מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

היטל השבחה

היטל השבחה

/ בועז וכולדר

היטל השבחה – הפגיעה באזרח הקטן דרך תיקון 84

 

 

בתאריך ה –10.07.2008, פורסם תיקון 84 לחוק התכנון והבניה, הקובע ומסדיר את הליכי הדיון וההכרעה בנושא היטל ההשבחה.

 

בתיקון ובתקנותיו מצוין, בין השאר, שעל דרישות כספיות מעל 50,000 ₪, לא ניתן יותר לנסות ולגשר על הפערים בין שמאי הצדדים ולהגיע להסכמה באישור הועדה ובעלי הזכויות, בהליך שהיה ידוע בשמו "שומה מוסכמת".

 

מצב זה יוצר מצבים לפיהם, על שומות לדרישת היטל ההשבחה שערכיהן נעים בסכומים מעט גבוהים יותר, אין לבעלי הזכויות אפשרות למצות את זכותם לשומה מטעמם, היות ותיקון 84 מחייבם להליך ארוך ויקר שיוצר חוסר כדאיות כלכלית.

דהיינו, במקום שבעבר יכלו לחסוך בין 20% ל- 30% מהדרישה כיום בגלל התיקון חסכון זה נמנע מהם.

 

בהתאם לניסיוני במקרים רבים ובסכומים שבדרך כלל נעים עד 200,000 ₪, קיימים פערים בין אומדני השווי וניתוחי הזכויות  בין השמאים. אולם, הפערים הנם כאלה, שניתן בהליך מקצועי מהיר  ופשוט להגיע ל"שומה מוסכמת" בין השמאים.

בעבר רק כאשר היו קיימים פערים משמעותיים בין "שומת הועדה" ל"שומה האחרת", היו ממנים "שמאי מכריע".

 

דעתי, על מנת  לייצור מצב שוויוני בין כל הנישומים חייבים לתקן את סף המינימום ולקבוע אותו ל- 200,000 ₪, בכך יוצרו 3 יתרונות בולטים ומובהקים:

 

1.      יקטן העומס על השמאים המכריעים אשר יוכלו לעסוק במחלוקות העיקריות והמהותיות.

 

2.      אזרחים רבים יוכלו לקבל פתרונות מקצועיים ומהירים בהליך "שומה מוסכמת".

 

3.      יימנעו מצבים שבגין דרישות כספיות שגבוהות באלפי שקלים בודדים מהסף הנוכחי, לא תהיה לאזרח כדאיות כלכלית היות ועלות ההליך גבוהה מהחסכון, שניתן לקבלו.

 

יודגש, בעל הזכות במקרקעין החייב בהיטל השבחה, נזקק ל- שמאי מקרקעין "אחר" מטעמו.

השמאי, מטעם הבעלים, חייב לקבל החלטות כגון:

לבדוק ולנתח את אומדני השווי למועדים הקובעים, ביחס לאומדני השווי שנדרשו.

לנתח את הזכויות הקיימות והנוספות.

להחליט כיצד ובאיזה הליך לפעול האם לערער על "מהות" החיוב? או שמה לערער על "גובה" התשלום?

הצורך, בשמאי, המייצג את בעלי הזכויות במקרקעין, קיים והכרחי ע"מ לשרת את בעל הזכויות נאמנה, בסוגיות העוסקות בהיטל השבחה.

כללי:

שומות נגדיות ל- היטל השבחה ושומות לאומדן ירידת ערך נערכות על ידי משרדנו, הן עבור לקוחות מסחריים והן עבור לקוחות פרטיים. למשרדנו ניסיון רב תחומי ובין לקוחותינו מנויים בנקים , חברות מסחריות פרטיות , חברות בורסאיות, גופים שונים ואנשים פרטיים.

בועז וכולדר
שמאי מקרקעין בעל תואר ראשון במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה. בוגר התכנית לשמאות מקרקעין, מוסמך מטעם מועצת שמאי המקרקעין, 1996, רשיון 503.
שמאי מקרקעין בעל תואר ראשון במדעי החברה מאוניברסיטת חיפה. בוגר התכנית לשמאות מקרקעין, מוסמך מטעם מועצת שמאי המקרקעין, 1996, רשיון 503.
שמאות מקרקעין
דרך מנחם בגין 44
תל אביב
03-6877979
03-6877977
קישור לאתר
בנייה ושיפוצים - נדלן
תאריך: 5/1/2011
תגיות:   שמאי מקרקעין    שמאות מקרקעין    היטל השבחה    שווי שימוש    שומות מקרקעין    חוות דעת שמאי    שווי קרקע    שווי זכויות בניה    דמי שכירות    כפל שווי    אומדן שווי    הערכת שווי    תיקון 84    היטל השבחה    שומה אחרת    ירידת ערך    תמא 38    השגות ועררים    דירות נופש    הפקעות    דייר מוגן.    


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בנייה ושיפוצים - נדלן

המדריך המלא למחפשים דירה למכירה / אלעד בונדק
קניית דירה הינה אחת ההחלטות החשובות שתידרשו לקחת בחייכם. במדריך זה ננסה לענות על השאלות החשובות והמורכבות שקשורות לקניית דירה, נבדוק את השלבים השונים של המשכנתא, בדיקת הדירה ולבסוף, קניית הדירה.
בתים להשכרה במודיעין / לילך כהן
שכרה במודיעין, כמו בכל עיר, זה עסק לא פשוט. צריך לראות כמה בתים כדי למצוא את האחד שיענה על כל הדרישות והתנאים ושיתאים בדיוק לצרכים. אז איך מוצאים בית להשכרה בצורה הטובה ביותר? כל התשובות במאמר שלפניכם
דירות למכירה במודיעין / לילך כהן
רה מושפע מאוד מתנודות במשק. כמות התחלות הבניה משפיעה על המחירים ועל יכולת ההתמקחות שלכם, כשאתם באים לשכור דירה. אז איך מוצאים דירות למכירה במודיעין ומה צריך לבדוק לפני שקונים? כל הפרטים במאמר שלפניכם.
השכרת דירה במודיעין / לילך כהן
מצוא שוכרים טובים, כאלו שמשלמים בזמן ולא הורסים יותר מידיי את הדירה ולדאוג לתחזוקה שוטפת, אלו משימות לא קלות. השכרת דירה במודיעין לא חייבת להיות כזה סיוט, אפשר לעבור את זה בקלות. איך? כל התשובות כאן.
משרדים למכירה במודיעין / לילך כהן
לשלם שכר דירה חודשי, מובילה רבים להחליט על קניית משרד, שממנו יעבדו בשנים הבאות. אז מה חשוב לבדוק לפני שקונים משרד ובמה שונים משרדים למכירה במודיעין מדירות מגורים? התשובות לכל השאלות במאמר שלפניכם.
נכסים במודיעין / לילך כהן
אם אתם מחפשים דירה חדשה, משרד או בית קרקע, אתם בעצם מחפשים נכס חדש לרכוש או להשכיר. אז איך מחפשים נכסים במודיעין ומה חשוב לבדוק לפני? התשובות במאמר שלפניכם.
דירות להשכרה במודיעין / לילך כהן
חיפוש דירות להשכרה יכול להיות תהליך מתיש וארוך, כמו שיודע כל מי שאי פעם עבר דירה. אך לא תמיד זה חייב להיות כך. איך מוצאים דירות להשכרה במודיעין בלי לבזבז הרבה זמן? כל התשובות כאן.
משרדי תיווך במודיעין / לילך כהן
ה לא מעט עסקאות נדל"ן שונות ומגוונות. מודיעין היא עיר שעדיין לא סיימה להתפתח ומעבר לגידול הטבעי שלה אנו רואים כיצד קבלני העיר מציעים פרויקטים שונים בכדי להגדיל עוד יותר את אוכלוסייתה של עיר צעירה זו.
נדלן במודיעין / לילך כהן
טח מסחרי או קרקע, לא משנה מה אתם קונים או שוכרים, כל זה נכלל בקטגוריית הנדל"ן. אז מה צריך לדעת לפני שקונים נדל"ן להשקעה או למגורים, ואפילו לפני שכירת נדל"ן במודיעין? המאמר שלפניכם ייתן את כל התשובות.
הכל על דירות כפר סבא הירוקה ועל שכונה ירוקה כפר סבא / gidi didi
בשנת 2007 החלו עבודות בעיר כפר סבא להקמת שכונה ירוקה ולבניית דירות כפר סבא הירוקה. שכונה ירוקה כפר סבא היא אחת השכונות הירוקות הראשונות שהוקמו בישראל.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים