מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

גארדנר

תאוריית האינטיליגנציות המרובות של גארדנר ושימושה במסגרות חינוכיות

/ עמרי אימבר

תאוריית האינטיליגנציות המרובות של גארדנר ושימושה במסגרות חינוכיות.

תאוריית האינטיליגנציות המרובות של האוורד גארדנר פרצה דרך בתפיסת הערכת האינטיליגנציה האנושית. התאורייה עומדת בניגוד לתפיסת ה"חוכמה" עד כה שהיתה נמדדת ע"י מבחני איי.קיו (שראשיתם הייתה במבחנים שפיתחו בינה וסיימון) בלבד ולמעשה מציעה שיטה שהינה אומנם מורכבת יותר אך גם הוליסטית יותר לתפיסת ה"חוכמה" האנושית. בקצרה; גארדנר טען כי האינטיליגנציה האנושית אינה מקשה אחת אלא רצף של אינטיליגנציות נפרדות, כל אחת מתקשרת לתחום חיים אחר. כלומר, כל אחד מאיתנו "חכם" יותר בתחומים מסויימים מאשר בתחומים אחרים כך שלא ניתן עוד להשוות בין "חוכמתו" של ילד אחד לרעהו.

נפרט על 7 האינטליגנציות עליהן דיבר גארדנר בתאוריה המקורית -

אינטיליגנציה לוגית

מתייחסת ליכולת שלנו לחשוב בצורה הגיונית ומספרית. אנשים בעלי אינטיליגנציה לוגית גבוהה יצטיינו ביכולות מיון וסידור, מספרים ומתמטיקה. בד"כ נמצא אותה אצל מתמטיקאים, מדענים וחוקרים.

אינטיליגנציה תנועתית

היכולת לשלוט בתנועות הגוף לכדי ביצוע משימה פיזית. המבורכים באינטיליגנציה זו יצטיינו בקואורדינציה, שיווי משקל, זריזות, כוח, גמישות ועוד. אפשר לראותה אצל ספורטאים, רקדנים, מנתחים, פנטומימאים ועוד.

אינטיליגנציה מוסיקלית

היכולת לתפוס, לעבד ולבצע צלילים, מקצבים ומנגינות באופן מדוייק. אנשים בעלי אינטיליגנציה מוסיקלית גבוהה ישמעו וירגישו בצורה טובה מקצבים, טונים, צלילים ואת אופן התאמתם זה לזה. בסקטור זה נמצא זמרים, נגנים, מלחינים ומנצחים.

אינטיליגנציה רגשית

היכולת של אדם להבין תהליכים פנימיים בנפשו ולהבחין באותם תהליכים בנפשם של הסובבים אותו. מי שניחן באינטיליגנציה זו יבחין בנקל במצבי רוח מתחלפים, נימות קול שונות, הבעות פנים, רגשות משתנים וכו'. ניתן לפגוש אינטיליגנציה זו אצל מנהיגים כריזמטיים, יועצים, מורים, פסיכותרפיסטים ומדריכים.

אינטיליגנציה נטורליסטית

היכולת לחוש בתהליכים טבעיים החלים בסביבה ובטבע. אנשים בעלי אינטיליגנציה זו יהיו רגישים יותר לחילופי העונות, לבעלי חיים ולתופעות טבע שונות. ניתקל בה בעיקר אצל וטרינרים, גננים, חקלאים ואדריכלי נוף.

אינטיליגנציה מרחבית

מתייחסת ליכולת שלנו לתפוס ויזואלית את מה שמולנו. אנשים בעלי אינטיליגנציה מרחבית טובה יצטיינו בהתאמת צבעים ומידות, תפיסת עומק, התמצאות וכו'. בדר"כ נמצא אותה אצל בימאים, אדריכלים, נווטים, נהגים, אומנים וכו'.

אינטיליגנציה לשונית

מתייחסת ליכולות שלנו בכל הנוגע לשפה. אנשים בעלי אינטיליגנציה לשונית גבוהה ישלטו טוב יותר בהתבטאות בכתב ובע"פ. כמו כן יטיבו בהבנת הנשמע והנקרא. בד"כ נתקל בה אצל סופרים, עיתונאים, נואמים, בלשנים ודומיהם.

 

בכל הנוגע לתפיסה חינוכית בהקשר זה, תפיסת חוכמת האדם במימדים שונים ורב גוניים בניגוד למימד אחד שטוח מאפשרת פתיחות רבה יותר לכישורים שונים והבנה גדולה יותר של דרכי התפתחות שונות. חברת "קטנטנים – חוגים ותוכניות העשרה לילדים" הרימה את הכפפה והחליטה לבנות תוכנית לילדים אשר מתבססת על עקרונות אלו ממש. החוג "חכם בגן" מושתת על העקרון כי כל ילד הינו שונה מרעהו ועל כן יש לפתחו ולגרות את האינטליקט שלו מכיוונים שונים. בכך בדיוק מתמחה החוג "חכם בגן" כמו גם חוגים אחרים שפותחו בחברה.

עמרי אימבר
עמרי אימבר - בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום החינוך בגיל הרך והיסודי. בעליה של חברת "קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה".
עמרי אימבר - בעל ניסיון של כ-15 שנה בתחום החינוך בגיל הרך והיסודי. בעליה של חברת "קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה".
קטנטנים - חוגים ותוכניות העשרה
חברת קטנטנים מספקת חוגי העשרה חדשניים וצבעוניים, לגנים ולצהרונים, תוך תפיסה חינוכית ייחודית.
קישור לאתר
חינוך ולימודים - כללי
תאריך: 15/1/2011
תגיות:   חוג    חוגים    חוגי העשרה    תוכניות העשרה    הפעלות    חוגים לגיל הרך    הגיל הרך    קטנטנים    חוגים לגנים    חוג לגן    חוג לצהרון    חוג למועדונית   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חינוך ולימודים - כללי

לימודי עיצוב גרפי פיתוח הדמיון / סלביק גבריאלוב
בכל מקום שאנו הולכים אנחנו משתמשים בעניים שלנו, כדי לחפש ולקטלג את הסביבה שבה אנו נמצאים.
לימודי רפלקסולוגיה: מה העבר לובש? / אביב יועצים
לימודי רפלקסולוגיה מלמדים לא מעט דברים חשובים. אחד מהדברים הפחות צפויים שניתן ללמוד באמצעות לימודי רפלקסולוגיה הוא כיצד העבר מתלבש: כיצד משהו שמקורו בעבר לובש צורה מודרנית בגלגול העכשווי שלו.
חוגים לילדי הגן / עמרי אימבר
אז מה באמת אומר לכם המשפט – "בגן שלנו הילדים משתתפים בחוג __X__"? בדרך, רק את השם של החוג. מה עושים בחוג תנועה? מה זה ריתמוסיקה? ומי היא ה"מנגנת"? המשיכו לקרוא כדי לגלות...
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של גארדנר ושימושה במסגרות חינוכיות / עמרי אימבר
תאוריית האינטיליגנציות המרובות של האוורד גארדנר פרצה דרך בתפיסת הערכת האינטיליגנציה האנושית. התאורייה עומדת בניגוד לתפיסת ה"חוכמה" עד כה שהיתה נמדדת ע"י מבחני איי.קיו בלבד ולמעשה מציעה שיטה שהיא אומנם
חוגי העשרה לגיל הרך / עמרי אימבר
במאמר זה נתייחס למגוון החוגים לגיל הרך ולמחיריהם המשתנים בשוק, אך ראשית חשוב להבין כי בתחום החוגים לגיל הרך ישנם מספר עולמות שונים, נתייחס כאן לשניים מהם.
כיצד לבחור חוג לילדים / עמרי אימבר
חוגים הם נושא חשוב בכל בית. בין אם בגן, בצהרון או בשעות אחר הצהריים, היום ברור לכל אם ואב כי חשוב להעשיר את הילדים בתכנים נוספים לתוכניות הלימודים הפורמליות. במאמר זה נבחן את כל הנקודות החשובות בתחום.
הדרכת הורים בשילוב פענוח ציורי ילדים / מיכל וימר
פענוח ציורי ילדים הינו כחלק בלתי נפרד מהדרכת הורים ומאפשר לשלב בין נקודת המבט והחוויות של ההורים לזה של הילד – הילדים מציירים פעמים רבות גם את הקושי שמוכר להורים, אך גם את 'הפאזל האישי'.
ללמוד וללמד לחשוב - תהליך להוראה ולמידה אקטיבית / תמיר חכם
כתיבת מאמר זה נובעת מהמצוקה האישית שלי כהורה בראותי את ילדיי לא לומדים לא קוראים
לימודים – מגוון רחב של אפשרויות / קופירטיינג פלוס
בוגרי התואר הראשון ישנה תחרות גדולה ולכן פעמים רבות יש כאלו שיבחרו לימודי תואר שני כדי להשיג יתרון על המתחרים. יש גם מי שבוחר בכך מתוך רצון להתקדם באקדמיה או למשרות שמחייבות סיום בהצלחה של תואר שני.
בתי ספר פרטיים בישראל / איל פטרן
בשנים האחרונות יותר ויותר הורים בוחרים לשלוח את ילדיהם לבתי ספר פרטיים. משנות השמונים קמו בישראל יותר מ-200 התארגנויות להקמת בתי ספר פרטיים. בשנים האחרונות ישנה עליה מתמדת בקצב של רישום ההתארגנויות.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים