מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

סוגי הלוואה

סוגי הלוואה

/ מרדכי שמואלביץ'

סוגי הלוואה

 

מעולם לא הבנתי כמה אני משלם בעבור הכסף אותו אני לווה. תמיד היה גורם כלשהו ששינה את גובה ההלוואה ואת ההחזרים החודשיים שלי. בשלב מסוים זה הכעיס אותי. חשתי שאני חייב להבין מהיכן נובעים השינויים האלו. הרי לא ייתכן שלא אדע על מה אני משלם וכמה אני משלם. התחלתי לבדוק את ענייני הריבית, המדד וכיצד כל אחד מגורמים אלו משפיע על ההלוואה שלקחתי. ברגע שהבנתי את המאפיינים של כל אחד מאלה, הכול כבר היה ברור יותר. קשה להתנהל מבחינה כלכלית כשיש הלוואה שמרכיביה אינם מובנים.

אם כן, הייתי חייב לצמצם את אי-הוודאות הזו בכל הנוגע ל"גורמים מתערבים" המשפיעים על חיי ההלוואה שלי. למדתי, חקרתי ולבסוף הבנתי שאי הוודאות שלי בנוגע למחיר הכסף אותו אני משלם בעבור ההלוואה תישאר כנראה לעולם,  ניתן אמנם לצמצמה, אך לא לחסלה. ניתן לצמצם את אי הוודאות בכך שנבין את מאפייני הריבית וכל גורם אחר המשפיע לנו על עלות ההלוואה.

 

אי-ודאות בקבלת ההלוואה

הלוואה לוקחים למטרות שונות ובמצבים שונים וכמעט כל אחד מאתנו נזקק לה. מלבד הלוואה אחת הנקראת "הלוואה בריבית קבועה לא צמודה", לכל ההלוואות יש מכנה משותף והוא, אי-ודאות בנוגע לעלותן.

ההצמדה למדד המחירים לצרכן והשינויים בריבית ובשערי המט"ח משפיעים על "מחיר הכסף" של ההלוואה לכל אורך תקופת ההלוואה. ככל שסכום ההלוואה גבוה יותר ותקופת ההלוואה ארוכה יותר, כך השינויים ישפיעו יותר על ההלוואה.

השינויים החלים על ההלוואה נגזרים ממצב המשק ונובעים מהשינויים בגובה הריבית, עלייה במדד המחירים לצרכן והשינויים במט"ח.

בכל מצב בו נמצא המשק הן בתקופות הטובות והן בטובות פחות, מטרתו של הבנק היא לשמור על ערך הכסף שהלווה במהלך תקופת ההלוואה לפי תנודות השוק. זאת אומרת, הבנק מעוניין שערך השקל כפי שהוא היום לא ישתנה עד תום תקופת ההלוואה. הצמדות לתנודות השוק, למדיניות גיוס האשראי ולמדיניות המוניטארית של בנק ישראל, מבטיחים כמעט בוודאות שמירה על ערך הכסף.

השינויים בעלות ההלוואה הם נגזרות של מסלולי ההלוואה השונים אשר בחרנו, זאת אומרת, הלוואת פריים תושפע מריבית בנק ישראל, הלוואות צמודות מדד מיכולת הצריכה שלנו, הלוואות מט"ח מריבית הלייבור ועוד. לכן מוטל עלינו ללמוד את הגורמים המשפיעים על ההלוואה שקיבלנו ולהכיר את מאפייניהם. כך נסיק את המסקנות המתבקשות ונדע לתכנן את ההלוואה טוב יותר להווה ולעתיד.

 

כעת אציג את סוגי ההלוואה ואת הגורם העיקרי היכול להשפיע על כל הלוואה והלוואה:

1. הלוואה צמודה - הלוואה בריבית קבועה צמודה למדד המחירים לצרכן. השינוי המתחולל בהלוואה זו הוא השינוי במדד המחירים לצרכן. השינוי במדד משפיע על קרן ההלוואה. ככל שהמדד יעלה יותר, כך תעלה קרן ההלוואה באופן יחסי. הריבית נשארת קבועה לאורך כל תקופת ההלוואה.

2. הלוואה לא צמודה

א. הלוואה מסוג פריים היא הלוואה לא צמודה למדד, והמשתנה בהלוואה זו הוא הריבית עצמה. הריבית משתנה ביחס שווה לשינוי בריבית בנק ישראל.

ב. הלוואה בריבית קבועה לא צמודה למדד – הלוואה זו הינה ההלוואה היחידה מסוגה אשר אנו יודעים מראש את עלותה הכוללת ומהם ההחזרים החודשיים בכל זמן נתון. הסיבה היא, שאין כל גורם היכול לשנות את נתוני ההלוואה.

 

3. הלוואה שהשינויים עליה הם במדד ובריבית:

א. הלוואה משתנה צמודת מדד - בהלוואה זו יש שני גורמים המשפיעים על החזר ההלוואה. האחד, שינוי במדד המחירים לצרכן. השני, שינויי הריבית בכל תקופה על-פי חוזה ההלוואה.

ב. הלוואת מטבע חוץ -  בהלוואה זו השינויים שמתחוללים על ההלוואה הם:

* שינוי בשער המטבע. כששער המט"ח יעלה, תעלה יתרת הקרן ולהפך (יש לבדוק את התקנון בחוזה ההלוואה בעניין ירידת שער מטבע החוץ).

* שינוי בגובה הריבית בכל שלושה או שישה חודשים על-פי חוזה ההלוואה. הריבית היא ריבית הלייבור שנשלם על הלוואת מט"ח.

מרדכי שמואלביץ'
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליוויוהדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
מרדכי שמואלביץ אסטרטג מומחה למשכנתאות, יועץ משכנתאות מומחה ומחבר הספר "סוד המשכנתאות הגדול" – התנהלות נכונה ומקצועית בהלוואת המשכנתא.
עוגן הבית של המשכנתאות
עוגן – הבית של המשכנתאות, הינו גוף פרטי ובלתי תלוי באף מוסד פיננסי כזה או אחר, אשר נותן שירות של יעוץ, ליווי והדרכה בכל הקשור להלוואת המשכנתא
077-4506019
077-4506018
קישור לאתר
מימון וכספים - משכנתא
תאריך: 20/1/2011
תגיות:   ריבית    ריביות    הלוואה    הלוואות    ריביות בנקים    ריבית בנקים    ריבית בנק    ריביות בנק    הלוואה לכל מטרה    משכנתא    משכנתאות   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום מימון וכספים - משכנתא

ריבית העוגן / מרדכי שמואלביץ'
ריבית העוגן היא ריבית הנקבעת ללא השפעה ישירה של הבנק. בריבית העוגן משתמשים בדרך כלל לשם הלוואת משכנתא במסלולי הריבית המשתנה.
לוחות סילוקין / מרדכי שמואלביץ'
לוח סילוקין - טבלה המייצגת את כל שלבי החזר ההלוואה החודשיים בתקופת ההלוואה. כדי לחשב את ההחזרים החודשיים עלינו להביא בחשבון את הפרמטרים האלה
מה עדיף? לוח סילוקין שפיצר או לוח סילוקין רגיל? / מרדכי שמואלביץ'
לכל לוח סילוקין יש יתרונות משלו. עלינו לדעת אותם ובעזרתם לקבוע איזה לוח עדיף בתשלום ההלוואה.
התנהלות נכונה במשכנתא / מרדכי שמואלביץ'
חבריי הקוראים, למדנו את נושא ההלוואה, קיבלנו אישורי הלוואה, בדקנו את הנכס, נפגשנו עם פקידי הבנק, בחנו את מסלולי ההלוואה, קנינו נכס, מחזרנו הלוואה ועוד ועוד.
ריבית פריים / מרדכי שמואלביץ'
ריבית הפריים היא ריבית הבסיס הנקבעת על-ידי הבנקים ומשתמשים בה לשם מתן הלוואה. ריבית הפריים נגזרת באופן ישיר מריבית בנק ישראל הנקבעת כאמור על-ידי בנק ישראל. ריבית הפריים מחושבת כך
מדד המחירים לצרכן / מרדכי שמואלביץ'
מדד המחירים לצרכן מעיד על ערך הכסף שלנו בכל זמן נתון. כל הצמדה למדד המחירים לצרכן נועדה למנוע את ירידת ערך הכסף. או שנכון יותר לומר, שהצמדה למדד המחירים לצרכן תפקידו לשמור על ערך הכסף בכל זמן נתון.
הריבית הבנקאית על הלוואה / מרדכי שמואלביץ'
הריבית הבנקאית היא ריבית נקבעת על-ידי הבנקים להלוואה בריבית קבועה. גובהה הסופי נקבע בין הבנק ובין הלקוח. הריבית הקבועה מושפעת ממספר גורמים:
ריבית בנק ישראל / מרדכי שמואלביץ'
ריבית בנק ישראל היא הנגזרת מהמדיניות המוניטארית של בנק ישראל, הריבית נקבעת ומשתנה על-ידי החלטת נגיד בנק ישראל בכפוף למדיניות המוניטארית ויעדי האינפלציה שנקבעו מראש.
צורת החזר הלוואה מסוג - "בלון" / מרדכי שמואלביץ'
בשיטה זו החזר ההלוואה ישולם בתום תקופת ההלוואה, הן מבחינת הקרן והן מבחינת הריבית. זאת אומרת, במהלך תקופת ההלוואה לא נשלם דבר.
צורות החזר תשלומי ההלוואה / מרדכי שמואלביץ'
לא תמיד נוח להתחיל לשלם מיד על ההלוואה שקיבלנו. לעתים הדבר נובע מתוך תכנית עסקית שבנינו, לעתים מתוך אינטרס זה או אחר.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים