מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ארון הקודש

ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין

/ אביב יועצים

ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין

היהדות, כמו דתות רבות אחרות, מייחסת חשיבות לדברים שנסתרים מהעין ולא רק למה שהעין יכולה לראות. עבור רובנו, כשאנו רואים ארון קודש אנחנו רואים רק את מה שהעין שלנו רואה. אך ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.

ארונות קודש נושאים מטען סמלי עמוס ועשיר; אין ויכוח כל כך. ניתן היה לכתוב הררי מילים על התפקידים הסמליים השונים שיש לכל ארון קודש, על המהות הגלויה והנסתרת שלו, על המשמעויות שניתן לייחס לו ולתפקיד שלו בבית הכנסת – ובאמת הררי מילים כבר נכתבו על כך. כמו בדתות רבות, היהדות מעניקה משמעות סמלית לחפצים שונים ומאצילה עליהם קדושה ברמות שונות. הרעיון של משמעות ושל האצלת קדושה מבוסס על החשיבה הדתית שאיננה מסתפקת רק במה שאנחנו רואים בעיניים. כמו כל דת שמעלה על נס אלוהים כל יכול ובלתי נתפס בחושים, היהדות איננה יכולה ואיננה רוצה להסתפק במה שהעיניים רואות ומבקשת לגעת גם במה שהלב מרגיש ובמה שהשכל תופס ומבין.

זו הסיבה לכך שאי-אפשר להסתפק במבט חיצוני על המראה של ארון קודש בבית הכנסת. אם נשים לב נגלה שלרוב כאשר מדברים על בניית ארון קודש חדש או כאשר מתארים ארון קודש קיים מירב ההתייחסות היא למראה של הארון. נדמה שרוב ההשקעה – אם לא כולה – בבנייתו של ארון קודש מתרכזת בעיצוב שלו, בפאר שלו, בצורה שלו וכן הלאה. הרבה פחות נאמר על המהות שאמור לבטא ארון קודש. כיום בהחלט ניתן למצוא קהילות שמשקיעות מחשבה כיצד לעצב ארון קודש שיהלום את תפיסת העולם של הקהילה המסוימת ולא רק יחקה מסורת ארוכה של בניית ארונות קודש. קהילות אחרות עדיין מסתפקות בשמירה על המסורת של בניית ארונות קודש מבלי לנסות ולצקת משמעות חדשה בצורות ישנות או למצוא צורה חדשה למשמעויות ישנות.

אך בכך לא מסתכם הצורך במבט אל מעבר לחיצוניות של ארון קודש. מה באמת מסתתר מאחורי בנייתו של ארון קודש? לעיתים, אם מתחילים להביט פנימה, מאחורי הפאר והצורה החיצונית, אנחנו עלולים לגלות דברים לא נעימים. פעמים רבות בנייתם של ארונות קודש מתאפשרת בזכות תרומה נדיבה של עשירים ושועים. האם הקהילה תבדוק את מקור הכסף של התרומה או שהיא תגיד תודה ותשתדל לא לדעת מהיכן בא הכסף? האם כסף שהגיע מעושק, מגזל או משאר מקורות לא ראויים ראוי להיות הבסיס לבנייתו של ארון קודש? ומה בדבר החומרים שבהם נעשה שימוש כדי לבנות ארון קודש; האם אותם אנחנו בוחנים לפני שנעשה בהם שימוש כדי לבנות את הארון? האם מי שעמל בתהליך הייצור של החומרים קיבל את המגיע לו? האם הוא נעשק? האם כבודו נרמס? ומה בדבר הקהילה עצמה – האם כל חברי הקהילה שותפו בדרך שוויונית בתהליך הבנייה של הארון או שמא ההחלטה התקבלה על-ידי מיעוט נבחר בעיני עצמו?

מדובר בשאלות קשות וכל קהילה צריכה לתת עליהם את דעתה. ארון קודש הוא עניין חשוב מכדי להשאיר אותו רק בתחום הנראה לעין מבלי לנסות ולהביט לעומק הדברים אל המקומות הנסתרים מעינינו.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
יהדות - כללי
תאריך: 14/1/2011
תגיות:   ארון קודש   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום יהדות - כללי

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים / אביב יועצים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.
ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם / אביב יועצים
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.
ארון קודש כמספר סיפורים / אביב יועצים
ארון קודש הוא אמנם חפץ דומם שאיננו משמיע קול אך כדרכם של הרבה חפצים דוממים, אנשים שומעים אותו הוא מדבר אליהם.
ארון קודש: מה הוא אומר לך? / אביב יועצים
קהילות שונות ואנשים בונים סוגים שונים של ארונות קודש. כשהם רואים ארון קודש, אנשים שונים מגיבים אליו בצורות שונות שכן עבור אנשים שונים הארון מבטא דברים שונים.
תפילין: שעה של מסתורין / אביב יועצים
המראה של החפץ הקדוש והכה מוכר הזה מעורר בי הרגשה מוזרה. אני מביט על תפילין ואני מרגיש שמדובר במין חפץ מסתורי שכולו אפוף בסוד ובניחוח של עולם אחר ורחוק.
תפילין: קנייה כתהליך בונה / אביב יועצים
אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג תפילין לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.
ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש? / אביב יועצים
אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט.
ארון קודש והידור מצווה מודרני / אביב יועצים
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.
ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה / אביב יועצים
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.
ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין / אביב יועצים
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים