מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

חסכון והתיעלות

מה בין קיצוץ עלויות,חסכון והתייעלות

/ עוזי פלג

מה בין קיצוץ עלויות,חסכון והתייעלות

התייעלות, חיסכון, וקיצוצים, שלושת המונחים שצוינו נתפסים בעיני רבים כזהים במהותם, ומציינים פעולות ומהלכים שמטרתם לשפר את מצב העסק על ידי הוזלות שיביאו לשיפור רווחים, ולשיפור כושר התחרות העסקי, או להארכת משך הזמן לשרוד בשוק, האם שלושת הפעולות זהות ורק הטרמינולוגיה שונה ?.

ראשית נסביר כל מונח וננסה להבין את השפעתו על המערכת כאשר הוא מבוצע.

בכל עסק העלות אמורה לייצר תועלת או תפוקה או במילים אחרות ערך, כלומר לכל ערך יש עלות, עלות ללא ערך היא מיותרת ומלכתחילה אין לה זכות קיום.

התייעלות – פעילות מוגדרת כהתייעלות כאשר מצליחים להגדיל את התפוקה או התועלת ללא שינוי בעלויות, אפשרות אחרת כאשר מצליחים להוזיל את העלות בלא לפגוע  בתועלת, היעילות הגבוהה ביותר מושגת, כאשר מצליחים להגדיל את התפוקה או התועלת, ובמקביל גם להוזיל את העלות.

התייעלות אמיתית לאורך זמן מצריכה חשיבה וניתוח של פעילויות ובדיקת חלופות, שימוש בטכנולוגיות חדשות או/ו בתהליכים שונים או/ו בחומרים שונים, בדיקת אפשרות שימוש במיקור חוץ  מלא או חלקי, אתור ספקים איכותיים וזולים, שיפור תהליכי ניהול וייצור, שימוש במערכות מידע , פישוט תהליכים ארגוניים והשבחת ההון האנושי, השגת מקורות מימון זולים יותר והתאמה שוטפת של צורכי הארגון לסביבה העסקית הקרובה והרחוקה ועוד. כל הפעולות שצוינו אינן מתבצעות ביום אחד, הן מתבצעות במערכות ארגוניות ועסקיות אשר רואות ביעילות אורח חיים ומתנהלות בהתאם, בדומה לנהג שעוקב אחרי הדרך ולא נדרש לעצירות פתאום או לסיבובים חדים, הכול תחת שליטה.

חסכון – פעולות חסכון הן פעולות של מניעת הוצאות שנתפסות כמיותרות, לעיתים השקעות נדרשות והכרחיות להצלחת העסק בעתיד, אינן מבוצעות בשל חוסר משאבים, חוסר בטחון, חוסר מעוף וחוסר אמונה בתוצאות הצפויות בגין ההשקעה. פעולת חסכון כזו איננה התייעלות  נהפוך הוא, "חסכון " כזה עשוי להיות קריטי לעתיד העסק . אי השקעה בטכנולוגיות בענף שהטכנולוגיה היא ליבת העסק עלולה להיות מכת מוות לעסק, אי השקעה בפתוח מוצרים, בפתוח שווקים, במערכות מידע ושליטה, בהון האנושי יגרמו לניוון עסקי, כך ש"הרווח" של ה"חיסכון", עתיד להתברר כהפסד ענק.

חסכון של  עלויות שלא מייצרות לעסק תועלת אמיתית או ערך, הן לטעמי תיקון טעויות שלא היו צריכות להיות מלכתחילה, ולא התייעלות אמיתית, הדבר דומה לתקון דליפת מים מברז פגום, המים שדלפו לא סיפקו שום צורך או תועלת, הם יצרו עלות, תיקון הדליפה איננה יעילות, זו הפסקת הרשלנות שמלכתחילה לא הייתה צריכה להיות. הדבר אופייני בארגונים שנקלעים לבעיות, ונאלצים לבדוק מה קרה ומה נדרש לעשות, ואז מגלים רשלנות עסקית מצטברת ומכריזים על "פעולות ייעול" וחסכון, אשר כל משמעותן תיקון הנזקים שנגרמו במהלך השנים, במנגנון הציבורי זהו מצב שכיח.

קיצוצים – המונח קיצוצים נתפס כמונח "חזק" ומשמעותו לעיתים רבות חיתוך העלויות ללא אבחנה, התוצאה היא שברוב המקרים, מקצצים את העלות יחד עם התועלת או הערך המופק מהעלות המקוצצת, זהו מהלך שעלול לגרום לעסק את הנזק הגדול ביותר, לעיתים עוצמת הנזק מתבררת במועד מאוחר יותר, ובמצב שכזה יתכן והנזק יהיה בלתי הפיך, קיצוצים מתבצעים לרוב תחת לחץ זמן, באופן היסטרי וללא בדיקה מעמיקה, מכיוון שנדרש להשיג ולהציג, הישג מידי של עלויות נמוכות ככל האפשר על ציר זמן מינימאלי, "המקצץ " בדרך כלל כבר לא יהיה בעסק, כאשר יתחילו להופיע סימני הנזק שגרם הקיצוץ, קיצוצים מתחילים תמיד עם בדיקת העלות שתיחסך, כי המטרה היא חסכון בעלות, לעיתים רבות נשכחת התועלת שנובעת מהעלות, לעיתים התועלת לא ישירה ומופיעה במספר מקומות, ולא תמיד בודקים לעומק, לכן למזעור נזקים, חייבים לבדוק מול העלות המקוצצת, את התועלת שתקוצץ, ולחפש פתרונות חלופיים לתועלת שתאבד. יש לדעת שלא כל התועלות המופקות מאותה עלות הן שוות ערך לארגון העסקי. לעיתים תועלת שנתקבלה מעלות נמוכה יחסית, תעלה הרבה יותר כאשר אותה תועלת תושג ממקור אחר.

כל הזכויות שמורות לעוזי פלג ( UP יזמות ניהול בע"מ)

אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

www.uzip.co.il

 

עוזי פלג
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
UP יזמות וניהול בע"מ
משרד לשרותי ייעוץ בניהול עסקי ליווי וחניכה לעסקים קטנים, יועץ ומנהל פרוייקטים להקמת מחסנים חונך עסקי 8091 של משרד התמ"ס ספק מאושר 11005244 של משרד הבטחון בניהול פרוייקטים
הכינור
ראשון לציון
0526969240
039628544
קישור לאתר
עסקים - ניהול
תאריך: 8/4/2011
תגיות:   ניהול עסקי    התייעלות    חסכון    קיצוץ עלויות    נהול    עסק    לשרוד   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - ניהול

תזרים המזומנים והקשר למבנה ההוצאות העסקי, למבנה התחרות הענפית, והבנק / עוזי פלג
העסקי, קצב הנשימה של העסק (והבעלים) מווסת בהתאם לכמות וקצב האספקה של החמצן העסקי. תכנון וניהול יעיל של תזרים המזומנים מחייב הבנה של מבנה ההוצאות העסקי, הבנת מבנה התחרות הענפית, אמון ורצון טוב של הבנק.
תוצר ניהולי בעייתי, היוצר בעצמו בעיות חדשות הוא וירוס ניהולי / עוזי פלג
שיג את מטרתו הוא תוצר אפקטיבי ולהיפך, תוצר ניהולי אשר יוצר תוצאה בעייתית, ההופכת בעצמה לבעיה ואף יוצרת בעיות נוספות ,הוא "וירוס ניהולי" ברמות חומרה שונות, ובתור שכזה יש לטפל בו למניעת נזק חמור למערכת.
להצליח בעסקים על פי רונן הלל / רונן הלל
כדי להצליח בעסקים ובנתיב החיים חשוב להקפיד על מספר כללים שאם תיישמו אותם סיכויי ההצלחה שלכם יגדלו.
גיבוש אסטרטגיה שיווקית בחברות המוכרות לעסקים / גיא פרי
בכדי לגבש אסטרטגיה שיווקית בחברות המשווקות לעסקי (B2B), יש להבין את ההבדל במאפייני הביקוש בין שווקים עסקיים לשווקים צרכניים. שימוש בעקרונות נכונים, מאפשר לגבש אסטרטגיה שיווקית עבור חברות המוכרות לע
בחירת ספק מדפים לאחסנה כבדה / עוזי פלג
היא לבחור את ספק המדפים. ההתלבטות היא בין יצרן מקומי, לבין יצרן מחו"ל המיוצג בארץ על ידי גורם שיווקי. ההתלבטות היא לעיתים לא פשוטה, מה גם שרוב הלקוחות לא מכירים תמיד את הנושא ונעזרים ביועצים למיניהם.
הסודות מאחורי המדפים - מדוע הרשתות מגדילות את חלקו של המותג הפרטי שלהן ? / יובל לובנשטיין
יובל לובנשטיין, מסביר בדרכו המיוחדת, מדוע רשתות השיווק לוחצות להעלות את חלקו של המותג הפרטי שלהן על המדף.
קופה רושמת לניהול המכירות / ClickUP .
קופות רושמות חכמות הן פתרון מקיף לניהול בית העסק וניהול המכירות.
מה בין קיצוץ עלויות,חסכון והתייעלות / עוזי פלג
ים במהותם, ומציינים פעולות ומהלכים שמטרתם לשפר את מצב העסק על ידי הוזלות שיביאו לשיפור רווחים, ולשיפור כושר התחרות העסקי, או להארכת משך הזמן לשרוד בשוק, האם שלושת הפעולות זהות ורק הטרמינולוגיה שונה ?.
ארגון עסקי אשר איננו משלב בין אפקטיביות ויעילות הוא ארגון דפקטיבי / עוזי פלג
מספר לא קטן של מאמרים עוסק בקשר או באי קשר בין יעילות ואפקטיביות בארגון עסקי, כמו כן יש הטוענים שיעילות באה לעיתים על חשבון אפקטיביות. במאמר זה אציג את דעתי בנושא בליווי הסברים ודוגמאות.
ניקוי שטיחים / אלי סרוגו
אם היינו אומרים לכם שיש קשר לא מבוטל בין ניקוי שטיחים לבין תפוקת עובדים בארגון, הייתם מאמינים? ואם היינו אומרים לכם שיש מחקר שמוכיח את הקשר הזה?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים