מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ארון קודש הידור מצווה

ארון קודש והידור מצווה מודרני

/ אביב יועצים

ארון קודש והידור מצווה מודרני

הידור מצווה הוא עניין חשוב ביהדות. כל יהודי משתדל לא רק לקיים את המצוות המוטלות עליו אלא גם להדר בקיום שלהן, דהיינו למצוא דרכים לקיים את המצווה בצורה מיוחדת, מושלמת וכזו שתראה עד כמה חביבה המצווה בעיניו. הידור מצווה גם נועד להבטיח שהמצווה תקוים על כל פרטיה ודקדוקיה ושלא יהיה ספק שנעשתה טעות בקיום המצווה או שמשהו נחסר ממנה. ארון קודש איננו בגדר מצווה אמנם אך כאשר קהילות יהודיות בונות ארונות קודש הן מבקשות להדר בבנייתם כדי לבטא את החשיבות שיש להם בבית הכנסת. הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם – דרך הכבוד לתורה ולתפילה, יסודות חשובים בדת היהודית – כלפי האמונה בכללותה.

הידור מצווה, או הידור בבניית ארונות קודש – איננו דבר ששומר על צורה קבועה לכל אורך הדורות. כשאר בוחנים את הצורות שלובש הידור מצווה בקהילות שונות ובזמנים שונים מגלים שהוא עובר גלגולים שונים: בדור אחד ההידור מתבטא בהקפדה על פרט פלוני ובמקום אחר ההידור מתבטא בהקפדה על פרט פלמוני. כאשר מדברים על הידור מצווה בעידן המודרני שבו אנו חיים ניתן לצפות לכך שהידור מצווה בדורנו יעטה צורה שמתאימה לזמנים המשתנים. במובן מסוים ניתן לומר שעל-ידי הידור מצווה המצווה עצמה מקבלת דמיון מסוים לעידן שבו אנו חיים. גם ההידור של בניית ארונות קודש בימינו יכול לעטות צורה מודרנית. הידור בכל הקשור לבניית ארון קודש בעידן המודרני יכול להתבסס על ערכים שכיום תופסים מקום חשוב בתפיסת העולם של אנשים רבים, דתיים ולא דתיים כאחד.

למעשה, הידורו של ארון קודש אינו נמדד רק בכמות הזהב, ברמת הפיתוחים והקישוטים, בגודל שלו ובפאר שלו. ההידור של ארונות קודש יכול להתבטא בדברים נוספים, חלקם לא תמיד נראים בעין. קהילות שמעוניינות להביא לידי ביטוי ערכים מודרניים בזמן שהן מתכננות ובונות ארון קודש בימינו יכולות לשלב בבניה של ארון קודש את הערכים הללו.

ניקח לדוגמא ערך כמו שמירת טבע והגנה על הסביבה. ניתן כיום לבנות ארונות קודש מחומרים ידידותיים לסביבה. ארון קודש שכזה ייבנה מחומרים שאינם מזהמים בתהליך הייצור שלהם. ניתן אפילו להשתמש בחומרים ממוחזרים. מי שעלול לחשוב שמדובר כאן בחוסר כבוד הרי שניתן להשיב שזו בדיוק המשמעות של בניית ארון קודש: לקיחת חומרים גשמיים, של חולין והפיכתם, על-ידי שילובם בבנייה של ארונות קודש, לחלק מחפץ קדוש. החומרים שבהם נעשה שימוש בבניית ארון קודש אינם קדושים מעצם מהותם; הם מתקדשים כשנעשה בהם שימוש לבניית ארון קודש.

עוד תחום שבו ניתן להדר כאשר בונים ארון קודש הוא דאגה לפועלים שמשתתפים בתהליך בנייה. לא מדובר רק בפועלים, בבעלי המלאכה ואנשי המקצוע שבונים את הארון עצמו אלא כל פועל ופעול ששותף להכנת החומרים השונים שנועדו לבניית ארון קודש. הידור מצווה בבנייה הוא להבטיח שאף פועל לא נוצל ושלא דבק אבק גזל בבנייה של ארון קודש. ארון קודש שכזה מהדר גם במצוות של בין אדם לחברו ולכן הוא המהודר בכל הארונות האפשריים.

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
מרכז הארץ
-
קישור לאתר
יהדות - כללי
תאריך: 14/1/2011
תגיות:   ארון קודש   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום יהדות - כללי

ארון קודש והחשיבות של בית הכנסת לחיים היהודיים / אביב יועצים
בית כנסת הוא יותר מספרי או ארונות קודש. בית כנסת הוא בראש ובראשונה מקום בעל משמעות מיסטית ודתית עבור בני הדת היהודית.
ארונות קודש ובתי כנסת מיוחדים ברחבי העולם / אביב יועצים
בפעם הבאה שתהיו בבית הכנסת שלכם ותביטו בארון קודש, תחשבו על בתי הכנסת שברחבי העולם ותתפללו גם אתם להגיע אליהם יום אחד ולראותם.
ארון קודש כמספר סיפורים / אביב יועצים
ארון קודש הוא אמנם חפץ דומם שאיננו משמיע קול אך כדרכם של הרבה חפצים דוממים, אנשים שומעים אותו הוא מדבר אליהם.
ארון קודש: מה הוא אומר לך? / אביב יועצים
קהילות שונות ואנשים בונים סוגים שונים של ארונות קודש. כשהם רואים ארון קודש, אנשים שונים מגיבים אליו בצורות שונות שכן עבור אנשים שונים הארון מבטא דברים שונים.
תפילין: שעה של מסתורין / אביב יועצים
המראה של החפץ הקדוש והכה מוכר הזה מעורר בי הרגשה מוזרה. אני מביט על תפילין ואני מרגיש שמדובר במין חפץ מסתורי שכולו אפוף בסוד ובניחוח של עולם אחר ורחוק.
תפילין: קנייה כתהליך בונה / אביב יועצים
אפשר להפוך את תהליך הקנייה של זוג תפילין לתהליך בונה שבו לומדים על משמעות המצווה ובונים את הזהות היהודית והאישית בהקשר למצווה הזו.
ארון קודש: לבנות בשכל או ברגש? / אביב יועצים
אם רוצים להקצין את העניין, אפשר לומר שבנייתו של ארון קודש חדש יכולה להיעשות באחת משתי הדרכים הללו: בדרך השכל או בדרך הרגש. במציאות העניין הרבה פחות פשוט.
ארון קודש והידור מצווה מודרני / אביב יועצים
הידור בבניית ארון קודש מבטא גם הכבוד שהקהילה מרגישה כלפי ספרי התורה המונחים בתוך הארון, גם כלפי בית הכנסת שבו הארון שוכן וגם כלפי האמונה בכללותה.
ארון קודש: תורה, תפילה וקהילה / אביב יועצים
ארון קודש מבטא את השילוב בין שלושה ערכים חשובים ביהדות. תורה, תפילה , קהילה: שלושה ערכים שמתבטאים בעצם מהותו של ארון קודש.
ארון קודש: מה שאינו נגלה לעין / אביב יועצים
ארון קודש מסתיר מאחורי הפרוכת ובתוך החומרים שממנו הוא עשוי כמה וכמה דברים שעלולים להיעלם מעינינו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים