מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מס רכישה

זכאים למס רכישה?

/ מירי כהן
מתיישבים שבנו את ביתם בהרחבות קיבוצים ומושבים זכאים להחזר בגין מס רכישה
 
 
כיום הרבה מאד אנשים פונים לחפש להם מקומות נוחים ואף לא תמיד כל כך יקרים על מנת לבנות את ביתם וליהנות מאיכות חיים להם ולילדיהם .הם מוצאים את המענה לרצונם זה בהרחבות של הקיבוצים או של מושבים .
 
אבל מסתבר שהמדינה מחייבת את המתיישבים לשלם מס רכישה בסכומים ניכרים ,אשר אינם עונים על ההלכות ועל הפסיקות שנקבעו בבתי משפט זה מכבר, לפיהם אין לחייב מתיישבים בתשלום מס רכישה על תשלומים שהמתיישבים שילמו מעבר לתשלום עבור רכישת הקרקע ואין לחייב אותם בתשלום מס הרכישה בעבור תשלומים ששילמו בגין פיתוח תשתיות , שירותי בניה ,תשלומים לאגודה וכד' .
 
הרעיון שעומד מאחורי עניין זה שתשלום מס הרכישה חל רק על שווי הקרקע אותה המשתכנים רוכשים ממנהל מקרקעי ישראל וזאת בהתאם לחוק מיסוי מקרקעין ואין לחייב אותם לשאת בתשלומים שהם שילמו לאגודה לפיתוח או ליזם, שאלה למעשה תשלומים שנובעים עקב חוזה שערכו המתיישבים ואינם קשורים לזכויות של הקרקע עצמה אלה הם למעשה תשלומים נילווים .
 
ומעשה שהיה כך היה -בשנת 2006 מתיישבים אשר רכשו קרקע בהרחבת קבוץ מפלסים ובנו את ביתם, נאלצו לשלם מס רכישה בגובה ניכר למרות שאינם מחוייבים לשלם סכומים כל כך גבוהים לרשויות המס. אותם מתיישבים פנו לבית המשפט העליון כנגד מנהל משרד מיסוי מקרקעין בבאר שבע בטענה שאין לחייב אותם לשאת בתשלומים שאינם קשורים בפועל לזכויות המקרקעין ואכן הם זכו וכספם הוחזר להם .
 
גם בפרשה אחרת בעניין עמוס גולן שהגיש ערר כנגד מנהל מס שבח ניתנה החלטה זהה, לפיה אין לחייב מתיישב בהרחבות של קיבוצים ומושבים לשלם על תשלומים בגין פיתוח תשתיות, תשלומים לאגודה, שירותי בניה וכד' ויש לחייב אותם רק עבור שווי הקרקע בלבד ונקבע כי יש להחזיר למתיישבים את כספם שנגבה בניגוד להלכה שנקבעה בפרשת מפלסים.
 
נשאלת השאלה מדוע המדינה אינה מקיימת את ההלכות הללו שנקבעו עוד בשנת 2006 ? מסתבר שמדינה ישראל ורשות המיסים ממשיכה לא להתייחס לפסיקה המחייבת ומעלימה עין בכדי לעשוק את המתיישבים אשר אינם יודעים את ההלכות ובכ מעשירה את קופת המדינה על חשבון המתיישבים שלא בצדק .
 
הצעתי לכל מי שרכש בית בהרחבות של המושבים או הקיבוצים לבדוק איזה סכום שילם בעבור מס הרכישה ולפנות לרשויות המס בדרישה להחזר התשלום העודף .
כל מי שזקוק לסיוע בעניין יוכל לפנות אלי ואנחה אותו מה עליו לעשות .
במידה ואתם מכירים מתיישב שרכש בית הרחבת המושבים או הקיבוצים תוכלו להפנותו אלי ואף כדאי ליזום פניה קולקטיבית של כל המתיישבים כנגד רשויות המס בכדי לקצר את ההליכים .
 
 
 
מירי כהן
מנהלת משרד כעשר שנים ומשמשת כיועצת משפטית ברשת חברתית "הלב" למשפחות חד הוריות.
מנהלת משרד כעשר שנים ומשמשת כיועצת משפטית ברשת חברתית "הלב" למשפחות חד הוריות.
עו"ד מירי כהן ושות'
מרכז גישור לעסקים ועינייני משפחה
הגעתון 14
נהריה
04-9925057
04-9928852
קישור לאתר
מיסים - מיסוי מקרקעין
תאריך: 16/9/2010
תגיות:   מס רכישה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום מיסים - מיסוי מקרקעין

תקנות מיסוי מקרקעין / LoadSEO SEO
תקנות מיסוי מקרקעין מס שבח הפכו את חוק מיסוי מקרקעין לנחלת שירותי עורך דין מקרקעין מקצועי. הכיצד נבין את התקנות? בעזרת עורכת הדין רות אלדן-אורנשטיין...
חוק מיסוי מקרקעין שבח ורכישה / LoadSEO SEO
חל עליכם חוק מיסוי מקרקעין שבח ורכישה, עורך דין מקרקעין רות אלדן מאחוריכם. קבלת דירה במתנה מקרוב משפחה, או מחבר אינה מזכה אתכם מפטור בתשלום המיסים, ל...
הסכם למכירת דירה / ירון כהן
הסכם למכירת דירה הוא החוזה המסכם והחותם עסקת מכירה המבוצעת בין הקונה ובין הקבלן או בעל דירה שהוא האדם המוכר את הנכס. בעת החתימה על הסכם למכירת דירה, מצהירים הצדדים
שמאי מקרקעין נגדי להיטל השבחה בגין הקלות / בועז וכולדר
שמאי מקרקעין נגדי להיטל השבחה בגין הקלות לאחרונה, נוטים האדריכלים להציע לבעלי הזכויות שיפורים תכנונים, שלדעתם מוסיפים לייחודו של בית המגורים כגון:
זכאים למס רכישה? / מירי כהן
מתיישבים שבנו את ביתם בהרחבות קיבוצים ומושבים זכאים להחזר בגין מס רכישה
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים