מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פעילות גופנית ילדים

פעילות גופנית שומרת על בריאות ילדינו

/ ofer rashkes

פעילות גופנית שומרת על בריאות ילדינו

כהורים, אחת הדאגות המרכזיות שלנו היא השמירה על בריאותם הפיזית והרגשית של ילדינו. באמצעות הקפדה על כך שילדינו יהיו פעילים מבחינה גופנית נוכל לעזור להם להיות בריאים ומאושרים יותר. מאמר זה ימנה מספר יתרונות (גם כאלו שרובנו לא מכירים...) שמקנה הפעילות הגופנית בכלל, ולילדינו בפרט, וכך יסביר מדוע זה הכרחי שנעודד אותם להיות כמה שיותר פעילים מבחינה גופנית.

פעילות גופנית עוזרת במניעת מחלת הסרטן ובמניעת מחלות נוספות- חוסר בפעילות גופנית נמצא כגורם סיכון לסרטן ועיסוק קבוע בפעילות גופנית נמצא כמגן מפני סרטן השד וסרטן המעי הגס (טל, 2011). גם גבעון (2002) מציינת כי עם הזמן מצטברות הוכחות רבות לכך שפעילות גופנית עשויה לסייע בהפחתת הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים. נמצא כי שיעור ההיארעות של סרטן המעי הגס, סרטן השד ואולי גם סרטן הערמונית נמוכים יותר בקרב אנשים פעילים גופנית, בהשוואה לאנשים שאינם פעילים. פעילות גופנית סדירה עשויה להפחית את הסיכון לגידולים ממאירים באמצעות השפעתה על המערכת החיסונית הטבעית, על הפעילות ההורמונלית, על זמן עיכול המזון בקיבה ועל אחוז שומן הגוף, כמו גם באמצעות שמירה על מאזן אנרגיה משופר.

פעילות גופנית משפרת את הביטחון העצמי-  כל פעילות גופנית, במיוחד אירובית, משפרת את דימוי הגוף, הן של ילדים והן של מבוגרים. היא משחררת הורמונים ונוירו-כימיקלים במוח האחראים על מצב הרוח ועל הרפיית הגוף, ומסייעים בשיפור מערכת היחסים עם הגוף ועם העצמי (מעוז-אריה, 2010). גם ד״ר נמט דני, מרכז ספורט ובריאות לילדים ונוער המרכז הרפואי מאיר, מציין כי פעילות גופנית סדירה תורמת לשיפור הדימוי העצמי והביטחון העצמי.

 

פעילות גופנית נמצאה כאחד הטיפולים היעילים לילדים ומתבגרים (ואף למבוגרים) המתמודדים עם הפרעת קשב וריכוז- פעילות גופנית הדורשת כוח נמצאה כיעילה ביותר, וכל פעילות גופנית אחרת גם כן מסייעת בשחרור אנרגיות, וכך מביאה לשיפור הריכוז ויכולת הלמידה. ד"ר ג'ון ראטיי, פרופסור לפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה של אוניברסיטת הרווארד, חקר את הקשר שבין פעילות גופנית לבין תפקוד המוח. הוא מצא שפעילות גופנית מעלה כמעט מיידית את רמות הדופמין והנוראפינפרין ושומרת עליהן לאורך זמן. תוצאה זו דומה לתוצאה שמנסים להשיג בנטילת ריטלין (מעוז-אריה, 2010).

 

מניעת השמנה-  לפי קרקו ענבל, הדיאטנית הראשית של "שומרי משקל", השכיחות של תופעת ההשמנה בקרב ילדים הולכת וגדלה בכל העולם. מחקרים שבדקו את הקשר בין השמנה בילדות להשמנה בבגרות מצאו שכשליש מהילדים בעלי עודף משקל מתחת לגיל בית ספר יהפכו למבוגרים שמנים. בגיל בית ספר 50% מהילדים בעודף משקל יגדלו להיות מבוגרים שמנים. כלומר, ככל שעודף המשקל רב יותר וככל שהוא ממושך יותר, כך הסיכון להשמנה בבגרות עולה. השמנת ילדים אינה בעיה אסטטית בלבד. טרשת עורקים (סתימת כלי דם על ידי שומני הדם), סוכרת, כבד שומני ואפילו לחץ דם הם תופעות לוואי של השמנה גם בילדים. בנוסף, ילדים שמנים סובלים יותר מדיכאון ודחייה חברתית. מחקרים שנערכו בעשור האחרון מוכיחים שהטיפול הנכון בהשמנת ילדים איננו דיאטה, אלא תזונה בריאה בבית, מתן דוגמא אישית לאכילה בריאה ע" ההורים ועידוד הילד לפעילות גופנית תוך חיזוק הדימוי הגופני שלו. מומלץ שילדים יהיו פעילים מבחינה גופנית למשך שעה בכל יום. אין מדובר בפעילות ספורטיבית דווקא, אלא בכל סוג של פעילות כמו משחק כדור בחצר ורכיבה על אופניים. רצוי להפוך את השעה הזו לשעה של כיף והנאה. גם לפי נמט (2007), לפעילות גופנית חשיבות רבה במניעת השמנה וטיפול בסיבוכיה. פרט להשפעה הברורה על ירידה במשקל או האטת קצב העלייה במשקל, בילדים בעלי עודף משקל העוסקים בפעילות גופנית חל שינוי בהרכב הגוף עם ירידה באחוזי השומן ועלייה במסת השריר. גם ללא ירידה משמעותית במשקל, העיסוק בפעילות גופנית יכול למנוע את סיבוכי ההשמנה.

שיפור הזיכרון- פעילות אירובית תורמת רבות לשמירה ולשיפור הזיכרון. הזרמת הדם כתוצאה מהפעילות, המספקת חמצן למוח, היא כנראה הסיבה לכך שהאיזור במוח שחלקו אחראי על הזיכרון (ההיפוקמפוס) של אנשים פעילים גדול יותר מזה של אנשים שאינם פעילים. בנוסף, בזמן פעילות גופנית מופרשים כימיקלים בשם BDNF. כימיקלים אלה מאפשרים צמיחת תאים חדשים במוח ומונעים הרס של תאים קיימים (טהרלב בן-שחר, 2011).

שיפור ההישגים בלימודים-  לפי ד"ר נמט (2007), תוספת של שיעורי חינוך גופני למערכת השיעורים הקבועה תורמת לשיפור היכולת האקדמית. יכולת זו נמדדת ישירות על ידי ציונים, מבחנים סטנדרטים או בעקיפין על ידי מדדים של ריכוז, זיכרון ומדדי התנהגות. מחקרי חתך מדגימים קשר ישיר בין מידת ההישגים האקדמיים לבין מידת הפעילות הגופנית והכושר הגופני (רמת פעילות גבוהה מלווה הישגים אקדמאיים טובים יותר). מעוז-אריה (2010) מציינת כי פעילות גופנית מביאה לשיפור יכולות הלמידה, הקליטה, עיבוד וניתוח מידע חדש. זאת משום שהיא יוצרת את הסביבה המתאימה לכך שתאי המוח שלנו יצרו קשרים נוירולוגיים חדשים,וזוהי בעצם מהות הלמידה.

 

פעילות גופנית מפחיתה דיכאון-  לפעילות גופנית השפעה עצומה על שיפור מצב הרוח ועל היכולת לשלוט במתח. מחקרים אחרונים מצאו כי השתתפות מוגברת בפעילות גופנית קשורה לירידה בסימפטומים של דיכאון, חרדה והרגשת חולי. נראה שהפעילות הגופנית היא מרכיב חיוני של חיים שמחים ובריאים. בזמן פעילות גופנית משתחררים אנדורפינים, המשפיעים לטובה על מצבו הנפשי של האדם (נהרי). לפי ברוך-גולדפרב (2009), מחקרים רבים מראים כי פעילות גופנית משפרת את מצב הרוח, הן בקרב אנשים בריאים והן בקרב כאלה הסובלים מהפרעת במצב רוח, החל מבעיות קלות כגון דיכאון זמני ועד לדיכאון ממשי ומחלות נפש חמורות יותר. מתוך למעלה מ-1,000 מחקרים בנושא נמצא כי בכל גיל, פעילות גופנית מסוגים שונים יכולה להפחית מהסימפטומים של דיכאון.

 
לסיכום, קיימות עדויות רבות לכך שהגברת הפעילות הגופנית בילדים היא בעלת אפקט מקדם בריאות ומונע מחלות (נמט, 2007).
לילדים ולמתבגרים מומלץ לעסוק בפעילות גופנית חמש פעמים בשבוע לפחות במשך שעה ולהגביל את זמן ה"רביצה"  (כלומר, משך הצפייה בטלויזיה או השימוש במחשב) עד שעתיים ביום (טל, 2001). בנוסף, ד"ר שפר הגר,  שהינה ד"ר לנטורופתיה ותזונאית קלינית, מציינת שמחקרים מוכיחים כי ילדים העוסקים בספורט באופן קבוע, ממשיכים לעשות זאת גם כמבוגרים, ובהתאם יזכו לאורח חיים בריא יותר.

מחפשים דרך לשלב פעילות גופנית מהנה ביום הולדת? במפגש עם חברים? בפיקניק משפחתי? מתקנים מתנפחים הם התשובה. קיימים מתקנים מתנפחים אותם ניתן להשכיר במחיר השווה לכל כיס ולהשתמש בהם כמעט בכל מקום. הם קלים לנשיאה, ניפוחם אורך פחות מדקה ובתום השימוש הם מתקפלים בקלות ונכנסים לתא המטען של רכב פרטי. המתקנים המתנפחים הם חגיגה של ממש עבור ילדים, הם משלבים הנאה, צחוק וכיף יחד עם פעילות גופנית אשר תורמת לבריאותם.

מוגש בחסות הופלך-מתנפחים מצחוק, מתנפחים להשכרה מתל אביב ונס ציונה

 

מקורות:

מדוע חשוב לילדים לעסוק בפעילות גופנית? מאת: ד"ר נמט דני 3/12/2007

על הזיכרון. מאת: טהרלב בן- שחר אראלה. פורסם במכביתון, גיליון 124, מרץ 2011.

נפלאות התזונה. מאת: טל יעל. פורסם במכביתון, גיליון 124, מרץ 2011.

חשיבותה של פעילות גופנית. מאת: שפר הגר, ד"ר לנטורופתיה ומומחית לתזונה המתמחה בטיפול במשפחות, ילדים ובני נוער.

פעילות גופנית ומניעת סרטן - האם קיים קשר? מאת: גבעון לאה 2002, ( פורסם באתר פורטל התלמידים משרד החינוך)

דיכאון ופעילות גופנית. מאת: נהרי לילך, נטורופתית מוסמכת.

פעילות גופנית: יותר טוב מתרופות לדיכאון. ברוך גולדפרב ליאת 28/1/2009

כוח המשפחה: ספר חדש העוסק בהשמנת ילדים. מאת: קרקו ענבל, דיאטנית ראשית שומרי משקל. פורסם באתר "להיות בריא" מגזין רפואה ובריאות מקצועי לקהל הרחב

מה בין הפרעות קשב וריכוז לבין פעילות גופנית? מאת: מעוז-אריה שוש, פורסם ב-29/4/10 באתר "דה מרקר קפה"

ofer rashkes
מהנדס מכונות העוסק בניהול פרוייקטים ובין היתר עוזר לעסק המשפחתי.
מהנדס מכונות העוסק בניהול פרוייקטים ובין היתר עוזר לעסק המשפחתי.
הופלך
בהופלך אנו עוסקים בהשכרת מתנפחים לילדים שיאפשרו לכם לארגן בקלות פיקניק מיוחד , מסיבת יום הולדת מגניבה או סתם אחה“צ מהנה עם משפחה וחברים. רק 300 ש"ח למתקן. נקודות השכרה בתל אביב ונס ציונה.
העומרים 22
נס ציונה
קישור לאתר
בריאות ורפואה - בריאות ילדים
תאריך: 29/5/2011
תגיות:   השכרת מתנפחים    מתנפחים    הופלך   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - בריאות ילדים

עידוד פעילות גופנית בקרב ילדים / ofer rashkes
המאמר מפרט חשיבות ודרכים לעידוד פעילות גופנית בקרב ילדים
ילדים זקוקים לפעילות גופנית / ofer rashkes
המאמר מפרט מדוע ילדים זקוקים לפעילות גופנית
חשיבות הספורט בחינוך לחיים בריאים / ofer rashkes
המאמר מציג את חשיבות הספורט בחינוך לחיים בריאים
תזונת תינוקות – משרד הבריאות / LoadSEO SEO
במאמר נלמד כדאי ומה לא בכל הנוגע לנושא תזונת תינוקות. משרד הבריאות הוציא המלצות ברורות בנושא וניתן לעשות בהן שימוש טוב ויעיל למען הילדים הקטנים שלנו.
תזונת תינוקות בגיל שנה / LoadSEO SEO
תזונת תינוקות בגיל שנה צריכה להיות מותאמת לצורת התפתחות התינוק ויכולותיו של התינוק. תזונת תינוקות בגיל שנה דוגלת בפיתוח מיומנויות חיוניות ועתידיות לתינוק.
תזונת תינוקות בשנה הראשונה / LoadSEO SEO
תזונת תינוקות בשנה הראשונה נושפעת בעיקר מריגישותו של התינוק ועמידות מערכת העיכול שלו למזונות מסויימים. תזונת תינוקות בשנה הראשונה
MAYASURF קייטנת גלישת גלים לילדים כפעילות גופנית / מאיה דאובר
קייטנת גלישת גלים של MAYASURF הנה אופציה מצוינת לפעילות גופנית לילדיכם בקיץ אשר יכולה להפוך לתחביב ספורטיבי לכל החיים זהו ספורט שעובד על כול שרירי הגוף וסיבולת לב ריאה ומומלץ להתחילו בגיל צעיר
פעילות גופנית שומרת על בריאות ילדינו / ofer rashkes
היות בריאים ומאושרים יותר. מאמר זה ימנה מספר יתרונות (גם כאלו שרובנו לא מכירים...) שמקנה הפעילות הגופנית בכלל, ולילדינו בפרט, וכך יסביר מדוע זה הכרחי שנעודד אותם להיות כמה שיותר פעילים מבחינה גופנית.
השמנת ילדים, סיבות ודרכי ההתמודדות עימה / ofer rashkes
מחשבה, דאגה, והתערבות. השמנה ילדים עלולה לגרום לבעיות בריאותיות שונות, ואף שהטיפול בה איננו פשוט, ישנה חשיבות מכרעת לעשות זאת בגיל צעיר ככל האפשר. מאמר זה יעסוק בגורמים להשמנת ילדים ובדרכי הטיפול בה.
מדוע חשוב לעודד ילדים לשחק בחוץ? / ofer rashkes
ותו של הילד. ילדים לומדים לשחק ביחד וכך מצליחים לפתח מיומנויות שונות. בעידן הטכנולוגי של היום חשוב יותר מתמיד לעודד את הילדים לשחק בחוץ, לא רק למען ההתפתחות חברתית או הפיזית שלהם, אלא גם עבור בריאותם.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים