ע"י משרד הבריאות המקומי באותה מדינה) והוחלט על אופן השימוש בהם.

אופני שימוש עשויים לבוא בצורה של: "מותר לשימוש רק בריבות", "אסור לשימוש בדברי מאפה" או חשוב יותר- מה הכמות המרבית שניתן להוסיף רכיב זה במזון. דוגמאות קלאסיות להגבלה כזו היא בחומרים משמרים, תחליפי סוכר/ממתיקים שונים ועוד.

מה כדאי לדעת?

לדעתי יש שני דברים חשובים שצריך לקחת בחשבון בזמן שקוראים את רשימת מספרי ה- E על גבי תווית המוצר: 1. לאיזה קבוצה הם שייכים (מה הסיכון הכרוך בצריכת חומר זה?) 2. האם עצם העובדה שבמוצר מסומנים מספרי ה- E (ולא מוסתר) גורם לי להרגיש בטוח יותר?

1.      מספרי ה- E של רכיבי המזון שייכים לרשימת "תוספי המזון" ומחולקים לקבוצות על פי תפקידם הטכנולוגי במוצר (ראה טבלה בהמשך). ישנן שתי קטגוריות עיקריות שמהן צריך להישמר משום שהן מכילות את מירב החומרים ה"רעים" במזון ולגביהם אין יותר מידי חילוקי דעות. קטגוריות אלו הן צבעי המאכל (E100-E199) והחומרים המשמרים (E200-E299). למרות שבתוך הקטגוריה של צבעי מאכל יש גם מוצרים בטוחים כגון כלורופיל וכורכומין – לרוב האחרים ישנה היתכנות לסיכונים בריאותיים מעבר למינון הנכון המומלץ.

בחומרים משמרים כמובן, אין רכיבים טבעיים, ואם עוברים על המינון המומלץ שנקבע ע"י רשויות הפיקוח הם עלולים להזיק.

ישנם עוד אין ספור מוצרים בעייתיים ולא מעט חומרים עליהם יש וויכוחים עד היום ללא תשובות חותכות לכאן או לכאן וגם מספר די רב של מוצרים אשר כלל אינם מהווים סיכון בריאותי. כנראה שבדיוק בנושא הזה צריך אולי יותר מכל להקשיב לאמא שתמיד אומרת: "כל דבר הוא טוב כל עוד הוא במידה".

2.      אם תווית אינה מכילה מספרי E, מה זה אומר? שאין תוספי מזון או שהיצרן אינו מודע לתוספים שהוא מוסיף למוצר? סביר להניח שהאפשרות השנייה. הרי אפילו אבקת אפייה מורכבת משני חומרים בעלי מספר E (E450 ו- E500). לפעמים, על מנת לתת מידע אמיתי ושקוף ללקוח צריך לבדוק גם בתוך הרכיבים של חומרי הגלם שהיצרן משתמש. לדוגמא: יצרן שאינו מקפיד לבדוק ולסמן בהתאם, עשוי לא להבחין שבמרגרינה/ שומן מוקשה שהוא משתמש להכנת בצק פריך לעוגיות מסתתרים להם לא אחת מספר רכיבים נוספים שהם תוספי מזון בעלי מספרי E כגון E435, E471, E475. פירות יבשים מכילים סולפיטים כגון E220, שבבי שוקולד שמוסיפים לעוגות ועוגיות מכילים לרוב לציטין סויה שהוא גם חומר טבעי, גם אלרגן וגם יש לו מספר E, וישנם עוד אין ספור דוגמאות נוספות.

כוונת היצרן אינה להטעות או להסתיר, אך חוסר תשומת הלב לרכיבים של חומרי הגלם המשמשים אותו בייצור, עשויה לגרום להשמטת נתונים חשובים.  מסקנה שלי – אם יש סימון של מספרי E על התווית ובנוסף ליצרן יש תו איכות (ISO, HACCAP, BRC, GMP ועוד אחרים) ישנה הסתברות גבוהה שהוא פשוט מודע יותר לרכיבים ולערכים של המוצר, מיוצר על פי החוק, ויש מי שבודק אותו ומוודא שהוא אינו חורג מהכמויות המותרות בחוק.

להלן טבלת הקטגוריות והמספרים מחולקים בצורה נוחה מאוד על מנת להקל על תהליך זיהוי קבוצות הרכיבים. קבוצות אלו כוללות:

קבוצת מספרי ה- E

שם הקטגוריה תפקיד טכנולוגי

הערות

E100-E199

צבעי מאכל

הרבה חומרים בעייתיים נמצאים בקטגוריה זו. מה טבעי ומה לא, מה מזיק ומה מסרטן...

E200-E299

חומרים משמרים

אין ממש חומרים טובים בקבוצה זו.

E300-E399

אנטי אוקסידנטים, מתחלבים, ומייצבים

המוכרים ביניהם הם לדוגמא מלח לימון E330 (Citric Asid) ולציטין E322.

E400-E499

מתחלבים, מייצבים, ומסמיכים

חומרים סבירים ברובם, נמצאים כמעט בכל מוצרי המזון, חלקם טבעיים וחלקם סינטטיים. בינהם מייצבים ממשפחת הגאם (טבעיים) הכוללים לדוגמא גואר-גאם וקסנטן-גאם שמאוד נפוצים במוצרי מזון (E415, E412 בהתאמה), כאן נמצא גם אחד המרכיבים של אבקת אפייה רגילה E450 ועוד.

E500-E599

תוספי מזון עם תפקידים שונים

סודה לשתייה נמצא כאן ופותח את הרשימה (E500)

E600-E699

מחזקי טעם

מרחיבים את שקיות הטעם בלשון ומייצרים טעם עמוק יותר.

E700-E799

אַנְטִיבְּיוֹטִי - Antibiotic

עד כמה שאני מכיר, נמצאים שם רק 2 חומרים E710 ו- E713

E900-E999

תוספי מזון עם תפקידים שונים

כגון ממתיקים למיניהם, חומרי הברשה ציפוי וזיגוג, משפרי אפייה ועוד.

E1000-E1499

תוספי מזון עם תפקידים שונים

כגון מסמיכים, עמילנים מעובדים ועוד.

 

לסיכום, אמא צדקה כשאמרה "כל דבר הוא טוב כל עוד הוא במידה..."

מה מזיק יותר? הגורם שקילקל את המוצר או החומר ששימר אותו?

הצבע שגרם לילד לאכול את המוצר המזין או הסכנה שטמונה בו אם עוברים על המינון המותר?

הממתקים השונים שמשמשים כתחליף סוכר או מחלת ההשמנה שגוררת אחריה עשרות מחלות נלוות?

התשובה כאמור נעוצה אך ורק במינון הנכון, בקריאה נכונה של התווית ובהבנתה!

 

 

לרשימת תוספי מזון עפ"י משרד הבריאות – לחץ/י כאן.

אתר שמציג סיכונים בריאותיים של תוספי מזון בעלי מספרי E (הרשימה לא מלאה אבל נותנת מדגם מייצג). – לחץ/י כאן

לרשימה מלאה באנגלית מויקיפדיה הכוללת חומרים אסורים לשימוש לחץ/י כאן .

תקנת משרד הבריאות - רשימת תוספי מזון על-פי בריאות הציבור (מזון)(תוספי מזון) התשס"א – 2001 (מהדורה 2005) – לחץ/י כאן.

 

 

מעט על כותב המאמר:

 תומר בר-מאיר הוא בוגר לימודי MBA במנהל עסקים ומשמש כסמנכ"ל חברת ל.ד. בר-אל בע"מ.

בשנת 2009 סיים דרך ארוכה של בניית כל תקני האיכות של החברה הכוללים ISO 9001:2008, HACCP ו- GMP ולכן צבר ידע נרחב בסוגיות ניהול איכות, בטיחות המזון, תקנים למזון, תנאי ייצור נאותים ועוד.

 

 

 

 

 

 

תומר בר-מאיר
סמנכ"ל ומנהל אבטחת איכות בר-אל, מוצרי בריאות טעימים ייצור, פיתוח ושיווק מוצרים ללא גלוטן
סמנכ"ל ומנהל אבטחת איכות בר-אל, מוצרי בריאות טעימים ייצור, פיתוח ושיווק מוצרים ללא גלוטן
בר-אל
בר-אל, מוצרי בריאות טעימים ייצור, פיתוח ושיווק מוצרים ללא גלוטן
צבי הנחל 15
פארק התעשייה עמק-חפר
04-6224695
04-6343071
קישור לאתר
בריאות ורפואה - דיאטה
תאריך: 10/10/2010
תגיות:   ללא גלוטן    צליאק    כרסת    בר-אל    בראל   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - דיאטה

אוכל לדיאטה – גם מחוץ לבית / רוני מיכאל
אחד הכללים הבסיסיים בדיאטה הוא להכין את הארוחות לבד, כדי להשיג שליטה על המרכיבים. אבל מה עושים כשהנסיבות דורשות מאיתנו לאכול בחוץ? מאמר זה אמור לעזור לכם לבחור אוכל לדיאטה בצורה אופטימלית
מי הזיז את החופש שלי? / רעות רשף
חזרנו. במאמר הראשון דיברנו על כך שכדי לרזות פעם אחת ולתמיד, על התכנית שלכן לכלול 3 שלבים - הורדה במשקל, שמירה על התוצאות לאורך זמן, והשגת חופש. כן תהיו האדם שאתן רוצות להיות – בגוף שאתן רוצות להיות בו
לרזות? זו לא חוכמה! / רעות רשף
זו לא חוכמה לרזות??? כן, שמעתן אותי. אמרתי שזו לא חוכמה לרזות. רוב הנשים שרוצות להוריד ממשקלן מייצרות תכנית להורדה במשקל, ו… זהו... אבל רגע, זה אמור להיות רק שלב א' בתכנית! למה הכוונה? מיד תגלו...
הטון והטונה - האם קיים קשר של שתיקה ? / יובל לובנשטיין
הטונה הוא מאכל פופלארי בישראל, אולם זיהום מי הים גורם להתצברות של כספית בגופו של דג ענק זה. האם המידע מגיע לצרכנים ? האם זכותם של הצרכנים לקבל מוצר נקי מרעלים ?
הרזיה או דיאטה ? / מואיז אלוש
למרות העובדה כי דיאטה היא תזונה, דיאטה משמש בטעות כמונח שקול לתהליך הרזיה. מהי תזונה לירידה במשקל והאם תוספי מזון יעילים לתהליך הרזיה שכזה?
גילו לך צליאק? מחפש/ת מוצרים ללא גלוטן? מדריך קצר לקריאת תווית מוצר! / תומר בר-מאיר
אחד הדברים הראשונים שצריך לעשות אדם מהישוב ובייחוד זה שאובחן כחולה צליאק או כרגיש לגלוטן (או בעל כל רגישות אחרת כגון סוכר לסוכרתי) הינו ללמוד כיצד לקרוא את תווית המוצר ולהסיק ממנה מסקנה עיקרית אחת...
מספרי E של מוצרי מזון - מה זה? / תומר בר-מאיר
רבים מהצרכנים נתקלים מדי יום בתוויות מוצרים המציינים מספרי E של רכיבי מזון. מספרים אלו יוצרים לרוב קונוטציות שליליות בעיקר בשל העובדה שהצרכן "הקטן" הקורא את התווית אינו מכיר את משמעות המספרים.
תפריט דיאטה של 1800 קלוריות למען ירידה במשקל של 1-2 קילו בשבוע / טלי שחר
תפריט דיאטה של 1800 קלוריות היא הדרך הנכונה והטובה להוריד במשקל. דיאטה של 1800 קלוריות ביום תגרום לך לרזות בצורה סבירה ומאוזנת של 1 עד 2 קג' בשבוע, לאכול נכון ומאוזן, לא להיות רעבים ומותשים, להיות חי
איך להוריד במשקל ולהישאר רזה / טלי שחר
נו לא מצליחים לשמור על משקל מאוזן. איך להתמיד במאזן קלוריות: קלוריות נצרכות מול קלוריות נשרפות. השינוי החשיבתי הנדרש כדי להתמיד ולשמור על משקל נכון. איך למה וכמה צריך לאכול כדי לרזות ולהישאר רזה לתמיד
בניית תפריט דיאטה / אלעד ריץ
כאשר נעמדת בפנינו מטרה, והיא להפחית במשקל על מנת שנרגיש טוב יותר עם עצמנו, כדאי לתכנן היטב, באופן ריאלי, מעשי ובצורה המתאימה לרצונות האישיים שלנו, את הדיאטה המיועדת לנו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים