מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

בר מצווה יהדות

בר מצווה – המשמעות הדתית

/ כפיר שור
טקס בר מצווה הוא אירוע חשוב ביותר מבחינה אישית וחברתית, והוא מציין, כמו בטקסים דומים בתרבויות רבות אחרות, שלב מעבר מילדות לבגרות. עם זאת, ערכו האמיתי של טקס בר מצווה הוא בעיקרו דתי והיסטורי. לפי היהדות, מציין גיל 13 ומועד בר מצווה את השלב בו הנער מקבל על עצמו את עול התורה והמצוות, ומבחינה ערכית הופך לאחראי לבחירותיו ולדרכו המוסרית. אחד מהטקסים המשמעותיים ביותר של בר מצווה דתי הוא קריאת ההפטרה. מנהג בר מצווה זה הוא עתיק יומין אך עדיין מקובל על מרבית האוכלוסייה בארץ, חילוניים ודתיים כאחד. אפילו בקרב משפחות שאינן מגדירות עצמן כדתיות או כשומרות מסורת מקובל עדיין שנער בר מצווה יעלה לתורה ויקרא את ההפטרה בהתאם לתאריך הולדתו. טקס בר מצווה עוצמתי זה, בו לראשונה עומד הנער בפני קהל רב וקורא את ההפטרה בהתאם לטעמי המקרא אותם שינן קודם לכן, עובר במשך דורות מאב לבן ומלא בהתרגשות אינסופית. מסיבה זו, לקראת בר מצווה, הורים שגדלו בבית דתי או מסורתי, אף אם הם חילונים, ופעמים רבות גם הורים שגדלו במשפחה חילונית, מקפידים לשלוח את הנער שהגיע לגיל בר מצווה ללמוד את טעמי המקרא. ובבוא היום הגדול – מועד בר מצווה, הם מקיימים טקס מרגש בבית הכנסת, הכולל בסופו גם את זריקת הסוכריות המסורתית.
 
טקס בר מצווה דתי – להזכיר נשכחות
אצל משפחות רבות, למרות שאינן מקיימות טקס בר מצווה ברוח הדת, עדיין קיים הצורך להעניק לאירוע ערך רוחני וסמלי נוסף, מעבר למסיבת בר מצווה רבת משתתפים ותפריט מזון עשיר. מסיבה זו, ישנם טקסי בר מצווה שלמרות שאינם בהכרח דתיים, הם כוללים הכנת תוכן אישי שהוא פעמים רבות בעל גוון משפחתי ולא יהודי. לא אחת, נדמה כי החיים החילוניים רוקנו את טקס בר מצווה מערכיו, ומשפחות חילוניות נאלצות למצוא תחליף. כמו כן, ישנן משפחות בהן נהוג בנוסף לקריאת ההפטרה בגיל בר מצווה בבית הכנסת, שחתן השמחה גם יישא דרשה אישית וייחודית בחגיגת בר מצווה שנערכת מאוחר יותר. נשיאת נאום או דרשת בר מצווה מקובלת מאוד גם בקרב הציבור הדתי בארץ.
 
טקס בר מצווה דתיהנחת תפילין 
בניגוד לטקס בר מצווה, הכולל עלייה לתורה וקריאה של ההפטרה בשבת, טקס בר מצווה של הנחת התפילין נערך ביום חול. לפי ההלכה היהודית, מחויב כל נער בר מצווה שהגיע לגיל 13 להניח תפילין. בניגוד למשפחות דתיות, אצל משפחות מסורתיות וחילוניות רבות נהוג לבצע את טקס הנחת התפילין פעם אחת בלבד בתאריך בר מצווה. כמו העלייה לתורה, טקס הנחת התפילין הוא בעל ערך רגשי, אישי ודתי עבור ישראלים רבים. כאמור, הנחת תפילין נערכת באמצע השבוע ופעמים רבות בדיוק ביום הולדתו ה-13 של נער בר מצווה. לעתים נערך טקס הנחת תפילין ביום שני או חמישי שלפני תאריך בר מצווה. במקרים אלה ניתן לשלב בין הנחת תפילין ובין עלייה לתורה. עם זאת, ישנן עדות בהן לא נהוג לקיים טקס בר מצווה מיוחד בעת הנחת תפילין, ובמקרים אלה לרוב מתחיל הנער להניח תפילין אפילו חודשיים לפני מועד בר מצווה המדויק.
 
כפיר שור
מקדם אתרי אינטרנט
בית ומשפחה - אירועים וחתונות
תאריך: 14/6/2010
תגיות:   בר מצווה    בת מצווה    בת-מצווה    בר-מצווה    לבר מצווה    לבת מצווה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בית ומשפחה - אירועים וחתונות

מהלך טקס חינה / רחלי פרץ
טקס חינה מרוקאי - מהי החוויה שנקראת חינה מרוקאית ? זוגות רבים נוהגים לחגוג טקס חינה מסורתי ומתייחסים אליו כאל הפקה לשמה, כזו שכרוכה בארגון רב המשווה לחינה טעם של חוויה בלתי נשכחת.
גני אירועים נכונים וגני אירועים מתאימים / אביב יועצים
אין דבר כזה גני אירועים מושלמים; יש רק גן אירועים שמתאים לכם ולכן הוא מושלם עבורכם. מה שאתם צריכים לחפש זו איננה השלמות; עליכם לחפש את ההתאמה – ההתאמה של המקום עבורכם.
גני אירועים אינם מיועדים רק לחתונות / אביב יועצים
לטובת הקוראים שאולי אינם מודעים לחלוטין לאפשרויות הגלומות בכל מיני גני אירועים אציין להלן עוד כמה דברים שאפשר לעשות שם מלבד חתונות מעוצבות וחד פעמיות (פחות או יותר.)
גני אירועים: פרק חובה בהיסטוריה האישית הישראלית / אביב יועצים
השיטוט בין גני אירועים כדי למצוא את אותו גן אירועים אחד ויחיד שיהיה טוב מכל האחרים הפך מזמן לעוד שלב בחייו של כל ישראלי ממוצע: לאחר הצבא והטיול להודו או לדרום אמריקה מגיע גם הרגע הזה.
גני אירועים: שיעור לחיים / אביב יועצים
השיטוט בין גני אירועים שונים כדי למצוא את המקום המתאים והנכון עשוי להיות מסע מפרך ולא תמיד נעים, אני רוצה להזכיר לקורא שהמסע הזה יכול להיות גם חוויה חיובית ובונה אם רק ניגשים אליו מהמקום הנכון.
עוגת דרדסים מבצק סוכר – לשדרג את האירוע לילדים / לילך כהן
הדמויות הכחולות האלו, שליוו אותנו בילדותינו, חוזרות עכשיו בסרט מצויר וזוהי הזדמנות נפלאה לחוות אותן שוב באמצעות עוגת דרדסים מבצק סוכר, או בכל עיר אחרת
עוגת יום הולדת - הפתעה מתוקה מבצק סוכר / לילך כהן
עוגות יום הולדת הפכו להיות תעשייה שלמה, החל מאנשים פרטיים שאופים עוגות נפלאות בביתם, עד לחברות גדולות שזו ההתמחות שלהן. אז איך מוצאים עוגת יום הולדת באיכות טובה? כל הפרטים במאמר הזה.
מועדון בת מצווה: תום עידן התמימות / אביב יועצים
מועדון לבת מצווה הוא הזדמנות מצוינת בשביל הילדה שלכם לעשות "שואו" על החברים. מועדון לבת מצווה מעניק לילדה הזדמנות להפגין ביופייה באופן שלא נראה בעבר ולהרגיש כמו אישה קטנה.
מועדון בת מצווה וניגוד אינטרסים / אביב יועצים
מועדון לבת מצווה היום צריך לעמוד בשתי משימות שהן לגמרי לא קלות, ולמעשה, הן אפילו די סותרות אחת השנייה. מועדון לבת מצווה היום צריך לרצות גם את קהל המבוגרים וגם את קהל הילדים שנמצאים במקום.
היהלומים טבעת אירוסין מחיר,טבעת יהלום מחיר,טבעות אירוסין מחירים ,מה חנויות תכשיטים לא מספרות לכם ??? / יעקב פוגל
ותכשיטים במדריך זה ריכזתי את רוב הטיפים והטריקים שיעזרו לכם בקנייה אין מוצר שכל כך קל בו "לעבוד בעיניים" על לקוחות כמו - יהלומים ותכשיטים במדריך זה ריכזתי את רוב הטיפים והטריקים שיעזרו לכם בקנייה
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים