מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ארנונה חולון

כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון

/ הנריק רוסטוביץ

כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון

 

הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב

מאת: צחי  שרף, עו"ד  

16/4/2011

 

מעשה שהיה כך היה

 

חברת פרי ירוחם עוסקת בהשכרת רכב באזור התעשייה. בשנת 2005 התגלעה מחלוקת לגבי חיובי ארנונה, ונחתם הסכם פשרה שאושר על ידי ועדת הערר. באפריל 2008 החליטה פרי ירוחם לפרק שני גגות, פנתה למנהלת הארנונה לקבלת אישור מראש להפחתת החיוב בארנונה. מנהלת הארנונה נענתה בחיוב, הגגות פורקו, והבקשה להפחתת הארנונה אושרה.

 

בשנת 2010 הוצאה שומת ארנונה מוגדלת, והחיוב השנתי צמח מ- 406,614 ש"ח ל- 1,526,481 ש"ח, ופרי ירוחם עתרה לבית המשפט.

 

פסיקת בית המשפט

 

הסכם הפשרה הוא פסק דין המחייב את הצדדים. על מנת להשתחרר מהסכם שלטוני, יש להוכיח אי שוויון ואפליה בין חיובי הארנונה של פרי ירוחם לבין נישומים אחרים. רשות מקומית חייבת להודיע לנישום מראש, כי מסיבות משפטיות או עובדתיות בא הסכם לסיומו במישור החוזי, ולציין את השפעת הביטול על מנת שיוכל להתכונן לעתיד. אין די במשלוח שומת ארנונה מתוקנת.

 

בית המשפט אישר את טענת ההסתמכות של הנישום משנת מס אחת לאחרת. לא מדובר בהסכם זניח או חדש, אלא בהסכם שקוים במשך מספר שנים. עיריית חולון ומנהלת הארנונה לא הציגו כל צידוק חוקי לשנות או לבטל את ההסכם ולא הוכיחו שיש פגיעה בעקרון השוויון במסים ואפליה כלפי נישומים אחרים.

 

המצג שיצרה עיריית חולון כאשר השיתה ארנונה בהתאם להסכם הפשרה איפשר לפרי ירוחם להסתמך בתכנוניה העסקיים על סכום הארנונה והחברה "לא אמורה להביא במניין חישוביה ושיקוליה העסקיים אפשרות שבוקר בהיר אחד, יקומו המשיבות ויחליטו להתעלם מהסכם לפיו נוהגים הצדדים מזה מספר שנים, ויחייבו חיובי ארנונה גבוהים, בהם היא אינה יכולה לעמוד... משמעות החלטת שומה רטרואקטיבית במקרה זה, כמו גם התעלמות מהמסוכם במשך שנים בין הצדדים, מהווה פגיעה ממשית בעותרת ובית משפט לא יתן ידו לכך.." עיריית חולון חויבה בשכ"ט של 30.000 ש"ח.

 

צא ולמד

 

בכל שיטת משפט במדינה נאורה, מוטלת על הרשות המנהלית חובה לכבד את הסכמיה עם האזרח. מאחר שהרשות המנהלית היא נאמן הציבור, מוטלות עליה חובות נוספות, ומטרתן להבטיח, שהרשות תפעל כלפי אזרחיה בתום לב, בהגינות, ותשמש אות ומופת לשמירה החוק.

 

פסק הדין שניתן ע"י השופטת נגה אהד חושף תמונה עגומה ומצערת. מתברר, כי עיריית חולון אינה הולכת בתלם שורה ארוכה של הלכות של בית המשפט העליון, בהן נקבעו כללים שקיבלו ביטוי בחוק יסוד: כבוד האדם וחירותו.

 

_________

 

עת"מ 31041-09-10 פרי ירוחם חברה לרכב בע"מ נ' עירית חולון ואח', בית המשפט לעניינים מנהליים בפתח תקווה, השופטת נגה אהד, ניתן ביום 7.4.2011.

 

הכותב הוא ממשרד ד"ר הנריק רוסטוביץ ושות' חברת עורכי דין

הנריק רוסטוביץ
יליד שנת 1974, בעל תואר ראשון במשפטים. עו"ד שותף במשרד עו"ד ד"ר הנריק רוסטוביץ ושות'
ד"ר רוסטוביץ ושות'
אנו מתמחים בהפחתה של מסים ותשלומי חובה למדינה ולרשויות המקומיות כגון - ארנונה, היטל השבחה, היטלי פיתוח, מס שבח ואגרות. כאן בפמאמר, אנו נפרסם כתבות, מאמרים ועצות מעשיות כיצד ניתן לשלם פחות מסים וארנונה
תוצרת הארץ 14
תל אביב
03-6954111
קישור לאתר
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 17/4/2011
תגיות:   ארנונה    רשויות מקומיות    מסים    נדלן   


פרסומות

שעות פתיחה
לקבלת רשימה של שעות פתיחה של משרדי משרד הפנים לחץ כאן
שעות פתיחה משרד הפנים
 

ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים