מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

אומנות יהודית

אומנות יהודית

/ עמי בן צור

                                              אומנות יהודית

מהי אומנות יהודית?

אומנות יהודית היא שם כללי ליצירות המתייחסות ליהדות, לתנ"ך או אל התרבות היהודית. ז'אנר זה כולל מגוון של תחומי יצירה. בין מדיומים אלו הופיעו ז'אנרים רבים כגון ציור, פיסול ורישום ועיטור של ספרים, כלי קודש, מצבות, חותמות ותכשיטים. המגוון של היצירות הנכללות תחת שם זה יכול להביא למספר בעיות בהגדרת מהי אומנות יהודית: אין רצף כרונולוגי בין היצירות השונות ואין אחידות במסרים או במידת העיסוק בושאים היהודיים. בנוסף, העיסוק בנושאים יהודיים אינו בלעדי ליצירותיהם של יהודים בלבד, וישנו עיסוק רב בנושאים מהתנ"ך באומנות נוצרית.

התפתחות כרונולוגיה טרם האמנסיפציה

ישנה הנחה כי הדת היהודית נמנעה מיצירת אומנות במהלך ההיסטוריה. דעה זו היא מוטעית והיא נובעת מהבנה לא נכונה של הדיבר השני בעשרת הדיברות (הדיבר אוסר על עבודת אלילים ולא על יצירת עבודות אומנות באופן מוחלט) וישנן יצירות במדיומים מגוונים דוגמת ציור או פיסול. יצירות של אמנות יהודית נוצרו כבר בימי העת העתיקה (החל מן המאה ה-2 לספירה). כך, לדוגמה נשתמרו ציורים שנוצרו במאה ה-3 לספירה. ציורים אלה הופיעו על שירדי בית כנסת בדורה אירופוס. האומנות היהודית שנמצאה מתקופת ימי הביניים מכילה בעיקרה עיטורים שהופיעו על כתבי יד (דוגמת הגדות מצויירות של פסח).

השיפור במעמדם של האמנים היהודיים לאחר האמנסיפציה

במאה התשע עשרה חל שיפור במעמדם של היהודים באירופה בעקבות האמנסיפציה, ויהודים החלו ללמוד בבתי ספר ובאקדמיות לציור. בנוסף, טרם תקופה זו היה קשה לאמנים יהודים להיכנס לשיח האומנותי כיוון שהיצירות היו דתיות בעיקרן. האמנים היהודים בתקופה שלאחר האמנסיפציה התבדלו מהאמנים האחרים בכך שהוצגה ביצירתם המציאות של החיים היהודיים אותה הם הכירו. הצייר היהודי המפורסם ביותר מתקופה זו הוא מוריץ דניאל אופנהיים הגרמני. אמן חשוב אחר הוא יוסף ישראלס, שהיה אחד ממייסדי אסכולת האג (אסכולת ציור שפעלה החל מ-1860 בהולנד ולאחר מכן גם בצרפת, ועסקה במוטיבים מחיי היומיום תוך שימוש בצבעים כהים יחסית). במקביל לפתיחת האקדמיות בפני האמנים היהודיים, נוצרה גם שכבה של אנשים שהתעניינו בזרם זה ואף קידמו אותו.

עמי בן צור
אמן וחובב אומנות
אמן וחובב אומנות
ארטפורטל
פורטל האומנות המוביל בישראל
קישור לאתר
תרבות ובידור - אמנות פלסטית
תאריך: 30/3/2011
תגיות:   אומנות   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום תרבות ובידור - אמנות פלסטית

חמישה רעיונות יצירתיים להדפסה על קנבס של תמונות מטיולים / אביהוא בר-ציון
תמונות מודפסות על קנבס הן דרך מעולה ויצירתית לשמור ולנצור את הזיכרונות היפים מטיולינו מסביב לעולם. לפניכם חמישה רעיונות אמנותיים ויצירתיים במיוחד, להגדלת תמונות מטיולים והדפסתם על בד קנבס.
הדפסת תמונות על בד קנבס-שילוב של אומנות וטכנולוגיה / אביהוא בר-ציון
צגה של התמונות שאנחנו אוהבים. תמונות מודפסות על בד קנבס יראו מצוין בבית ובמשרד. בנוסף, יכולה תמונה מודפסת על קנבס לשמש כמתנה מושלמת לכל סוגי האירועים. הן יכולות להתאים להעדפותיו ולרצונותיו של כל אחד.
אומנות יהודית / עמי בן צור
מהי אומנות יהודית? אומנות יהודית היא שם כללי ליצירות המתייחסות ליהדות, לתנ"ך או אל התרבות היהודית.
מה מעניין בהדפס של מרילין מונרו? / אביהוא בר-ציון
רובנו מכירים את הדפסות הקנבס של אנדי וורהול המתארים את מרילין מורנו. למעשה, סדרת ההדפסים הזאת היא כנראה המוכרת ביותר בהיסטוריה. אבל למה בחר וורהול דווקא במונרו?
רוי ליכטנשטיין- מלך אומנות הפופ / אביהוא בר-ציון
אם אלביס היה מלך הרוקנרול , ניתן לומר בוודאות שרוי ליכטנשטיין היה מלך אומנות הפופ. לא מדובר באדם יוצא דופן, אלא באדם רגיל בעל יכולת יוצאת דופן להפוך דמויות בסגנון "בזוקה ג'ו" לאומנות נמכרת.
הדפסה על קנבס כרפרודוקציה / אביהוא בר-ציון
הדפסה על קנבס, הנקראת גם ז'יקלה, מבוקשת ברחבי עולם האומנות כאמצעי מועדף לשחזור יצירות אומנות ידועות במחיר נוח. חובבי אומנות יכולים כעת לקבל מבט קרוב ליצירות האומנות בלי להוציא הון.
4 דרכים ליצירת אומנות אישית בעזרת הדפסה על קנבס / אביהוא בר-ציון
בעקבות התקדמות הטכנולוגיה בתחום הצילום הדיגיטלי, הרבה אנשים יכולים לצלם את תמונות המשפחה שלהם בעצמם. כעת ניתן להשתמש בתמונות, כדי להציג אותן בדרך אישית וייחודית.
הדפסה על קנבס - מתנה אישית וייחודית / אביהוא בר-ציון
ין זה סוד כי המתנות הטובות ביותר הן מתנות בעלות משמעות מיוחדת. כמה פעמים קיבלנו מתנות שהגיעו בסופו של דבר לארון, הוחלפו או נזרקו? המתנות שאנשים כן ישמרו, הן לרוב אלה שמאחוריהן עומדת מחשבה ומשמעות.
הדפסות קנבס או פוסטרים? / אביהוא בר-ציון
אם אתם אוהבים פוסטרים, ונהנים להציג תמונות בגודל גדול, סביר להניח שכבר התחלתם לחשוב על הדפסי קנבס. אומנות ההדפסה על קנבס עדיין צוברת תאוצה. רבים מ'חסידי הפוסטרים' מתחילים לעבור לשימוש בקנווס.
הדפס שקיעה על קנבס / אביהוא בר-ציון
בחירת התמונה, הציור או הדפס הקנבס המתאימים בדיוק לחדר כלשהו יכולה להיות משימה די קשה. שקיעה או נוף מודפסים על בד קנבס מושלמים למטרה זו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים