מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

קניית תפילין

תפילין: קנייה כתהליך בונה

/ אביב יועצים

תפילין: קנייה כתהליך בונה

מי שרוצה היום להניח תפילין יכול למצוא לעצמו דוכן ברחובות הערים שבהם הוא יכול למלא את מבוקשו. מי שמעוניין גם יכול ללכת אל בתי כנסת רבים ושם כבר הוא ימצא מישהו שישאיל לו זוג תפילין כדי שהוא יוכל לקיים את המצווה. יהודים רבים, עם זאת, רוכשים לעצמם זוג משלהם. המנהג הוא שחתן הבר מצווה מקבל זוג תפילין לכבוד כניסתו בעול המצוות. את הקניה ניתן לבצע במהירות וללא קשיים אבל אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג חדש לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.

לפני שהולכים וקונים תפילין עבור חתן הבר מצווה אפשר להתחיל קודם כל בשלב של לימוד המצווה והמשמעות שלה. לעיתים קרובות מדי הקנייה דומה לקנייה של כל מוצר צריכה אחר ולכן חושב להסביר את המשמעות של המצווה כדי שהקנייה עצמה תצא מעולם החומר והצרכנות בו אנחנו חיים ותיכנס אל העולם הרוחני של המצוות ושל התורה. למעשה הלימוד הזה של מצוות תפילין הוא חלק מתהליך הלימוד שמכין את חתן הבר מצווה לכניסה שלו בעול התורה והמצוות – המעבר שלו מילדות להתבגרות, הצעד הראשון שלו בעולם המבוגרים. בשלב הלימוד הזה החתן יכול ללמוד מה המשמעות של המצווה וכיצד המצווה מקבלת משמעויות שונות במקומות שונים ובזמנים שונים. כמו כן הוא ילמד את ההלכות השונות של המצווה ויבין לעומק מה מותר ומה אסור בהקשר של המצווה הזו.

תהליך הלימוד יכול גם לכלול ביקור במפעל שמייצר תפילין כדי שהנער יראה כיצד מייצרים את החפצים הקדושים הללו ויבין היטב כיצד החומר הופך לקדוש וכיצד השורשים של הקדושה נעוצים עמוק בעולם המעשה. יש בכך לקח חושב לחיים וגם דרך להבין היטב את המשמעות של היהדות שאינה מבקשת מהיהודי המאמין לברוח מעולם החומר אלא להעלות אותו במעלות הקדושה ולהכניס את הרוחני אל תוך החומרי. התהליך של הלימוד משלב כך את ההבנה הטכנית של המצווה – מה צריך לעשות, איך עושים זאת ומתי וכן הלאה – עם הבנה רוחנית של המצווה – המשמעויות שלה והמקום שלה בתוך המערכת המחשבתית הכוללת של היהדות.

כאשר קונים את הזוג החדש אפשר לקחת את הנער כדי שהוא ירגיש שותף למעשה. הוא אמנם אינו משלם תמורת הקנייה אבל ייתכן שכך עדיף: תפילין עבורו הן מתנה ולא מוצר שהוא רוכש ולכן הן שונות ונבדלות מעולם הצרכנות. מצד שני יש כאלה שמעדיפים לשלב את הנער בקנייה עצמה. הנער חוסך כסף בעבודות שונות וכך הוא שותף למימון הקנייה של זוג תפילין מהודרות. התחושה שהוא השתתף ברכישה של תשמיש הקדושה דווקא עשויה ליצור קשר עמוק יותר בינו לבין מה שהוא עבד כדי לרכוש אותו במקום לבזבז את הכסף על הנאות החיים ועל פינוקים חומריים של חיי היום יום.

הפעם הראשונה שבה מניחים תפילין איננה נשכחת בקלות ולרוב היא מלווה בטקס ובחגיגה. חשוב לתת משקל גם לתהליך שקודם להנחה הראשונה ולהשתמש בו כתהליך לימודי ובונה אישיות עבור חתן הבר מצווה. רכישת זוג תפילין היא פעולה חשובה ביותר בחייו של כל יהודי מאמין והיא ראויה לתשומת לב מתאימה.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
יהדות - כללי
תאריך: 19/2/2011
תגיות:   תפילין   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום יהדות - כללי

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים / אביב יועצים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.
ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם / אביב יועצים
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.
ארון קודש כמספר סיפורים / אביב יועצים
ארון קודש הוא אמנם חפץ דומם שאיננו משמיע קול אך כדרכם של הרבה חפצים דוממים, אנשים שומעים אותו הוא מדבר אליהם.
ארון קודש: מה הוא אומר לך? / אביב יועצים
קהילות שונות ואנשים בונים סוגים שונים של ארונות קודש. כשהם רואים ארון קודש, אנשים שונים מגיבים אליו בצורות שונות שכן עבור אנשים שונים הארון מבטא דברים שונים.
תפילין: שעה של מסתורין / אביב יועצים
המראה של החפץ הקדוש והכה מוכר הזה מעורר בי הרגשה מוזרה. אני מביט על תפילין ואני מרגיש שמדובר במין חפץ מסתורי שכולו אפוף בסוד ובניחוח של עולם אחר ורחוק.
תפילין: קנייה כתהליך בונה / אביב יועצים
אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג תפילין לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.
ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש? / אביב יועצים
אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט.
ארון קודש והידור מצווה מודרני / אביב יועצים
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.
ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה / אביב יועצים
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.
ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין / אביב יועצים
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים