מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ספרים חדשים

ספרים חדשים, סיפורים ישנים?

/ אביב יועצים

ספרים חדשים, סיפורים ישנים?

כל-כך הרבה ספרים חדשים יוצאים לאור מדי חודש. בישראל מתפרסמים יותר מארבעת אלפים ספרי קריאה בשנה לפי מקורות שונים. ארבעת אלפים ספרים זה הרבה מאד אותיות ומילים ומשפטים ופסקאות וסיפורים ואפשר לתהות אם יש בכלל מספיק סיפורים בשביל כל הספרים החדשים האלה. אולי כבר נגמרו לנו הסיפורים וכל מה נשאר זה למחזר את הסיפורים הישנים?

כמובן שאפשר לשאול אם זה נורא למחזר סיפורים ישנים. אנחנו הרי מוכנים לאכול את אותו האוכל הרבה פעמים ולא שמעתי מישהו שמתלונן על זה שהוא אוכל שניצל בפעם המאה ומשהו בחיים שלו. מדוע זה צריך להיות שונה כשזה נוגע לענייני ספרים חדשים? אם סיפור הוא מוצלח אז למה שלא נספר אותו שוב ושוב כדי שהוא יוגש לנו בצורה טרייה? אולי הבעיה היא בכך שהמוני סופרים מתיימרים לספר סיפור חדש ומקורי בזמן שהם ממחזרים את הסיפורים הישנים ומסתירים אותם מתחת לשכבות איפור מרוחות בכבדות וברשלנות כמו בית ישן וטחוב שצבעו אותו בצבע טרי שכבר נסדק ומגלה מאחוריו את הקיר הרטוב שעומד להתמוטט. אולי אם הסופרים היו מודים בכך שהם ממחזרים סיפורים ישנים היה יותר קל לסלוח להם על המחזור.

ייתכן גם שעבודת המחזור שנעשית על-ידי סופרים שמוצאים ספרים חדשים היא פשוט עבודה לא טובה. יש ממחזרים טובים ויש ממחזרים רעים. לא מזמן קראתי אצל אופיר טושה גפלה את הרעיון של יצירת גרסאות כיסוי לספרים ישנים. כמו שבמוזיקה ישנם אומנים שמצליחים ליצור גרסת כיסוי מוצלחת לשיר ישן (לדוגמא: סוניק יות' שחידשו את סופרסטאר של הקרפנטרס) כך אפשר למצוא סופרים שמוציאם ספרים חדשים שהם גרסת כיסוי מוצלחת לסיפור ישן ומוכר. לעומת זאת, ספרים שהם גרסת כיסוי כושלת שרק מבקשת לרכב על הצלחתו של סיפור ידוע ראויים לגינוי והיה מוטב להם שלא ייצאו לאור.

הצורה החדשה שלובש סיפור ישן יכולה להיות מאד משמעותית ובמקרים מסוימים היא הופכת סיפור ישן למשהו חדש. כיום, לאחר מאות ואלפי שנים של סיפור סיפורים, אפשר לצפות לכך שכל מה שאנחנו מספרים כבר סופר בעבר. אבל אם לוקחים סיפור ישן ומלבישים אותו מחדש בכלים שיש לנו היום, בצורת ההווה שבו אנו חיים, אז אולי ניתן לקבל סיפור שהוא באמת חדש. ספרים חדשים יכולים להיות חדשים באמת אם הם מצליחים במשימה הקשה הזו והם יוצרים מתוך הסיפור הישן סיפור חדש באמת. לא מדובר במעשה פשוט וקשה מאד לשפוט האם הסיפור הישן באמת קיבל חיים חדשים או שהוא רק מת חי, זומבי, גוויה מהלכת שאין בה חיים.

ואולי ספרים חדשים הם באמת גוויות מהלכות, גוויות שבהם מכשף או קוסם מפיח רוח חיים כדי שהם ייצאו מהקבר שלהם ויהלכו בינינו. הרבה אנשים חרדים מפניהם של המתים המהלכים אבל אולי אפשר למצוא בכך גם צדדים חיוביים. האם עולם שבו המתים מהלכים חייב להיות עולם גרוע? האם אנחנו מעדיפים לחיות בעולם שבו אין בכלל ספרים חדשים ונגזר עלינו לקרוא שוב ושוב את אותם הספרים שכבר קראנו? המתים המהלכים יכולים להיות קישוט מרענן לעולם שבו אין כל חדש תחת השמש וצריך להסתפק בישן שקם מקברו והונה הוא מתהלך בינינו.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
תרבות ובידור - ספרות
תאריך: 15/2/2011
תגיות:   ספרים    ספרים חדשים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום תרבות ובידור - ספרות

ספרי פנטזיה וספרי מדע בדיוני: מצא את ההבדלים / אביב יועצים
ספרי מדע בדיוני, ממש כמו ספרי פנטזיה, הם שניים מהז'אנרים הפופולריים ביותר של ספרים וסרטים. ישנם כמה הבדלים חשובים ביניהם, ולכן לא ניתן להחליף את המילה "פנטזיה" במילים "מדע בדיוני" ולהפך.
ספרי פנטזיה: למה לפנטז? / אביב יועצים
אנשים רבים נוטים לבטל את הקריאה של ספרי פנטזיה או ספרי מדע בדיוני כבזבוז של זמן. הם חושבים שאנשים אשר נהנים מקריאת ספרים כאלה הם במקרה הטוב חולמניים ולא פרקטיים, ובמקרה הרע לא מחוברים למציאות.
ספרים והשמירה עליהם / אביב יועצים
כאשר הלכנו בפעם הראשונה לסיפריה בכיתה א', התרתה בנו ריבקה'לה הספרנית בעיניים רושפות שאסור בשום אופן לאכול או לשתות בזמן קריאת ספרים. כיום, כמבוגרים, זוהי כנראה ההמלצה היחידה שאנו זוכרים.
ספרים: טיפול נכון / אביב יועצים
ספרים הם אחד מהנכסים המופלאים ביותר שיש לנו בבית, והם תמיד יכולים למלא אותנו בידע ובתחושות ורגשות עזים. חשוב לדעת כיצד יש לטפל בהם כך שהם יחזיקו מעמד שנים רבות.
ספרים חדשים? מה זה? / אביב יועצים
לעולם לא הצלחתי להבין בתים של משפחות בארצנו שאין בהם ספרים, שלא לדבר על ספרים חדשים. ובכל זאת, המון בתים בישראל בכלל לא מתרגשים (כמוני) מהמחשבה על ספרים חדשים.
ספרים חדשים ואנשים מכורים / אביב יועצים
אנחנו לא מדברים על כימיקלים מסוג זה או אחר וגם לא על סיגריות: אלא על תשוקה לקניית ספרים חדשים.
ספרים חדשים, סיפורים ישנים? / אביב יועצים
אפשר לתהות אם יש בכלל מספיק סיפורים בשביל ספרים חדשים. אולי כבר נגמרו לנו הסיפורים וכל מה נשאר זה למחזר את הסיפורים הישנים?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים