מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ספרי פנטזיה

ספרי פנטזיה: למה לפנטז?

/ אביב יועצים

ספרי פנטזיה: למה לפנטז?

 

אנשים רבים נוטים לבטל את הקריאה של ספרי פנטזיה או ספרי מדע בדיוני כבזבוז של זמן. הם חושבים שאנשים אשר נהנים מקריאת ספרים כאלה הם במקרה הטוב חולמניים ולא פרקטיים, ובמקרה הרע לא מחוברים למציאות או אפילו קצת מטורללים. האסכולה האקדמית מתעלמת ברובה מהז'אנר הזה ומתייחסת אל ספרי פנטזיה ומדע בדיוני כאל זבל מסחרי נטול עלילה, דמויות או נושא מרכזי. אנשים מפספסים את הנקודה כאשר הם חושבים על ספרים כאלה.

ספרי פנטזיה הם בעיקרם ספרים אשר מתעסקים בקסמים, יצורים מיתיים, מסעות וקרבות אפיים בין הטוב והרוע, אך ישנם גם סוגים נוספים של ספרים כאלו. ספרי מדע בדיוני לעומת זאת הם ספרים אשר עושים שימוש בידע טכנולוגי נרחב, כדי להמציא מכונות וספינות חלל שאינן קיימות במציאות של היום, ולספר על עולם עתידי או עולם מקביל לשלנו, בו מתרחשים ארועים שאינם מתרחשים במציאות של חיינו כיום. ספרים שכאלו קיימים מאז תחילת התפתחותה של הציויליזציה, כספרי אגדות ומיתוסים. הפנטזיה העתיקה מציעה תיעוד אמיתי של הדברים אשר אותה חברה האמינה בהם. זאת משום שספרי פנטזיה טובים לא מדברים על סתם אנשים מומצאים בסיטואציות לא הגיוניות, אלא על המורכבות העמוקה והאמיתית ביותר של נפש האדם. לכן, חשוב לקרוא ספרים כאלו כדי להבין מה זה אומר להיות בן אדם.

ספרי פנטזיה הם מהספרים היחידים בהם ניתן לקרוא על טבע האדם האמיתי כפי שהחברה תופסת אותו, בלי הפרעות. הז'אנר הזה לא מדבר באמת על שדונים, פיות וקסמים אמיתיים, כפי שהז'אנר של ספרי מדע בדיוני אינו באמת מתכוון לשכנע אותנו בקיומם האמיתי של חייזרים או רובוטים אנושיים. לא צריך להבין באופן מילולי את משמעותם של יצורים כמו דרקונים, גמדים, טרולים, חדי- קרן, מחשבים מדברים ואלמנטים אחרים מעולם הפנטזיה והמדע הבדיוני. ספרי פנטזיה או ספרי מדע בדיוני מהסוג האיכותי מציגים את האלמנטים הללו בעצם כסמלים, כמשהו שמבטא דבר אחר. בצורה זו הם יכולים לספר לנו משהו על עצמנו, בצורה עדינה ולא ביקורתית. ספרי פנטזיה טובים באמת לא נועדו לאפשר לקוראים רק בריחה מהמציאות, אלא מבט שונה עליה. הם מאפשרים לנו לראות את המציאות כפי שהיא באמת, בצורה הכי נקייה ואנושית שלה, בלי הפרעות של מה נכון או לא נכון להגיד.

לסיכום, ספרי מדע בדיוני, בדיוק כמו ספרי פנטזיה, חושפים את השקפתו של הסופר על העולם, על החיים, על בני האדם, ועל הסכנות הנשקפות לנו- מהסביבה או מעצמנו. בעזרת הצצה לצער או כישלון שחווים הגיבורים אנו בעצם מגלים משהו שלא ידענו קודם- על עצמנו או על העולם, ובשל כך מרגישים מחוזקים יותר לאחר הקריאה. בקריאת ספרים כאלה אנו לומדים להבין את ההבדלים בין בני האדם, אנו לומדים לקבל גם את הדברים שאיננו מסוגלים להבין עד הסוף, ואנו לומדים כמה זה חשוב לשמור על אמונה ולהתמיד במסעות קשים. העולם המוזר והלא מוכר הקיים בספרים האלו מלמד אותנו סובלנות כלפי אנשים שונים ותרבויות שונות, ומגדיל את הפתיחות שלנו לחוויות חדשות. ספרי פנטזיה שמים את העולם בפרספקטיבה הנכונה, בדרך בה ספרות ריאליסטית לא עושה בדרך כלל.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
תרבות ובידור - ספרות
תאריך: 29/5/2011
תגיות:   ספרים    ספרים חדשים    ספרי מדע בדיוני    ספרי פנטזיה   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום תרבות ובידור - ספרות

ספרי פנטזיה וספרי מדע בדיוני: מצא את ההבדלים / אביב יועצים
ספרי מדע בדיוני, ממש כמו ספרי פנטזיה, הם שניים מהז'אנרים הפופולריים ביותר של ספרים וסרטים. ישנם כמה הבדלים חשובים ביניהם, ולכן לא ניתן להחליף את המילה "פנטזיה" במילים "מדע בדיוני" ולהפך.
ספרי פנטזיה: למה לפנטז? / אביב יועצים
אנשים רבים נוטים לבטל את הקריאה של ספרי פנטזיה או ספרי מדע בדיוני כבזבוז של זמן. הם חושבים שאנשים אשר נהנים מקריאת ספרים כאלה הם במקרה הטוב חולמניים ולא פרקטיים, ובמקרה הרע לא מחוברים למציאות.
ספרים והשמירה עליהם / אביב יועצים
כאשר הלכנו בפעם הראשונה לסיפריה בכיתה א', התרתה בנו ריבקה'לה הספרנית בעיניים רושפות שאסור בשום אופן לאכול או לשתות בזמן קריאת ספרים. כיום, כמבוגרים, זוהי כנראה ההמלצה היחידה שאנו זוכרים.
ספרים: טיפול נכון / אביב יועצים
ספרים הם אחד מהנכסים המופלאים ביותר שיש לנו בבית, והם תמיד יכולים למלא אותנו בידע ובתחושות ורגשות עזים. חשוב לדעת כיצד יש לטפל בהם כך שהם יחזיקו מעמד שנים רבות.
ספרים חדשים? מה זה? / אביב יועצים
לעולם לא הצלחתי להבין בתים של משפחות בארצנו שאין בהם ספרים, שלא לדבר על ספרים חדשים. ובכל זאת, המון בתים בישראל בכלל לא מתרגשים (כמוני) מהמחשבה על ספרים חדשים.
ספרים חדשים ואנשים מכורים / אביב יועצים
אנחנו לא מדברים על כימיקלים מסוג זה או אחר וגם לא על סיגריות: אלא על תשוקה לקניית ספרים חדשים.
ספרים חדשים, סיפורים ישנים? / אביב יועצים
אפשר לתהות אם יש בכלל מספיק סיפורים בשביל ספרים חדשים. אולי כבר נגמרו לנו הסיפורים וכל מה נשאר זה למחזר את הסיפורים הישנים?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים