מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

סושי

סושי: מעט הוא הרבה

/ אביב יועצים

סושי: מעט הוא הרבה

בספרו המפורסם, 1984, הסופר האנגלי ג'ורג' אורוול מציע כמה משפטים בעלי סתירה פנימית שמבטאים את המהות של השלטון הדיסטופי שהוא מתאר בספרו. כך, לדוגמא, מלחמה היא שלום. כיוון שלאחרונה קראתי את הספר הזה פעם נוספת הדבר גרם לי לחשוב על דברים מפתיעים. ייתכן שהעובדה שבזמן שקראתי את הספר יצא לי לאכול סושי עלתה בראש המחשבה שעל סושי היה אפשר לומר: מעט שהוא הרבה, קטן שהוא גדול ועני שהוא עשיר. המרחק בין מנת סושי מוצלחת לבין הדיסטופיה הטוטליטרית האיומה שמתאר אורוול בספרו המפורסם הוא אדיר אבל אין זה מונע את ההבנה שיש סתירות שמבטאות אמת עמוקה ונסתרת.

יש אנשים שיגידו שמנת סושי גרועה היא איומה באותה המידה שהדיקטטורה איומה ונוראה. גם מבלי להזדקק לאמירות קיצוניות שכאלה ניתן לחשוב על סושי ועל דיקטטורה באותו הזמן, בעיקר אם זה האוכל העיקרי שאוכלים בזמן שקוראים את הספר. עם זאת, דווקא הדיסוננס בין האכזריות שמתאר הסופר האנגלי לבין התענוג שמעוררת מנת סושי מוצלחת הוא זה שגורם למחשבה להניב מחשבות מקוריות ומפתיעות. זהו למעשה רעיון מרכזי בספר 1984: סתירה היא סוג של אמת ודיאלקטיקה יכולה להוביל למקומות חדשים. כשחושבים על זה, ואני חשבתי על זה הרבה, ההבנה שצצה בי לגבי סושי היא ביטוי להבנה מעמיקה של הספר המפורסם. אם ההתבוננות שלי במנת סושי מגלה לי שאפילו מאכל מוכר זה הוא סתירה עמוקה שמבטא דבר אחד על-ידי שימוש בהפך שלו הרי שהספר באמת השפיע על צורת המחשבה שלי וכעת אני רואה כיצד סתירות יוצרות את המציאות שבה אנו חיים – לטובה ולרעה.

סושי הוא דבר קטן, בעיקר אם בוחנים אותו אל מול מאכלים אחרים בשוק המזון המהיר. סושי הוא זעיר יחסית להמבורגר בלחמניה או למנת פלאפל או לקרטון מלא באטריות שמנוניות ומוקפצות. למרות שמנת סושי היא זעירה היא כוללת בתוכה כל-כך הרבה. יש בה מאות שנים של מסורת, של תרבות ושל מחשבה. יש בה טעמים שונים שמשתלבים זה עם זה ומשוחחים זה עם זה. כשלוקחים רול סושי, טובלים אותו ברוטב סויה, מוסיפים לן קצת וואסאבי מכניסים אותו לפה, נדמה שיש סימפוניה שלמה שמתנגנת לה בבת אחת בתוך הפה. דבר כל-כך קטן שיש בו כל-כך הרבה; אין ספק שמדובר בקטן שהוא גדול.

סושי הוא מעט: אין בו הרבה מבחינה כמותית, רק קצת אורז, קצת אצה, דג לא מבושל ואולי כמה ירקות. והנה המעט הזה הוא כל הרבה. מספיק לאכול כמה רולים של סושי והרעב נעלם. בארוחה קטנה יש הרבה מאבות המזון, כל מיני וויטמינים ועוד כל מיני דברים שטובים לבריאות שלנו. הוא אולי עני במרכיבים שלו אבל הוא עשיר בטעמים ובבריאות הרבה יותר מהמוני מאכלים עשירים ממנו, גדולים ממנו ומורכבים ממנו. כזה הוא סושי: עם כל-כך מעט הוא עושה כל-כך הרבה.

נותר רק לקוות שהחיים שלי בעתיד יהיו מלאים בהרבה מנות סושי ובמעט דיקטטורה דיספוטית מכל סוג שהוא. מי ייתן ומנות סושי מכל הסוגים יצליחו לגבור על כל אויבי החירות שאורבים לי, ולכל אחד מאיתנו, מכל עבר בכל רגע של חיי.

 

אביב יועצים
כתיבת תוכן איכותי.
כתיבת תוכן איכותי.
אביב יועצים
ייעוץ שיווקי וקידום אתרים באינטרנט.
-
קישור לאתר
אוכל ומתכונים - מסעדות
תאריך: 22/12/2010
תגיות:   סושי   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום אוכל ומתכונים - מסעדות

מסעדות במודיעין / לילך כהן
אות כיצד חיי הלילה של העיר מודיעין מציעים יותר ויותר אפשרויות. אם בתחילת דרכה של עיר זו היו בה מספר מצומצם של מקומות בילוי הרי שכיום יש בה מרכזים מפותחים יותר ומספר מכובד של מקומות לאכול בהם כמו שצריך
הזמנת סושי: בין טהרנות לפיוז'ן / אביב יועצים
את מנות הסושי השונות, את המסעדות השונות המציעות מאכלים יפניים ואת המקומות השונים שמספקים שירותי הזמנת סושי ניתן למקם על ציר ארוך שנמתח בין שני קטבים: טהרנות ופיוז'ן מוחלט.
הצוף של החיים! / בני מרגליות
נפלאות הבריאה!
סושי: איך ליהנות בפעם הראשונה? / אביב יועצים
האם את חדשים בתחום של אכילת סושי? אני מקווה שהמדריך הזה יציע לכם קצת מידע שיעזור לכם למצוא את "שביל הזהב" אל עבר אכילת סושי, אם אתם חדשים בתחום.
הקמת מסעדה / יוני פרסקי
הקמת מסעדה
סושי: איך אוכלים? / אביב יועצים
כמו שיש הרבה מאד סוגים של סושי, יש גם הרבה מאד שיטות שונות לאכול סושי. ייתכן והמילה שיטה היא לא המילה המתאימה בהקשר הזה. למעשה מדובר בדרכים שונות שבהם אנשים שונים ניגשים לאכילת סושי.
סושי וההשפעה היפנית / אביב יועצים
היפנים הם אנשים מיוחדים. תמיד הם עושים דברים אחרת. למרות שהם היו בין העמים הראשונים שאימצו את המערב ואת המודרניזציה, הם הצליחו לשמור על צביון ייחודי.
סושי: אירוח בסטייל / אביב יועצים
סיפור אמיתי שאולי קרה על אירוח בסטייל בזכות הזמנת סושי מוצלחת.
סושי: הרבה יותר מטעם / אביב יועצים
את הסושי היפנים אוכלים כבר אלפי שנים ומחקרים מראים כי תוחלת החיים הגבוהה שלהם קשורה לתזונתם הצמחונית ולעובדה שהם אוכלים הרבה דגים.
סושי: מעט הוא הרבה / אביב יועצים
על סושי היה אפשר לומר: מעט שהוא הרבה, קטן שהוא גדול ועני שהוא עשיר.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים