מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

פסק דיו

פסק דין תקדימי ומהפכני מחייב בעל שיק בפירעון מלא למרות שלא חתם עליו.

/ יוסף ויצמן

פסק דין תקדימי ומהפכני מחייב בעל שיק בפירעון מלא למרות שלא חתם עליו.

 

תא"מ 171996-09 - חיים עטיה יוסף נ' חיים כהן ואח'

 

מאת: עו"ד יוסף ויצמן

 

השתלשלות המקרים בקצרה:

מר עטיה (התובע..) סיפק סחורה של אלומיניום בבית אדון כהן (הנתבע), במהלך העבודה ביקש  התובע מהנתבע תשלום על החשבון, האחרון אשר שהה בחו"ל באותו עת, ביקש מהתובע לקחת שיק מהשכנה ע"ס 20,000 ₪ אשר היה דחוי ל 30 יום. לאחר שבוע התגלע סכסוך עסקי בין הצדדים, ובהגיע יום הפירעון השיק סורב לגביה בבנק.

התובע הגיש את השיק לגביה בהוצל"פ, ע"י ב"כ עו"ד יוסף ויצמן, הנתבע הגיש התנגדות, ומנקודה זו התחיל פסה"ד להתגלגל.

 

הנתבע טען כי הוא לא חתם על השיק, וכי לא היה באפשרותו לחתום על השיק שכן שהה באותו עת בחו"ל,וכי חתימתו זויפה, ומנגד טען התובע כי קיבל שיק חתום, וכי סיבת החזרה מקורה ביחסי העבודה בין השנים ולא אמיתות החתימה.

 

בתחילה נדחתה ההתנגדות של הנתבע אצל כב' הרשמת הינדה שרון, בהמשך הוגש ערעור כנגד דחית ההתנגדות,הערעור התקבל, והחזיר את התיק לבית משפט השלום אצל כב' השופט דלוגין יאיר לשם הכרעה במס' שאלות אשר עלו במהלך הדיון.

 

במהלך הדיון עלו שאלות מהותיות אשר קבלת תשובות לשאלות אלו היו מכריעות את הכף לטובת אחד מהצדדים, כאשר התובע טען כל העת כי קיבל שטר עבור תשלום שכר עבודה, ובצורת קבלת השטר חויב הנתבע בתשלום מלוא השטר לפי דיני השטרות והחוזים, ובעניין החתימה חלה על החותם האמיתי דיני שליחות מהנתבע. האחרון טען בדווקנות כושלת כי "שטר שלא נחתם ע"י בעליו אינו שטר" וכי מרגע שלא חתם על השטר לא התקיים המעשה הרצוני של נתינת שטר, וכי כל עוד בעל השיק לא חתם עליו א"א לחייבו בתשלום כל שהוא.

 

כב' השופט דלוגין בפסק דין ארוך ומפורט דן בכל השאלות אשר עלו על הפרק, והכריע באופן חד וברור כי התובע הוכיח שאע"פ שאין חולק שהשיק לא היה חתום ע"י בעליו, ולמרות שלא הוכח כי אכן חתימת בעל השיק בעצמו מתנוססת עליו, חייב הנתבע בתשלום מלוא השיק! וזאת כיוון שהחותם  על השיק היה בשליחות מפורשת של בעל השיק, וברצונו המוחלט של בעל השיק ברגע נתינתו, וטענת זיוף מאוחרת כמוה "כעדות כבושה" ולוקה בחוסר אמת, וא"א להתעלם כי חדר לענייננו דיני השליחות אשר השתלבו עם דיני השטרות והחוזים ויצרו את החיוב הסופי על השיק. 

 

מסקנת פסה"ד היא כי לא די בדיני השטרות לכשעצמם לחייב או לפטור נותן השטר, וכי בית המשפט נכנס לעובי הקורה והעסקה בדיני שטרות ואף משלים פרטים מהותיים בשטר וזאת לפי חוקים ודינים אחרים.

___

 

* הכותב הינו עורך דין מומחה בתחום ההוצל"פ ודיני השטרות, חבר ועדת הוצל"פ של לשכת עורכי הדין, ומרצה בכיר בתחום.

 

יוסף ויצמן
ל"פ. כמו"כ יצוג חייבים, הסדרי חובות עם בנקים ועורכי דין, פשיטות רגל וכל הקשור לייצוג בבתי משפט. עו"ד ויצמן חבר בפורום לשכת עורכי הדין בהוצל"פ ומתמחה בכל הקשור לפעילות הוצל"פ בכל הלשכות בארץ.
עו"ד ויצמן יוסף, בעלים ומיסד משרד עו"ד ויצמן ושות', מוסמך בגישור, סגן יו"ר ועדת הוצל"פ של לשכת עורכי הדין, ומרצה בכיר בתחום.
יוסף ויצמן
ייצוג חברות וזוכים פרטיים, גבית שטרות, מזונות ילדים, חשבוניות, פסקי דין, התחייבויות וכ"ו ייצוג חייבים, איחוד תיקים, פשט"ר, וכן הסדרי חוב מול מוסדות וארגונים.
זבוטינסקי 117
בני ברק
03-6167732
03-5783337
קישור לאתר
חוק ומשפט - פסקי דין
תאריך: 30/1/2011
תגיות:   הוצאה לפועל עו"ד יוסף ויצמן   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - פסקי דין

משרד עורכי דין / משה הוד
יני נזיקין, דיני עבודה, זכויות יוצרים ועוד. לכל עורך דין יש התמחות ספציפית בתחום אחד או מספר תחומים, אותם למד, בהם התמחה כסטאז'ר ו/או עסק כעורך דין. עליכם לבחור את משרד עורכי הדין המתמחה בתחום המשפטי
פסק דין תקדימי ומהפכני מחייב בעל שיק בפירעון מלא למרות שלא חתם עליו. / יוסף ויצמן
ובי הקורה והעסקה בדיני שטרות ואף משלים פרטים מהותיים בשטר וזאת לפי חוקים ודינים אחרים. ___ * הכותב הינו מומחה בתחום ההוצל"פ ודיני השטרות, חבר ועדת הוצל"פ של לשכת עורכי הדין, ומרצה בכיר בתחום.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים