מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

בניית ארון קודש

ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש?

/ אביב יועצים

ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש?

אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט וכמו בכל דבר בחיים שלנו אפשר לומר שגם כאן זה לא עניין של שחור ולבן. תהליך הבנייה הוא בסופו של דבר דרך שחולפת בין שני הקטבים הללו ומשלבת בצורה יחסית את הרגש ואת השכל.

מהו תהליך שכלי של בניית ארון קודש? זהו תהליך שבו הקהילה או כל מי שאמון על בנייתו של הארון פועלים לפי שיקולים של תועלת, של הגיון ושל מעשיות. השיקולים המעשיים בבנייתו של הארון הם רבים. יש להעניק תשומת לב לתקציב שמוקדש לבנייה: מאיפה יבוא הכסף, כמה כסף יוקדש לבנייה, מה קורה במקרים של חריגה וכן הלאה. שיקולים נוספים נוגעים לנוחות השימוש בארון לאחר בנייתו, עלות התחזוקה השוטפת שלו והעמידות שלו בפני שיני הזמן ומתפללי בית הכנסת.

מהו תהליך רגשי של בניית ארון קודש? זהו תהליך שבו מוקדשת תשומת הלב לעניינים שניתן להגדיר כפחות מעשיים ויותר רגשיים או אפילו רוחניים. השיקולים בבנייתו של הארון בגישה הזו נוגעים לפאר שהקהילה רוצה להשיג, למשמעות שהקהילה מבקשת לראות בצורתו של הארון, במקומו הרוחני של הארון בתוך בית הכנסת והתוכן הרוחני של הארון בבניית הקהילה. השיקולים המעשיים חייבים להידחק הצידה מפני השיקולים הרוחניים והרגשיים: השאלה איננה כמה כסף יש לקהילה בשבילך הבנייה של הארון אלא כמה כסף נדרש עבור הבנייה של הארון. השאלה איננה נוחות השימוש בארון אלא הפאר וההדר שלו או העצוב שנבחר כדי לבטא רעיון או רעיונות שחשובים לבני הקהילה.

האם יש לבחור ברגש על פני השכל? האם יש להעדיף את השכל על פני הרגש? ביהדות יש נטייה מאד עמוקה לשלב הפכים וליצור שלם שגדול מסכום חלקיו. הרמב"ם מלמד אותנו שעל היהודי לחפש תמיד את שביל הזהב ולא לבחור בקיצוניות אחת שמחסירה מרכיבים חשובים של המציאות. שביל הזהב הזה איננו פשרה בין מרכיבים אלא שילוב מלא של מרכיבים שונים ומציאת הדרך שבה הם יכולים ללכת זה לצד זה ולא זה במקום זה. כך ראוי שייעשה גם כשבונים ארון קודש חדש: למצוא את הדרך הנכונה שמצליחה לשלב את השכל עם הרגש, את החומרי עם הרוחני.

בוודאי שייתכנו הבדלים בין קהילות שונות בכל הנוגע לדרך שתיבחר. אין דרך אחת ויחידה לשלב את החומר ואת הרוח וקהילות שונות עשויות לבחור שילובים שונים בין הרגש והשכל: מתן עדיפות מסוימת לסוג אחד של שיקולים על פני הסוג האחר. עם זאת, תהליך בנייה מוצלח אפשרי רק במידה שלא שוכחים לא את קוטב הרגש לא את קוטב השכל. קהילות שלא ישכילו למצוא את שביל הזהב בין החומרי לרוחני עלולים למצוא את עצמן בפני שוקת שבורה ותוצאה שאינה עולה בקנה אחד עם השאיפות והצרכים של הקהילה.

על-ידי שילוב נכון בין החומר והרוח, בין הרגשי והשכלי, הקהילה תוכל להגדיר את האופי שלה ולקבל לידיה תוצאה טובה ומספקת: ארון קודש שמבטא גם משמעות עמוקה ורוחניות אך בה בעת גם מעשי ומתאים.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
יהדות - כללי
תאריך: 8/2/2011
תגיות:   ארון קודש   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום יהדות - כללי

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים / אביב יועצים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.
ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם / אביב יועצים
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.
ארון קודש כמספר סיפורים / אביב יועצים
ארון קודש הוא אמנם חפץ דומם שאיננו משמיע קול אך כדרכם של הרבה חפצים דוממים, אנשים שומעים אותו הוא מדבר אליהם.
ארון קודש: מה הוא אומר לך? / אביב יועצים
קהילות שונות ואנשים בונים סוגים שונים של ארונות קודש. כשהם רואים ארון קודש, אנשים שונים מגיבים אליו בצורות שונות שכן עבור אנשים שונים הארון מבטא דברים שונים.
תפילין: שעה של מסתורין / אביב יועצים
המראה של החפץ הקדוש והכה מוכר הזה מעורר בי הרגשה מוזרה. אני מביט על תפילין ואני מרגיש שמדובר במין חפץ מסתורי שכולו אפוף בסוד ובניחוח של עולם אחר ורחוק.
תפילין: קנייה כתהליך בונה / אביב יועצים
אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג תפילין לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.
ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש? / אביב יועצים
אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט.
ארון קודש והידור מצווה מודרני / אביב יועצים
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.
ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה / אביב יועצים
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.
ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין / אביב יועצים
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים