מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

טיפול אורתודונטי מוקדם

טיפול אורתודונטי מוקדם - האם מומלץ, האם כדאי או לעשות בגיל מאוחר ודי ?

/ הדס כץ שגיא
טיפול אורתודונטי מוקדם - האם מומלץ, האם כדאי או לעשות בגיל מאוחר ודי?
ד"ר כץ שגיא, מומחית ברפואת שיניים לילדים
ד"ר יצחקי, מומחה לאורתודונטיה
מרפאת פלא - מרפאת שיניים לילדים, הוד השרון
 
תקציר:
אורתודונטיה היא תחום מומחיות ברפואת שיניים, המתמחה באבחון, מניעה וטיפול בבעיות הקשורות למבנה הלסתות, מבנה הפנים ומיקום השיניים. הליקוי יכול להופיע מרמת שן בודדת ועד ליקוי בלסת שלמה.
אחת ההמלצות של האגודה האמריקאית לאורתודנטיה היא שכל ילד בסביבות גיל שש-שבע שנים יעבור הערכה אורתודונטית ראשונית.
 
רשימת ביטויי מפתח:
אורטודנט,רופא שיניים לילדים,רפואת שיניים לילדים,טיפולי שיניים לילדים,מרפאת שיניים לילדים,כתר לילדים,רופאת שיניים לילדים,רופא שיניים,שיניים,הלבנת שיניים,יישור שיניים,רפואת שיניים,מרפאת שיניים,מרפאות שיניים,רופאי שיניים,טיפולי שיניים,טיפול שיניים,עזרה ראשונה שיניים,כללית שיניים,צילום שיניים,מרפאת שיניים כללית,מרפאות שיניים כללית,רופאי שיניים לילדים,כתר שיניים,פורום שיניים,השיניים,שיניים ילדים,סייעת שיניים,מרפאת שיניים חירום,רופא שיניים ילדים,רפואת שיניים ילדים,טיפולי שיניים ילדים,מרפאת שיניים ילדים,רופאת שיניים ילדים
 
 
זה נכון - היום "ברזלים" או "קוביות על השיניים" זה כמעט סמל סטטוס אצל כל בן עשרה, אך כהורים חשוב לדעת שלא כל הטיפולים האורתודונטים צריכים להתבצע רק בשנות הנעורים. ישנם מצבים המצריכים התערבות מוקדמת (בגיל צעיר, סביב גיל 7 שנים).
לפעמים,  לחכות ל"שיניים הקבועות" יכול להיות מאוחר מדי, כי אז הגדילה של עצמות הלסת והגולגולת מואטת וישנם בעיות סגר שקשה יותר לפתור בשלב זה. יש מצבים בהם עדיף להתחיל מוקדם ולמעשה לבצע רפואה מונעת, מאשר לחכות ולבצע טיפול מורכב וארוך יותר.
מהו טיפול אורתודונטי מוקדם?
ישנו דיון ער סביב הרעיון של טיפול אורתודונטי מוקדם בילדים (גילאי 7-9 שנים) לעומת הטיפול "המסורתי" המתחיל בגיל 12 שנים ואילך (גיל בו אצל רוב הילדים כל השיניים הקבועות כבר בפה).
אחת ההמלצות של האגודה האמריקאית לאורתודנטיה היא שכל ילד בסביבות גיל שש-שבע שנים יעבור הערכה אורתודונטית ראשונית. זאת על מנת להחליט באם אותו ילד צריך התערבות מוקדמת או לא. מאחר ובשלב זה העצמות גדלות ומשתנות והשיניים מתחילות לנשור ולהתחלף לשיניים קבועות התזמון הוא אידיאלי ויכול לאפשר הערכה ראשונית בדבר הצורך בטיפול אורתודונטי עתידי.
מהם המצבים המצריכים התערבות מוקדמת?
ישנם מספר מצבים בו הטיפול המוקדם חשוב ויכול למנוע או לקצר את משך זמן הטיפול האורתודונטי .
1.      צפיפות של שיניים
במידה וישנה צפיפות כדאי להתמקד בשמירה על אורך קשת השיניים. אורך הקשת נוטה להצטמצם עם השנים ותיתכן בעיה של צפיפות עוד לפני שהשיניים הקבועות בוקעות לחלל הפה. בעבר כל בעיות הצפיפות היו נפתרות ע"י עקירות של שיניים, היום בעזרת אבחון וטיפול מוקדם ניתן לנסות לשמור על אורך הקשת אשר כאמור נוטה לקטון עם השנים. ובכך, ולמעשה ל"חסוך" עקירות של שיניים בריאות בעתיד (חשוב לזכור שעקירה שן היא פרוצדורה בלתי הפיכה). 
2.      סגר צלבי (סגר הפוך)
במידה והלסתות אינן ממוקמות בעמדה תקינה ונוצר בפה מצב של סגר הפוך, טיפול אורתודונטי מוקדם עם מכשיר תפקודי יכול לתקן את המצב ולאפשר מיקום טוב יותר של הלסתות, ולאפשר גדילה תקינה של הלסת. כאשר סגירת הלסת במצב לא תקין מתרחשת זמן רב העמדה מתקבעת וקשה יותר לתיקון.
 
     3. שיניים קדמיות עליונות שבולטות החוצה ("שיני שפן")
      שיניים קדמיות שבולטות מהוות פגיעה אסטטית וגם תפקודית. בנוסף, הן חשופות יותר לפגיעה במקרים                    
      של חבלה - נפילה, פציעות ספורט וכו'.... (בשל עמדתן הקדמית, עלולות להישבר ביתר קלות). בטיפול  
     המוקדם ניתן להקטין את הבליטה ולשפר את עמדתן.
כיצד אדע אם ילדי צריך טיפול מוקדם או לא?
בביקורת שגרתית אצל רופא שיניים מומחה לילדים או אצל אורתודונט מומחה תמיד מושם הדגש גם על עמדת השיניים והלסתות, תקינות הסגר, צפיפות ומרווחים בין השיניים אך גם אתם כהורים,  בבדיקה ביתית פשוטה יכולים לעזור באבחנה.
כדאי לשים לב ל -
1.      שיניים עקומות, מרווחים גדולים בין השיניים או מנגד צפיפות גדולה, המקשה אפילו על ניקוי נאות של השיניים.
2.      שיניים עליונות בולטות, לעיתים מעבר לקו השפה.
3.      נשירה מאוד מוקדמת של שיני חלב או דווקא עיכוב בנשירה.
4.      קשיים בלעיסה.
5.      מציצת מוצץ או אצבע מעבר לגיל 5 שנים.
6.      נשימת פה (בד"כ רוב הנשימה צריכה להיעשות דרך האף והפה צריך להיות סגור, פה פתוח רוב שעות היום, מרמז על נשימת פה).
7.      שיבושי הגייה (אותיות שנהגות בצורה לא תקינה, דחיפת לשון בדיבור).
8.      סימני נשיכה של הלחי או החיך.
 
במידה וילדכם מוצץ אצבע, או מוצץ, דוחף לשון בעת דיבור או בליעה, או נושם נשימת פה כדאי להגיע להערכה אורתודונטית עוד לפני גיל 7 שנים. תפקוד נכון של נשימה ולשון מעודדים התפתחות סגר טוב. לעיתים הטיפול האורתודונטי המוקדם צריך להתבצע במקביל לעבודה עם קלינאית תקשורת ואפילו בשיתוף עם רופא אף אוזן גרון.
 
טיפול מוקדם - חלון הזדמנויות
הטיפול המוקדם (הנקרא גם הטיפול "המניעתי") מתרחש כאמור, בדרך כלל בין הגילאים 7-10 שנים. המטרה היא לנצל את תהליך הגדילה המשמעותית בשנים הללו כדי לאפשר החלפת משנן תקינה. התערבות מוקדמת זו יכולה לאפשר קיצור הטיפול המאוחר יותר, והפיכתו לפשוט יותר, וכן לאפשר גדילה והתפתחות טובים יותר של מערכת המשנן והסגר.
חשוב לזכור שהטיפול המוקדם אינו נדרש ברוב הילדים, ולא בהכרח מונע את הצורך בטיפול אורתודונטי מלא בגיל העשרה, אך במקרים בהם הוא כן מתאים יכול לפתור סופית את הבעיה או לפחות לקצר את זמן הטיפול הכולל (במידה ובגיל מאוחר יותר הילד יזדקק לטיפול משך זמן הטיפול יהיה קצר יותר).
                                                 OJ מוגדל.jpg
            "שיני שפן", שיניים קדמיות בולטות החוצה מעבר לקו השפה, יותר חשופות לפגיעות בעקבות חבלה,    
            פעילות ספורטיבית ועוד
 
 
                                             סגר צלבי קדמי.jpg
 
            סגר צלבי (סגר הפוך) קדמי ,מצב לא תקין בו השיניים עליונות פנימיות יחסית לתחתונות
 
מאת
ד"ר כץ שגיא, מומחית רפואת שיניים לילדים
ד"ר יצחקי, מומחה לאורתודונטיה
מרפאת פלא - מרפאת שיניים לילדים, הוד השרון
 
 
אודות:
"פלא" היא מרפאת שיניים ייחודית שבה ניתן לקבל טיפולי שיניים לילדים ולנוער.
במרפאת פלא הצלחנו לייצר עבור מטופלינו הקטנים בית דנטלי חם ומלמד, בו הם מרגישים חופשיים, רצויים ומלאי ביטחון, ומתייחסים לשמירה על בריאות הפה כאל חוויה נעימה ומתגמלת.
פלא - רפואת שיניים לילדים
כתובת:  רח' ארלוזורוב 27 הוד השרון
טל:  077-4050816
אימייל:  [email protected]
אתר אינטרנט:  www.peledent.co.il
 
הדס כץ שגיא
פלא - רפואת שיניים לילדים כתובת: רח' ארלוזורוב 27 הוד השרון טל: 077-4050816 אימייל: [email protected] אתר אינטרנט: www.peledent.co.il
מומחית ברפואת שיניים ילדים
פלא - מרפאת שיניים ילדים
פלא - רפואת שיניים לילדים בהוד השרון כתובת: רח' ארלוזורוב 27 הוד השרון טל: 077-4050816 אימייל: [email protected] אתר אינטרנט: www.peledent.co.il
הוד השרון
קישור לאתר
בריאות ורפואה - רפואת שיניים
תאריך: 22/8/2010
תגיות:   אורטודנט    רופא שיניים לילדים    רפואת שיניים לילדים    טיפולי שיניים לילדים    מרפאת שיניים לילדים    כתר לילדים    רופאת שיניים לילדים    רופא שיניים    שיניים    הלבנת שיניים    יישור שיניים    רפואת שיניים    מרפאת שיניים    מרפאות שיניים    רופאי שיניים    טיפולי שיניים    טיפול שיניים    עזרה ראשונה שיניים    כללית שיניים    צילום שיניים    מרפאת שיניים כללית    מרפאות שיניים כללית    רופאי שיניים לילדים    כתר שיניים    פורום שיניים    השיניים    שיניים ילדים    סייעת שיניים    מרפאת שיניים חירום    רופא שיניים ילדים    רפואת שיניים ילדים    טיפולי שיניים ילדים    מרפאת שיניים ילדים    רופאת שיניים ילדים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - רפואת שיניים

טיפול אורתודונטי מוקדם - האם מומלץ, האם כדאי או לעשות בגיל מאוחר ודי ? / הדס כץ שגיא
אחת ההמלצות של האגודה האמריקאית לאורתודנטיה היא שכל ילד בסביבות גיל שש-שבע שנים יעבור הערכה אורתודונטית ראשונית.
טיפולי שיניים לילדים - הכנת הילד לפגישה הראשונה במרפאת השיניים / הדס כץ שגיא
המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו. כיום ההמלצה היא להגיע למפגש הראשון סביב בקיעת השן הראשונה או עד גיל שנה.
מרפאת שיניים לילדים - כיצד לבחור מברשת שיניים בצורה נכונה / הדס כץ שגיא
המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו. אחד הנושאים החשובים הוא בחירת מברשת שיניים נכונה לילדכם. במאמר נחלק טיפי
רפואת שיניים לילדים - צחצוח שיניים - איך ומתי, ביקור ראשון במרפאה / הדס כץ שגיא
צחצוח שיניים בתינוקות וילדים וביקור ראשון במרפאה חשובים הרבה יותר ממה שרוב ההורים מניחים. שמירה על פה נקי של קטנטנים, היא משימה מאתגרת, אך כניסה לשגרה מוקדם בחיים הופכת את העניינים לקלים ומובנים מאליה
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים