מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פסיכולוג

איך עושה פסיכולוג? דיון בפנטזיית ההצלה

/ פסיכולוגיה עברית
איך עושה פסיכולוג? דיון בפנטזיית ההצלה מאת ד"ר יוסי טריאסט
 
הסדרה "בטיפול" הפכה במובנים רבים לציון דרך בדברי ימיה של הטלוויזיה הישראלית ואפשר שאף יותר מכך. למיטב הבנתי רכשה מקום זה לא רק בזכות איכות המשחק המעולה של רוב שחקניה (סדרות משוחקות היטב יש די והותר) אלא גם משום ששברה (לפחות בעונתה הראשונה)  את מיתוס ה – "Talking Heads"  כמרשם בטוח לשיממון קולוסאלי ולהתרסקות ברייטינג,  כאשר הוכיחה כי שני אנשים ומצלמה אחת שאינה יוצאת כמעט אל מחוץ לגבולות חדר אחד - חדר הטיפולים - עשויים לספק דראמה אנושית מרתקת ונוגעת ללב. ככל שהדברים נוגעים לנו – ציבור הפסיכולוגים הקליניים והפסיכותרפיסטים – נדמה לי כי לא אטעה אם אטען כי בארבע השנים מאז עלתה לשידור עשתה "בטיפול" עבור הפסיכותרפיה ומקצוע "הפסיכולוג הקליני" לא פחות ממה שעשתה "בלוז לכחולי המדים" עבור המשטרה ומקצוע השיטור.
נזדמן לי בזמנו לפגוש את יוצר הסדרה וההוגה שלה חגי לוי. בשיחה עם צוות המטפלים של מכוננו (מכון טריאסט-שריג) הדגיש את המאמצים שהושקעו, לא במעט הודות ליועציה הפסיכולוגיים של הסדרה (רוני באט, עירית פז),  לשרטט דמות אותנטית כמידת האפשר של הפסיכולוגי הקליני - בשונה כל כך מתדמיתו הרדודה-עד-להביך ברוב סדרות הטלוויזיה האחרות (להוציא הסופרנוס אולי). לוי ביטא בהזדמנות זו את תקוותו כי בין רווחי-המשנה של הסדרה אפשר יהיה לזקוף לזכותה גם תרומה להגברת מודעות הציבור לאופציה של הפסיכותרפיה. "סוף סוף ידע ציבור ההדיוטות והמטופלים בפוטנציה מה באמת עושה פסיכולוג קליני" - אמר. "עזוב ציבור ההדיוטות" –  הרהרתי  ביני לבין עצמי  – "סוף סוף ידע גם ציבור הפסיכולוגים הקליניים עצמו מה באמת עושה פסיכולוג קליני בחדר הטיפולים". האפשרות שאסי דיין בתפקיד פסיכולוג קליני יהיה נאמן למקור יותר מן המקור עצמו – שעשעה אותי כבר אז. ואכן, תנוחת גופו הדובי, המכונס פנימה, ראשו המורכן תמיד, הבעת פניו הדאוגה, הדכדוכית רוויית הסבל, הפאוזות הארוכות המתחלפות בפרצי נאומים רגשניים, הפכו זה מכבר לפוזה האופיינית של "מטפל" בתודעת הציבור. איך עושה פסיכולוג? ככה!
 
המאמר המלא בפסיכולוגיה עברית: http://www.hebpsy.net/articles.asp?id=2365
פסיכולוגיה עברית
פסיכולוגיה עברית היא קהילת אנשי מקצועות בריאות הנפש, ביניהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלים בהבעה, קלינאי תקשורת ועוד.
פסיכולוגיה עברית היא קהילת אנשי מקצועות בריאות הנפש, ביניהם עובדים סוציאליים, פסיכולוגים, מטפלים בהבעה, קלינאי תקשורת ועוד.
קישור לאתר
תרבות ובידור - טלוויזיה
תאריך: 12/8/2010
תגיות:   פסיכולוג    בטיפול    אסי דיין   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום תרבות ובידור - טלוויזיה

"אינטרוונשיין" תוצרת האח הגדול! / cupoftea o
זה לא פייר, נכנסתי באמצע הויכוח. אבל נראה שהוא נמשך כבר שעות, אז נרגעתי, נראה לי שהבנתי על מה מדובר.. מתארגנת קבוצה של רוב דיירי הבית לעשות "התערבות" לפרידה.
איך עושה פסיכולוג? דיון בפנטזיית ההצלה / פסיכולוגיה עברית
מאמר זה ניתן כהרצאה במסגרת סדרת ימי עיון ב"אתיקה בפסיכותרפיה – עיון ודיון בפרקים מתוך הסדרה בטיפול", במפגש שעסק בפנטזיית ההצלה בטיפול.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים