מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ארנונה ירושלים

בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם"

/ הנריק רוסטוביץ

בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / עו"ד צחי שרף

 

מעשה שהיה כך היה

בשנת 2006 תבעה עיריית ירושלים את מוחמד נעים אלשריף. בגין חוב ארנונה של 263,870 ש"ח לשנים 1991 – 2007 של חנות בעיר העתיקה, שהייתה של אביו אשר נפטר בשנת 1986. לאחר שנטען כי מרבית החוב התיישן, הוקטן סכום התביעה ל- 81,884 ש"ח.

 

עיריית ירושלים לא הוכיחה ששלחה למוחמד הודעה כלשהי לפני 6.4.2005, ולכן איננה יכולה לחייב אותו לא בחובות הארנונה לתקופה שקדמה למשלוח ההודעה, ולא בהפרשי הצמדה וריבית. מוחמד הוכיח, כי אביו החזיק בחנות כדייר מוגן, כי החנות ננטשה על ידו לפני פטירתו, כי החנות אינה ראויה לשימוש, וכי לא הגיש השגה משום שלא ידע על חיובי הארנונה. בית המשפט דחה את התביעה, וחייב את העירייה בשכ"ט עו"ד של 8,000 ש"ח.

 

בית המשפט קבע, כי בטרם תפנה עיריית ירושלים, בהתראה אחרונה בשל אי-תשלום חוב ארנונה בסכום כה גבוה, המתייחס לחוב שלכאורה לא שולם במשך שנים רבות מאד, ומתייחס לנכס שלגביו לא הייתה פעילות בתיק הארנונה במשך כל אותן שנים, "מן ראוי שתטרח ותבדוק היטב את העובדות. אין זה ראוי שהעירייה תפנה בהתראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם, אם לא חמור מכך".

 

האוקסימורון של עיריית ירושלים

אוקסימורון הוא צירוף מילים הסותר את עצמו לחלוטין, כלומר שני הפכים באותו היגד כגון: גאון טיפש, חיי המת, או שתיקה רועמת. האוקסימורון חי וקיים בעיריית ירושלים.

עיריית ירושלים לא שלחה במשך שנים רבות שומות ארנונה שנתיות למוחמד, שהיה רשום כמחזיק בפנקסי העירייה, מה שלא הפריע למנהל הארנונה לדחות השגה בטענה של איחור בהגשתה. חיוב הארנונה נעשה על נכס שניזק, שאינו בר חיוב בארנונה ועיריית ירושלים לא התכחשה לכך, אבל נמנעת מלבטל את החיוב במסגרת ההשגה, בנימוק שההודעה על כך נמסרה באיחור על ידי מוחמד, שלא קיבל את שומות הארנונה.

 

עיריית ירושלים שלחה למוחמד "התראה אחרונה" לתשלום חוב ארנונה בסכום של 260,000 ש"ח, מבלי שבדקה את כל העובדות הרלוונטיות העומדות בבסיס החיוב. ונזכיר, כי בית המשפט קבע, שזו התראה מבהילה, שעלולה לערער את שלוותו של כל אדם, אם לא חמור מכך.

 

השאלה היא: מדוע הגישה עיריית ירושלים תביעה אזרחית של חוב שרובו התיישן, ולא השכילה לבטל את התביעה לאחר שלא הצליחה להוכיח ששלחה את שומות הארנונה למוחמד ?

 

התשובה היא: איש בעירייה אינו משלם מכיסו הפרטי אף לא שקל אחד באותם מקרים, שהתביעה נדונה לכישלון.

 

המסקנה העולה מכל הפרשה האומללה והמבישה הזו היא, שעיריית ירושלים פעלה במקרה זה בשרירות לב, והפרה את שליחותה כנאמן הציבור.

________

 

הכותב הוא שותף במשרד ד"ר הנריק רוסטוביץ ושות' - חברת עורכי דין

 

ת"א (י-ם) 710476/06 עיריית ירושלים נ' מוחמד נעים אלשריף, השופטת תמר בר-אשר צבן, ניתן ביום 20.4.2011

הנריק רוסטוביץ
יליד שנת 1974, בעל תואר ראשון במשפטים. עו"ד שותף במשרד עו"ד ד"ר הנריק רוסטוביץ ושות'
בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (1974).פרקליט וחבר בלשכת עורכי-הדין (1976).דוקטורט בשיווק בפקולטה לכלכלה, אוניברסיטת אורדיה, רומניה
ד"ר רוסטוביץ ושות'
אנו מתמחים בהפחתה של מסים ותשלומי חובה למדינה ולרשויות המקומיות כגון - ארנונה, היטל השבחה, היטלי פיתוח, מס שבח ואגרות. כאן בפמאמר, אנו נפרסם כתבות, מאמרים ועצות מעשיות כיצד ניתן לשלם פחות מסים וארנונה
תוצרת הארץ 14
תל אביב
03-6954111
קישור לאתר
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 2/5/2011
תגיות:   ארנונה\ רשויות מקומיות    מסים   


פרסומות

שעות פתיחה
לקבלת רשימה של שעות פתיחה של משרדי משרד הפנים לחץ כאן
שעות פתיחה משרד הפנים
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים