מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

זכויות בן הזוג

מה הזכויות של הנותר מבין השניים בעת מותו,

/ מירי כהן
מה הזכויות של הנותר מבין השניים בעת מותו, לא עלינו,
של בן הזוג?
 
יתכן וזו אחת השאלות המהותיות והטעונות ביותר במערכות זוגיות של ידועים בציבור.
אך לפני שאתייחס אני רוצה להודות לכל אלה שהתקשרו ומתקשרים אלי בכל יום בעקבות סדרת הכתבות. אמנם, אתם מודים לי על הנכונות והעזרה, אבל בעצם, אני מודה לכם. כל טלפון, כל פניה רק מחזקים אותי ומדרבנים להמשיך ולשלוח אליכם את המאמרים, לשתף אתכם בידע ובניסיון שצברתי, ולעשות כל שיש בכוחי כדי לעזור. ועכשיו לענייננו.
 
במאמר הקודם הרחבתי בפרשנות החוק בדבר הגדרת הידועים בציבור. וכפי שחתמתי: בין אם אתם עונים להגדרה ובין אם לא, עדיין נותרו שאלות כבדות משקל תלויות ועומדות באוויר. הפעם אני רוצה להתייחס לאחת השאלות המהותיות ביותר: מה הזכויות של הנותר מבין שני בני הזוג בעת מותו , לא עלינו, של אחד מהם?
 
אבל קודם סיפור. המקרה, שעוסק בזכות הידועה בציבור לירושה, ממחיש היטב עד כמה מורכבת ובעייתית הפסיקה בנושאים של ידועים בציבור ויחד עם זאת, יש אור בקצה המנהרה:
האם ידועה בציבור של מנוח זכאית לרשת אותו על אף שלא גרו יחדיו באותה דירה?
בית המשפט לענייני משפחה בכפר סבא קיבל את תביעתה של ידועה בציבור של מנוח לרשת אותו, וקבע כי עקרונית ניתן להקנות זכויות ירושה לבן זוגו של נפטר בהעדר לינה משותפת בדירה אחת ובהעדר כוונת הורשה.


במקרה הנ"ל התובעת קיימה עם המנוח מערכת יחסים זוגית במשך 8.5 השנים שקדמו לפטירתו של המנוח, מבלי להינשא זה לזו תוך הפרדה רכושית ולינה בדירות מגורים נפרדות אך סמוכות.
לטענת התובעת, מערכת היחסים ששררה בינה לבין המנוח מקימה לה זכות לרשת את המנוח בהתאם לסעיף 55 לחוק הירושה, כאילו היתה נשואה לו בעת פטירתו. מנגד, לטענת הנתבעים, ילדי המנוח, הקשר בין אביהם המנוח לתובעת התמצה ב"סיפוק צורכי בילוי וחברה" ומשכך ועל רקע המגורים הנפרדים והעדר כוונת ההורשה, התובעת אינה זכאית לדבר מעיזבון המנוח.

1
. בית המשפט קבע, כי ניתן לקבוע קיומם של "חיי משפחה" ו"משק בית משותף",על אף לינה דרך כלל  או אף באופן קבוע בדירות נפרדות, וכך הוכח במקרה הנדון.
2
. בית המשפט שוכנע כי התובעת והמנוח ניהלו במשך 8.5 השנים המשותפות חיי                                משפחה מובהקים, במשק בית משותף.
3
. בית המשפט החליט, כי מגוריהם של בני הזוג בשתי דירות הסמוכות זו לזו, הפכו באופן מעשי,                     נוכח סדר יומם, למגורים במעין דירה גדולה אחת ומשותפת. לפיכך, נפסק כי התובעת                             זכאית להימנות עם יורשיו של המנוח.

  
במאמר הבא אביא עוד מספר דוגמאות של "ידועים בציבור" שנאלצו לפנות לבית המשפט בבקשם להגן או לקבוע את זכויותיהם. רבים מכם ודאי ימצאו זהות והקבלה בין מקרים אלה לשלכם.  ובינתיים הנה כלל חשוב לזכור ולדעת :                                   
בני  זוג המעוניינים להיות מוכרים כידועים בציבור לצורך קבלת זכויות סוציאליות,  זכויות ירושה וזכויות אחרות הקבועות בחוק, נדרשים להוכיח את דבר היותם ידועים בציבור. ההוכחה היא עניין שיש להציג לו ראיות. קושי מיוחד בהוכחה קם כאשר  אחד מבני הזוג כבר נפטר.
האם גם אתם עומדים בפני דילמה, חוסר ודאות, בעיה שאינכם מוצאים לה פיתרון? האם גם אתם מעוניינים להגן על זכויות בני זוגכם לעתיד הרחוק? על מנת לסייע לכם לעגן כראוי את מעמדכם, לכלכל את מעשיכם נכון, ולאפשר לכם המשך זוגיות נפלאה בפחות טרדות שאלות ותהיות, אשמח לענות לכל אחד באופן  אישי.
 
כל שעליכם לעשות הוא לשלוח אלי מייל
ולציין שם מלא וטלפון להתקשרות
 [email protected]
או פשוט לגלוש לאתר שלי
www.miricohen.co.il
למלא את הפרטים הדרושים
ואני אחזור אליכם בהקדם.
 
אם אתם מכירים כאלה שהדברים שאני מביאה נוגעים להם, אנא הפנו אליהם את המאמר או שלחו אלי את כתובת המייל שלהם ואני אשלח להם את המאמרים. בהמשך, אשלח סדרות מאמרים ועצות של עשה ואל תעשה גם בתחומים אחרים כמו אבהות, מזונות, מקרקעין ועוד שהרי כל אלה כרוכים אחד בשני.
 
 
מירי כהן
מנהלת משרד כעשר שנים ומשמשת כיועצת משפטית ברשת חברתית "הלב" למשפחות חד הוריות.
מנהלת משרד כעשר שנים ומשמשת כיועצת משפטית ברשת חברתית "הלב" למשפחות חד הוריות.
עו"ד מירי כהן ושות'
מרכז גישור לעסקים ועינייני משפחה
הגעתון 14
נהריה
04-9925057
04-9928852
חוק ומשפט - דיני ירושה
תאריך: 1/8/2010
תגיות:   זכויות   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני ירושה

המטפלת שהשתלטה על הקשיש שערך צוואה לטובתה / מירי כהן
זוג קשישים טופלו במשך שנים רבות על ידי מטפלת, הקשישה הלכה לעולמה זה מכבר והמטפלת המשיכה לטפל בקשיש במשך מספר שנים עד שנפטר. במהלך השנים הקשיש ניתק כל קשר עם בניו וכל עולמו סבב סביב המטפלת.
ידועה בציבור תבעה לקבל מחצית הזכויות בעיזבון בן זוגה / מירי כהן
מקרה מעניין שניתן בו פסק דין לאחרונה מספר על אישה גרושה עם 2 ילדים מבת ים שהכירה איש גרוש אף הוא עם 2 ילדים מחולון.
כל מילה חשובה – למה התכוון המצווה בצוואתו? / מירי כהן
במקרה שלפנינו: בני זוג גרושים הכירו זה את זה כאשר לאישה, הייתה דירה בבאר שבע ולאיש דירה בירושלים. האישה הייתה מגיעה לבקר את בן זוגה בביתו בירושלים ושוהה בביתו מספר ימים וחוזרת לביתה בבאר שבע . האיש נ
למה בכלל צריך לעשות צוואה ? / מירי כהן
צוואה בין בני זוג שהיא למעשה דומה בתנאיה נקראת: "צוואה הדדית" לפיה בני הזוג מורישים את כל רכושם איש לרעהו ובבוא זמנם הם מעבירים את רכושם לילדיהם. בסוג צוואה זו, קיים עיקרון ההסתמכות לפיו צד אחד מסתמך
האם צוואתו של אדם המוכרז כחסוי תהיה צוואה תקפה? / מירי כהן
שאלה מעניינת זו עמדה להכרעתו של בית המשפט לענייני משפחה בחיפה בפני כבוד השופטת אלה מירז. חשוב להבין כי חסוי הכוונה לאדם שאינו כשיר או מנטלית או פיזית לנהל את ענייניו, כאשר ניתן למנות לו אפוטרופוס ה
סעיף 114 לחוק הירושה והבן הממשיך / גלעד שרגא, עו"ד
הבן הממשיך החזיק והפעיל את המשק במשך עשרות שנים גם לאחר פטירת ההורים, ובחלוף כ- 30 שנה "נזכרו" אחיו להגיש כנגדו תביעה לפיצוי כספי ולדמי שימוש ראויים בגין השימוש שנעשה בנחלה ע"י הבן הממשיך, במשך השנים.
מינוי בן ממשיך במשק בהסכם דו צדדי / גלעד שרגא, עו"ד
ברבים מהמושבים בארץ, בהם הסוכנות היהודית לארץ ישראל, כבר אינה צד להסכם המשבצת, ממשיכים להתקיים הליכים למינוי בן ממשיך, כאשר כוונת הצדדים הינה להחיל את תוקף המינוי שהיה קיים בעבר, גם על ההסכם הדו צדדי.
מה הזכויות של הנותר מבין השניים בעת מותו, / מירי כהן
מה הזכויות של הנותר מבין השניים בעת מותי.
המיסוי הכרוך בירושת נחלה במושב / גלעד שרגא, עו"ד
כמו בכל דבר גם בעניינו, תכנון מראש של חלוקת הירושה בעודם של ההורים בחיים, מביא לחסכון כספי ולהימנעות מחובת תשלום מס בגין העברת הזכויות, דבר הנכון שבעתיים כאשר המדובר בירושת נחלה במושב.
הליך הירושה תחת החוק הרומני / אלי דורון
ההליך יחל ע"פ בקשתו של כל אדם אשר מביע בכך עניין או ע"פ בקשתו של מזכיר המחוז באם הירושה כוללת בתוכה נדל"ן.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים