מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

טיפול זוגי שיטות

טיפול זוגי – שיטות שונות

/ כרמי אומרו

טיפול זוגי - שיטות שונות

טיפול זוגי הינו טיפול פסיכותרפי (ריפוי נפשי) שנועד לסייע לבני זוג לפתור בעיות שונות בחיי הזוגיות. תהליך טיפול זוגי זהה לתהליך טיפול פסיכולוגי בו בני זוג יכולים להביע את הקשיים, הציפיות והרצונות שלהם תוך למידה כיצד לתקשר אחד עם השני בצורה בריאה, שתוביל להבנה ולרכישת כלים לפתרון הבעיות. במרוצת השנים התפתחו שיטות מגוונות של טיפול זוגי המטפלות באופן פרטני, זוגי או משולב.

טיפול זוגי משותף

אחת משיטות הטיפול הזוגי הנפוצות היא שיטת טיפול זוגי משותפת, שכוללת במפגש את שני בני הזוג. השיטה מתמקדת ביצירת תקשורת בריאה בין שני הצדדים על מנת שיוכלו להקשיב זה לזה, להבין אחד את השני ולהגיע לפשרה. טיפול זוגי משותף נותן מענה לבעיות ספציפיות של בני הזוג (כגון: קבלת החלטות בנושאי עבודה או מגורים) או לבעיות הנובעות ממשברים בחיי הזוגיות (זוגיות במשבר). ובכן, רבים מהפונים לקבלת טיפול זוגי מגיעים בעקבות משבר שהם חווים, לעיתים המשבר הוא אישי ולעיתים הוא משבר המשותף לשניהם. למשל כאשר אחד מבני הזוג חווה משבר אישי, באופן טבעי הוא מצפה לתמיכה ואמפתיה מבן זוגו (שהרי בן הזוג הוא גורם חשוב ומשמעותי בחייו). בסיטואציה רגישה שכזו אפילו תגובה לא מספקת של בן הזוג הופכת אותו מבלי משים לחלק נוסף במשבר האישי, דבר המפתח את  הקושי האישי למשבר זוגי ובני הזוג נקלעים למצב של חוסר הבנה. במקרה שכזה טיפול זוגי משותף יסייע לפתרון הבעיה על ידי יצירת תקשורת בין בני הזוג שתאפשר שיחה על הקשיים והמשברים שהם חווים. בעזרת הכלים שתהליך טיפול זוגי מספק, בני הזוג ילמדו כיצד למנוע חוסר תקשורת בעתיד ובכך יבטיחו חיי זוגיות ותקשורת מוצלחים יותר.

טיפול זוגי פסיכודינמי

הבסיס של טיפול זוגי פסיכודינמי מתבסס על תורתו הפסיכולוגית של פרויד. לטענתו ישנם חלקים בנפשנו שאנו לא מודעים אליהם אשר גורמים לנו להתנהג בצורה זו או אחרת. סביבת טיפול נכונה תציף את חוסר המודעות ותטפל בגורמים להתנהגות. במהלך השנים השיטה נוסתה והתפתחה על ידי מטפלים זוגיים שונים וכיום היא מהווה חלק מהטיפולים הזוגיים המוצעים בשוק. טיפול זוגי פסיכודינמי יבוצע על ידי מטפל זוגי מקצועי (פסיכולוג בד"כ) ויכלול במפגשיו את בני הזוג יחדיו או לחוד בהתאם לשיקולי המטפל. הטיפול הזוגי יסייע לבני הזוג להכיר בבעיותיהם בעזרת התרכזות והכרת העבר האישי של בני הזוג, ובהשלכותיו על העתיד המשותף. טיפול זוגי בשיטה זו מאפשר הבנה מעמיקה של בן הזוג השני, הכרה בסיבות להתנהגותו וחיזוק הקשר מהבחינה הרגשית והחברית. אי לכך השיטה הפסיכודינמית מקרבת בין בני הזוג ויוצרת אמפטיה שמסייעת לתקשורת במצבים עתידיים בחיי היומיום.

טיפול אישי (ייעוץ זוגי אישי)

טיפול זוגי זה, בשונה משתי השיטות הקודמות מתרכז בעיקר בכל אחד מבני הזוג בנפרד מאשר יחד ומאפשר מרחב טיפולי גדול יותר. השיטה מתחלקת לטיפול אישי – פרטני (ייעוץ זוגי אישי ולטיפול אישי – זוגי. במסגרת טיפול אישי פרטני, אחד מבני הזוג נמצא בטיפול רציף אצל מטפל זוגי קבוע ואילו בן הזוג השני נפגש מידי פעם עם המטפל, מציג את דעותיו לגבי הסיטואציות השונות שעולות בתהליך טיפול זוגי זה וכך נעשה שותף להתקדמות התהליך. שיטת טיפול זוגי זו יעילה בעיקר בקרב בני זוג שאחד מהם פחות מעוניין בטיפול אך עדיין רוצה להיות מעורב ולשפר את הזוגיות. לעומת זאת, במסגרת טיפול אישי זוגי, שני בני הזוג מטופלים בנפרד על ידי אותו מטפל או על ידי שני מטפלים שונים. טיפול זוגי שכזה מאפשר לכל אחד מבני הזוג  להביע את כעסיו, קשייו, תקוותיו ורצונותיו לאו דווקא במישור הזוגי אלא קודם במישור האישי. כאשר בן הזוג עובר קודם כל טיפול אישי לבעיותיו ופותר את הקשיים האישיים שלו יותר קל לו להתמודד עם בעיותיו בזוגיות ולפתור אותן באמצעות טיפול זוגי.

טיפול זוגי אולי מתחלק לשיטות שונות ומגוונות אך מטרתו אחת – לסייע לבני הזוג להכיר בקשיים שלהם, לסמן את הרצונות שלהם וליצור תקשורת בריאה שתוכל לסייע להם בעתיד להתמודד עם בעיותיהם. לכל אחת משיטות הטיפול הזוגי שהצגנו יש את היתרונות והחסרונות שלה ולכן מטפלים זוגיים רבים משלבים בין השיטות בהתאם לבני הזוג ולבעיותיהם וכך מספקים טיפול זוגי יעיל יותר.

כרמי אומרו
מכון פתרונות – מכון מקצועי המאגד פתרונות טיפול זוגי, גישור, ייעוץ זוגי, אימון זוגי, אימון אישי ועוד... הכנס ומצא פתרון טיפולי עוד היום.
מכון פתרונות – מכון מקצועי המאגד פתרונות טיפול זוגי, גישור, ייעוץ זוגי, אימון זוגי, אימון אישי ועוד... הכנס ומצא פתרון טיפולי עוד היום.
מכון פתרונות
מכון פתרונות – מכון מקצועי המאגד פתרונות טיפול זוגי, גישור, ייעוץ זוגי, אימון זוגי, אימון אישי ועוד... הכנס ומצא פתרון טיפולי עוד היום.
החרש 16
נס ציונה
08-9301912
קישור לאתר
בית ומשפחה - יעוץ זוגי
תאריך: 20/1/2011
תגיות:   טיפול זוגי    יעוץ זוגי    ייעוץ זוגי   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בית ומשפחה - יעוץ זוגי

יועצת זוגיות / כותב מדופלם
בוודאי מצאתם את עצמכם יום אחד שקועים בתוך מערכת זוגית המאיימת להטביע אתכם כמו מערבולת ובכוחות אחרונים אתם מנסים להינצל ממנה. יועצת זוגיות מנוסה תעזור לכם ,תציל אתכם מהמערבולת ותראה לכם שאפשר גם אחרת.
טיפול זוגי ביחד או בנפרד / כרמי אומרו
בתהליך טיפול זוגי משפחתי הבעל ימנה את מגרעותיה של אשתו וישכנע אותה כי היא מהווה מרכיב עיקרי בבעיה שמלווה אותם
ייעוץ זוגי – דילמות / כרמי אומרו
ייעוץ זוגי בא לזהות את המקור להתנהגויות שמלוות את האדם בחיי היום יום. יועץ זוגי יברר את אופייה של הדילמה, את הדרך בה היא משפיעה על חייו האישיים
לימודי ייעוץ זוגי במכון פתרונות / כרמי אומרו
כחלק מההתמחות של מכון פתרונות, מכון המנוהל על ידי דוקטור כרמי אומרו ואשתו אליס אומרו, המכון מעביר את הידע הרב בנושא ייעוץ זוגי באמצעות לימודי ייעוץ זוגי באווירה אחרת עם ערך מוסף
לימודי ייעוץ זוגי / כרמי אומרו
לימודי ייעוץ זוגי, למי זה מתאים בעצם? במאמר זה נסקור את תחום לימודי ייעוץ זוגי ונציג בפניכם את תהליכי לימודי ייעוץ זוגי, קהל היעד וכמו כן, ניכן תוכלו לקבל הכשרת לימודי ייעוץ זוגי.
יעוץ זוגי – או טיפול אישי / כרמי אומרו
במהלך יעוץ זוגי הקושי האישי יהפוך לקושי משותף. המטרה בתהליך היא להביא את בעיית החרדה האישית למקום בו בת הזוג מכירה בקושי שלה, מודה בחולשה שלה ומבקשת עזרה.
טיפול זוגי – לאילו מצבים הוא מתאים? / כרמי אומרו
רבים לא יבינו מתי כדאי להגיע ולעבור טיפול זוגי. לעיתים תפיסה ישנה של פעם תאמר להם כי כדי ללכת לתהליך טיפול זוגי, הקשר הזוגי צריך להיות במצב נורא. מצב שאין בו ברירה אלה לקבל טיפול זוגי.
טיפול זוגי – שיטות שונות / כרמי אומרו
טיפול זוגי הינו טיפול פסיכותרפי (ריפוי נפשי) שנועד לסייע לבני זוג לפתור בעיות שונות בחיי הזוגיות. במאמר הבא תוכלו לקרוא על טכניקות טיפול זוגי שנהוגות בישראל.
ייעוץ זוגי בצפון / כרמי אומרו
מחפשים ייעוץ זוגי בצפון אבל לא בטוחים שזה מתאים לכם? וודאי תתפלאו לשמוע שיש מגוון רחב של מכונים וקליניקות המעניקות טיפולי ייעוץ זוגי בצפון על פי גישות שונות ומגוונות
ייעוץ זוגי במרכז – אידיאלי לבעיות בחיי הזוגיות / כרמי אומרו
כמהים למצוא שפה משותפת ולהתמודד עם בעיותיכם? פנו לקבלת ייעוץ זוגי במרכז ותזכו לטיפול מקצועי שיסייע לכם להתמודד עם בעיותיכם וייתן לכם טיפים להתנהלות נכונה במצבי היומיום השונים.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים