מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

צחצוח שיניים לילדים

רפואת שיניים לילדים - צחצוח שיניים - איך ומתי, ביקור ראשון במרפאה

/ הדס כץ שגיא
רפואת שיניים לילדים - צחצוח שיניים - איך ומתי, ביקור ראשון במרפאה - למה כדאי- כך תשמרו על שיני הקטנטנים
ד"ר הדס כץ שגיא
 
 
תקציר:
צחצוח שיניים בתינוקות וביקור ראשון במרפאה חשובים הרבה יותר ממה שרוב ההורים מניחים. שמירה על פה נקי של קטנטנים, היא משימה מאתגרת. אך כניסה לשגרה מוקדם בחיים הופכת את העניינים לקלים ומובנים מאליהם. הגעה למרפאה בצורה שגרתית עוזרת לשמר גישה חיובית ונעימה כלפי עולם רפואת השיניים גם בהמשך.
 
הכל אודות בקיעת שיניים
השיניים הראשונות לצאת הן בדרך כלל החותכות המרכזיות התחתונות האירוע המרגש קורה סביב גיל חצי שנה. בהמשך כל החותכות העליונות אמורות לבקוע. לאחר מכן יופיעו הטוחנות הראשונות, הניבים ולבסוף הטוחנות השניות (אחוריות ביותר).
כדאי להכיר כלל נחמד "כלל שש ארבע". 
כל חצי שנה אמורות לבקוע עוד 4 שיניים לפה. בגיל חצי שנה 4 שיניים, בגיל שנה 8 שיניים צריכות להיות בפה, בגיל שנה וחצי שתיים עשרה וכך הלאה עד סביבות גיל 3 בו אמורות להימצא  כל 20 שיני החלב בפה.
חשוב לזכור כי גיל בקיעת שיניים הוא גיל ממוצע ולמעשה מדובר על טווח גילאים, כך שיש כאלה המתעכבים וכאלה המקדימים.
כפי שצוין הבקיעה קורת בסדר מסוים. והרבה יותר חשוב הסדר מאשר גיל הבקיעה. כל עוד נשמר הסדר פחות קריטי אם השיניים בוקעות מוקדם או מאוחר יחסית.....
לגבי קצב יציאת השיניים - מאוד משתנה קשה לצפות זאת. יש ילדים אצלם זה תהליך ארוך הלוקח מספר שבועות ויש כאלה שיום אחד מתעוררים עם שן חדשה מבצבצת מבלי שקדמו לכך חוסר שקט, ריור, כאב או כל דבר אחר (באמת, יש כאלה !!!).
 
מזל טוב - השיניים בקעו כיצד נשמור עליהן?
 
צחצוח שיניים
צחצוח שיניים מתחיל עם בקיעת השן הראשונה (כן כן, בדיוק כמו שחופפים את הראש כאשר מופיע תלתל ראשון) ובהחלט יש עזרים מיוחדים לצחצוח נכון של השיניים וחלל הפה גם בגיל הצעיר.
גם אם נראה כי מדובר ב "סרבן צחצוח" חשוב לא לוותר ולא להתייאש- כי צחצוח נכון, ימנע טיפולי שיניים עתידיים.....
עדיף לא לצחצח בכוח, אלא תוך כדי משחק, שיר, אחרי קריאת סיפור הדן בנושא. יש טכניקות רבות להתמודדות עם צחצוח בגיל הזה. אפשר לצחצח גם כשהילד יושב או שוכב. אצל הקטנטנים אין חשיבות לצחצוח מעל כיור או מול מראה.
לפעמים אם יש אחים גדולים בבית כדאי לעשות זאת כפעילות משותפת. עוד דבר שיכול לעזור הוא לראות את ההורים מצחצחים. יש ילדים שבטוחים שרק להם מצחצחים בבית. כי בדרך כלל המבוגרים מצחצחים שיניים בבוקר לפני שהקטן קם ובלילה אחרי שהולך לישון. תינוקות באופן אוטומטי רוצים את מה שיש לאמא או אבא ביד. כך שאם הם רואים את פעולת הצחצוח אצל אחד ההורים הדבר יכול לעורר מוטיבציה גדולה לנושא.
חשוב שהמברשת תהיה קטנה ורכה ולגבי משחה, כמובן תלוי בגיל הילד וברמת הסיכון לעששת – ישנם מצבים בהם מומלץ להוסיף משחה רק לאחר התייעצות עם רופא שיניים ילדים (מומחה). בעת הביקור הראשון במרפאה ניתן לראות הדגמת צחצוח ב"לייב".
 
ביקור ראשון מרפאת שיניים ילדים
ההמלצה היא ביקור ראשון במרפאה עד גיל שנה לערך, וזאת לאפשר ייעוץ והדרכה נכונה לגבי תזונה מתאימה (כיצד להניק ולהאכיל בלילה בצורה בטוחה, מינון נכון של צריכת חטיפים ומשקאות מתוקים).כמו כן ניתן בביקור זה לזהות הרגלים שונים העלולים להשפיע על השיניים (לדוגמא - שימוש במוצץ ובקבוק) ולאתר גורמי סיכון לעששת – (נמצאה התאמה בין רמת העששת של האם לרמה אצל תינוקה) כמו כן חשוב לקבל מידע לגבי אופן ההתמודדות עם חבלות לשיניים.
הרעיון הוא לייצר "בית דנטלי" - במקור DENTAL HOME ולאפשר קבלת טיפול רוטיני מניעתי על מנת שהילדים לא יזדקקו לטיפול עתידי (חודרני יותר) בשיני החלב ובשיניים הקבועות. היכרות עם הילד מגיל צעיר מאפשרת קשר טוב של הילד עם המרפאה, התרגשות ונכונות להגיע. וכן שומרת על בריאות השיניים ורקמות הפה.
הכי חשוב - לא להגיע למצב שהילדים מתלוננים על כאבים. כאשר הביקור מתרחש בצורה שגרתית ולא מתוך כאב יש סיכוי כי יהיה נעים יותר וישאיר בפה טעם של עוד.....
מפגש ראשון נעים ומזמין המאפשר גישה חיובית גם בהמשך.
מאוד מומלץ שמפגש כזה יעשה אצל מומחה לרפואת שיניים לילדים.
 
מי הוא מומחה רפואת שיניים לילדים ?
חשוב להבין - מומחה לרפואת שיניים לילדים הוא קודם כל רופא שיניים (שסיים בהצלחה שש שנות לימוד) ומעבר לכך עבר מסלול התמחות מיוחד של עוד כ-4 שנים כדי לטפל בילדים בצורה הטובה והנכונה ביותר.
ההתמחות מקנה כלים שונים, בין השאר גם לטפל בילדים קטנים ולהבין את החשיבות שברפואה המונעת כבר מהגיל הצעיר.
ביקור ראשון בגיל מוקדם ולאחריו ביקורות שגרתיות יכולות להבטיח שמירה על חיוך בריא למשך שנים רבות.
זה אפשרי! בהצלחה!
 
ד"ר הדס כץ שגיא
מומחית לרפואת שיניים לילדים ונוער
 
 
 
אודות:
 
"פלא" היא מרפאת שיניים ייחודית שבה ניתן לקבל טיפולי שיניים לילדים ולנוער.
מקימת המרפאה והוגת הרעיון היא ד"ר הדס כץ-שגיא, בוגרת ביה"ס לרפואת שיניים של האוניברסיטה העברית והדסה עין-כרם ירושלים ובעלת תואר מומחה לרפואת שיניים לילדים ונוער מהמחלקה לרפואת שיניים לילדים במרכז הרפואי הדסה עין-כרם ירושלים.
במרפאת פלא הצלחנו לייצר עבור מטופלינו הקטנים בית דנטלי חם ומלמד, בו הם מרגישים חופשיים, רצויים ומלאי ביטחון, ומתייחסים לשמירה על בריאות הפה כאל חוויה נעימה ומתגמלת.
פלא - רפואת שיניים לילדים הוד השרון
כתובת:  רח' ארלוזורוב 27 הוד השרון
טל:  077-4050816
אימייל:  [email protected]
אתר אינטרנט:  www.peledent.co.il
 
 
רשימת ביטויי מפתח:
רופא שיניים לילדים,רפואת שיניים לילדים,טיפולי שיניים לילדים,מרפאת שיניים לילדים,כתר לילדים,רופאת שיניים לילדים,רופא שיניים,שיניים,הלבנת שיניים,יישור שיניים,רפואת שיניים,מרפאת שיניים,מרפאות שיניים,רופאי שיניים,טיפולי שיניים,טיפול שיניים,עזרה ראשונה שיניים,כללית שיניים,צילום שיניים,מרפאת שיניים כללית,מרפאות שיניים כללית,רופאי שיניים לילדים,כתר שיניים,פורום שיניים,השיניים,שיניים ילדים,סייעת שיניים,מרפאת שיניים חירום,רופא שיניים ילדים,רפואת שיניים ילדים,טיפולי שיניים ילדים,מרפאת שיניים ילדים,רופאת שיניים ילדים
 
הדס כץ שגיא
מומחית ברפואת שיניים ילדים
מומחית ברפואת שיניים ילדים
פלא - מרפאת שיניים ילדים
פלא - רפואת שיניים לילדים בהוד השרון כתובת: רח' ארלוזורוב 27 הוד השרון טל: 077-4050816 אימייל: [email protected] אתר אינטרנט: www.peledent.co.il
הוד השרון
קישור לאתר
בריאות ורפואה - רפואת שיניים
תאריך: 10/8/2010
תגיות:   רופא שיניים לילדים    רפואת שיניים לילדים    טיפולי שיניים לילדים    מרפאת שיניים לילדים    כתר לילדים    רופאת שיניים לילדים    רופא שיניים    שיניים    הלבנת שיניים    יישור שיניים    רפואת שיניים    מרפאת שיניים    מרפאות שיניים    רופאי שיניים    טיפולי שיניים    טיפול שיניים    עזרה ראשונה שיניים    כללית שיניים    צילום שיניים    מרפאת שיניים כללית    מרפאות שיניים כללית    רופאי שיניים לילדים    כתר שיניים    פורום שיניים    השיניים    שיניים ילדים    סייעת שיניים    מרפאת שיניים חירום    רופא שיניים ילדים    רפואת שיניים ילדים    טיפולי שיניים ילדים    מרפאת שיניים ילדים    רופאת שיניים ילדים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - רפואת שיניים

טיפול אורתודונטי מוקדם - האם מומלץ, האם כדאי או לעשות בגיל מאוחר ודי ? / הדס כץ שגיא
אחת ההמלצות של האגודה האמריקאית לאורתודנטיה היא שכל ילד בסביבות גיל שש-שבע שנים יעבור הערכה אורתודונטית ראשונית.
טיפולי שיניים לילדים - הכנת הילד לפגישה הראשונה במרפאת השיניים / הדס כץ שגיא
המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו. כיום ההמלצה היא להגיע למפגש הראשון סביב בקיעת השן הראשונה או עד גיל שנה.
מרפאת שיניים לילדים - כיצד לבחור מברשת שיניים בצורה נכונה / הדס כץ שגיא
המפגש הראשון של הילד עם עולם רפואת השיניים הוא בדרך כלל הבסיס הראשוני לפיו הילד יחווה את הביקורים העתידיים שלו במהלך כל חייו. אחד הנושאים החשובים הוא בחירת מברשת שיניים נכונה לילדכם. במאמר נחלק טיפי
רפואת שיניים לילדים - צחצוח שיניים - איך ומתי, ביקור ראשון במרפאה / הדס כץ שגיא
צחצוח שיניים בתינוקות וילדים וביקור ראשון במרפאה חשובים הרבה יותר ממה שרוב ההורים מניחים. שמירה על פה נקי של קטנטנים, היא משימה מאתגרת, אך כניסה לשגרה מוקדם בחיים הופכת את העניינים לקלים ומובנים מאליה
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים