מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מערכת יחסים - אלון גן

תחזוקה שוטפת של מערכת היחסים מאת אלון גל

/ נימי קרב
תחזוקה שוטפת של מערכת היחסים מאת אלון גל
 
מערכות יחסים מתנהלות בדומה למערכות טכנולוגיות מתוחכמות. ממש כמו אלו הן זקוקות באופן שוטף וסדיר לתחזוקה שוטפת. בדיוק כמו שאתם לוקחים את הרכב שלכם אחת לכמה זמן לטיפול במוסך, מעניקים לו מזמנכם וכספכם על מנת שימשיך לשרת אתכם נאמנה, לאותה השקעה בדיוק נזקקת מערכת יחסים בינאישית.
 
כל עוד מדובר ברכב שלנו, אין לנו ממש ברירה, אם לא נטפל בו בוקר אחד אנו עלולים למצוא עצמנו פשוט תקועים עם רכב שלא מתניע. אבל כשמדובר במערכות היחסים שלנו, הן יכולות לקרטע במשך זמן רב ללא כל בעיה. כוח ההרגל הוא אחד הכוחות החזקים בטבע וכשאנו נמצאים בתוך ההרגל הזה שעין אחת שלנו עצומה והשניה לא ממש רואה 6:6, מאוד קל לשכוח שיש להשקות, לאוורר מעט את האדמה ולדשן. הדבר העצוב הוא שאם אשאל אתכם מה יותר חשוב לכם תקינות הרכב שלכם או תקינות מערכות היחסים שלכם, כולכם תצביעו על האפשרות השניה, אבל אם נבדוק בשטח הרי שרוב בני האדם טיפלו במהלך השנה האחרונה ברכב שלהם יותר מבמערכות היחסים שלהם.
 
התוצאה של חוסר תחזוקה היא אחת והיא כואבת - שחיקה. וזו יוצרת שלל של כעסים צבורים, מתח, לחץ, תסכול ותקשורת לקויה.  כלומר, שתחזוקה שוטפת והקפדה על כלל הנקיון במערכת היחסים חשובים מאין כמותם ליצרת איכות במערכות בין אישיות. בואו נגדיר רגע מהו ה"נקיון" הזה שאני מדבר עליו. כל מערכת יחסים אנושית מורכבת מכמה פריטים שאמורים לשתף פעולה בדרך להשגת מטרה משותפת. ניתן לראות זאת בכל מרחב שתבחרו, בני זוג, הורה וילד, שותפים לעסק, חברי צוות בצבא או בכל מסגרת תעסוקתית אחרת, בוס ועובד ועוד ועוד... נקיון הוא שמה השני של כנות ופתיחות. נקיון במערכת יחסים אנושית נוצר על ידי שיחה בין שני אנשים או יותר, אשר מסכימים להסתכל יחד על התוצאות גם כשהן לא נעימות ולא לשמור בבטן את אשר על ליבם. נקיון הוא הבסיס ההכרחי לקיום שיתוף הפעולה לאורך זמן, וכמו כן להצלחת המטרה המשותפת.
 
אם תקחו לדוגמא מנהל שכועס על אחד מעובדיו ובמקום לדבר עם אותו עובד הוא הולך ומתלנונן על כך לשאר העובדים הרי שהוא "ליכלך" את מערכת היחסים בינו לבין העובד שלו. הכי קל לנו ללכת ולהתלונן אצל אנשים אחרים מאשר ללכת ולדבר עם בן האדם איתו עליו אנו מתלוננים. אני רואה את זה כל הזמן, הכי קל לנו, בני האדם, להתחבא מאחורי הדברים שלנו, וככה, בקטנה, ללכלך את האחר, רובנו פשוט לא אמיצים מספיק, רובנו פחדנים. מערכת יחסים המכוונת להצלחה תעמוד במשימה אך ורק כאשר כל מרכיביה יהיו ערים לתוצאות (החיוביות והשליליות) ובשלב מתקדם יותר גם שותפים למציאת הפתרונות. 
 
זכרו, מטרתו של יצירת הניקיון היא להסתכל על התוצאות בשטח, בתוך מערכות היחסים שלנו כמו, כעס, טינה, תסכול, ביקורת ותחושת כישלון וללמוד מהן. כל זאת כדי ליצור שיתוף פעולה אמיתי ועקבי המבוסס על טעות ותיקון. התוצאות הללו בשביל האדם הצומח הן  עובדות בשטח שלא ניתן להתווכח עליהן. יצירת הניקיון בתוך מערכות יחסים לעולם איננה עוסקת במי צודק ומי טועה, וגם לא במי אשם, אלא אך ורק במה התוצאה משקפת לנו.
שיחת תיקון איכותית היא שיחה נטולת האשמות והצטדקויות ומלאה בהתבוננות ותיקון. לכן, בעת קיומה של השיחה אל תתווכחו ואל תתדיינו עם דבריו של האחר, אלא, התייחסו עיניינית לנאמר. אך בנוסף יש לבקש מהאדם שמולכם הצעה לפתרון הדילמה ביניכם. אדם שלא מציע פתרון בעצם מתנער משיתוף הפעולה אתכם.
 
לאחר שקיימתם שיחת ניקיון, אמרו מהו שגורם לכם אושר במערכת היחסים. מטרת שלב זה היא לתת מקום לדברים שעובדים, לחיובי, ולאיכות שבמערכת היחסים. הוקרה היא תמיד הדרך הטובה ביותר ליצירת הצלחה.
 
הקפידו לשמור על עצמכם מכעסים מצטברים, הסתרה, תסכול מתמשך וחוסר תקשורת. אל תשמרו דברים בבטן, כל  אלו משמשים כמעכבי צמיחה קלאסיים והם גם אלה המחסלים הנאה. ללא חוויות צמיחה והנאה, קשה להתמודד ולקיים הבטחות הדורשות עימות ונחישות.
 
איך תתאמנו על יצירת כנות ונקיון:
1.      זהו מי בחייכם שאתם כועסים / ממורמרים ביחס אליו או לא משתפים אותו בכנות בכל אשר על לבכם.
2.      צרו שיחת נקיון איתו הכוללת 2 שלבים:
א.      שתפו אחד את השני מה מפריע לכם במערכת היחסים, מה מתסכל, מעצבן, מעייף והציעו כל אחד הצעה לפיתרון לבעיה שהעלתם.
ב.       במסגרת שיחת הנקיון חשוב גם לדבר על הדברים הטובים. לכן מיד אחר כך, שתפו אחד את השני מה כן עובד לכם בקשר, איפה אתם מזהים שאתם מרוויחים, שטוב לכם, מה גורם לכם הנאה וסיפוק.
3.      דאגו לקיים שיחה קבועה כזאת לפחות פעם בשבוע או בפרק זמן קבוע במערכת היחסים וכך תוכלו לראות כי במשך הזמן כמות ה"לכלוך" מופחתת בהרבה.
 
אודות המחבר:
אלון גל ,מנכ"ל תות תקשורת ותוצאות
מנחה התכנית "משפחה חורגת"
מומחה לאימון אישי ואימון עסקי

 
נימי קרב
דוטקום ישראל
דוטקום ישראל
דוטקום
דוטקום מתמחה בהקמת אתרים ומספקת שירותי אינטרנט לחברות עסקיות, בניית אתרים למוסדות גדולים וגופים מסחריים והקמת אתרים פרטיים.
חיפה
קישור לאתר
בית ומשפחה - נישואין וזוגיות
תאריך: 31/8/2010
תגיות:   אלון גל    אימון אישי    אימון משפחתי   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בית ומשפחה - נישואין וזוגיות

תכנון הצעת נישואין / לי באומן
אתה עלול למצוא את עצמך מסתובב ימים או אפילו שבועות אם הטבעת אירוסין בכיס שלך או באחת המגירות, ומתקשה להחליט מתי ואיך בדיוק להציע. הנה כמה עצות עבורך.
תכשיטי יהלומים / LoadSEO SEO
אחד הדברים החשובים בבחירת התכשיטן הוא הניסיון הרב של ביצירה של תכשיטי יהלומים. כיום אפשר למצוא מידע רב באינטרנט על תכשיטנים ורמת ההתמחות המקצועית שלהם.
מחירי טבעות יהלום,מחיר טבעת יהלום,מחיר יהלום,כמה עולה יהלום, / יעקב פוגל
מאמר זה היא לאתר באופן אובייקטיבי את רשימות המחירים הקיימות בתעשיית היהלומים, ואת היתרונות שכל אחת מהן מאמינה כי יש לה על פני המתחרות. סדר הצגת רשימות המחירים אקראי לחלוטין ואינו מסמל העדפה כלשהי.
זרים מתוקים לכלה / LoadSEO SEO
יש חברות שמבינים שלכל כלה יש רצון אישי משלה והיא רוצה להיות הכי מיוחדת. זרים מתוקים לכלה הם כמו זרי כלה רגילים, רק עם טוויסט קטן ומתוק.
בחירת זר כלה / לירון בן נעים
זר כלה חייב להיות מרשים מצד אחד וצנוע מהצד השני. ססגוני ומרהיב מאידך אך אלגנטי ויוקרתי מאידך
מתנות לבני זוג / yael loosh
בחירת מתנה לחבר פעמים רבות דורשת מחשבה רבה. אנו רוצות להעניק לאהובים עלינו את המתנות המיוחדות והמקוריות ביותר שיסבו להן הנאה רבה ויראו את מלוא אהבתנו והערכתינו כלפיהם
בניין הזוגיות / עוזי פלג
המפעילים לחץ ועלולים להביא לקריסתו,זיהוי הכוחות והלחצים ,איתור ותיקון סדקים בזמן,חיזוק מתמיד של הקירות, שימור ההבנות ההדדיות שהיוו בסיס להקמת הבית,חיזוק האמון ההדדי והאמונה, ישמרו את הבית לאורך זמן.
הזוגיות המקודשת / טלי זהר
א זוגיות שבה שני בני הזוג גדלים וצומחים כל הזמן יחד ולחוד. מקום שבו אנו מאפשרים לצד השני את החופש שלו מתוך כבוד הדדי למי שהוא ולמרחב שלו. כל אחד יכול להגיע אליה ולחוות אותה... זוהי זוגיות מקודשת.
IMPATIENS / חיה רבי
סבלנות וסובלנות-כיצד משתלבים עם תמצית באך-IMPATIENS
שייט רומנטי – הדייט האולטימטיבי / רוני מיכאל
הפלגה רומנטית היא הפינוק המושלם: השמים הנפרשים מלוא האופק, המים הכחולים, הרוח הקרירה, האוויר והשקט. רעננו את הזוגיות שלכם עם שייט רומנטי – לכמה שעות או לכמה ימים – ותראו איך האהבה ניצתת מחדש
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים