מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מבחן הסעד

הסמכות לדון בתביעת השבה נקבעת לפי מבחן הסעד

/ הנריק רוסטוביץ

כאשר נישום מגיש תביעת השבה של ארנונה שנגבתה ביתר, הוא נתקל, כדבר שבשגרה, בטענת הרשות המקומית, כי לבית המשפט אין סמכות לדון בתביעה, וכי הסמכות נתונה לוועדת הערר של הארנונה או לבית המשפט לעניינים מינהליים.

 

באותן ערכאות, המועדים הקבועים להגשת עררים או עתירות קצרים מאלו של בית המשפט, ובחלק ניכר מהמקרים, הם חלפו. בעניין זה נודעת חשיבות מרובה לפסק הדין שניתן בעניינה של חברת "פז".

 

חברת "פז" הגישה ערעור על פסק דינו של בית משפט השלום בתל אביב יפו, כבוד השופט קובי ורדי, אשר סילק על הסף תביעת השבה של ארנונה ששילמה לעיריית בני ברק, בטענה כי אלו נגבו ממנה שלא כדין.

 

"פז" טענה, בין היתר, כי חיובי הארנונה הושתו עליה בניגוד לחוק ההסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב), התשנ"ג - 1992 וכי אישורי שרי הפנים והאוצר שניתנו לעיריית בני ברק בשנת 1996 לא הכשירו את החריגות בצווי הארנונה של עיריית בני ברק.

 

חיובי הארנונה נשוא התביעה מתייחסים לשטחי קרקע פנויים שבתחום תחנות הדלק של "פז" בבני ברק, אשר חויבו בתעריף הזהה לתעריף שבו חויבו המבנים המצויים על הקרקע.

 

בית משפט השלום דחה את התביעה על הסף, וקבע, כי היה על "פז" לפנות לוועדת הערר של הארנונה מכוח חוק הרשויות המקומיות (ערר על קביעת ארנונה כללית), תשל"ו - 1996 ולחילופין לבית המשפט לעניינים מינהליים או לבג"צ לגבי הטענות המופנות כנגד שרי הפנים והאוצר. עוד קבע בית משפט השלום, כי "פז" השתהתה בהגשת התביעה וכי יש לדחות את התביעה גם מטעם זה.

 

"פז" חלקה על קביעות אלו, והגישה ערעור לבית המשפט המחוזי. הערעור נדון בפני כבוד הנשיא, השופט גורן והשופטים ישעיהו שנלר ויהודית שבח.

 

בית המשפט המחוזי קיבל את טענותיה של "פז", וקבע, כי המבחן אותו יש ליישם לעניין הסמכות העניינית הוא "מבחן הסעד". משכך, הסמכות לדון בתביעתה של "פז" נתונה לבית משפט השלום ולא לוועדת ערר של הארנונה או בית המשפט לעניינים מינהליים או לבג"צ.

 

בית המשפט המחוזי קיבל את טענות "פז" לעניין השיהוי, וקבע, כי בכל הנוגע לתביעה כספית, כבעניינה של "פז", אין טענת השיהוי יכולה לגבור על תקופות ההתיישנות הקבועות בחוק ההתיישנות.

 

לפסק דין נודעת חשיבות רבה, משום שהוא מגדיר את היקף סמכותם של בתי המשפט האזרחיים מול ועדות הערר, בתי משפט לעניינים מינהליים ובג"צ, תוך שימת דגש על מבחן הסעד כמבחן לקביעת הסמכות העניינית.

 

פסק הדין מגדיר את מסגרת סמכותו של בית המשפט האזרחי לדון בתביעות כספיות המוגשות על ידי ציבור הנישומים ואת משך הזמן שבו יכול הנישום לפנות לבית המשפט.

 

נראה, כי בעתיד ייעשה שימוש רב בפסק הדין זה בכל הנוגע לתביעות השבה של תשלומים ששולמו לרשויות.

 

___________

 

ע"א 2586/03 (מחוזי ת"א) פז חברת נפט בע"מ נ' עיריית בני ברק

חברת "פז" יוצגה ע"י עוה"ד מלכה אנגלסמן וניר אברמוב ממשרד אנגלסמן ושות'.

הנריק רוסטוביץ
בוגר הפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל-אביב (1974).פרקליט וחבר בלשכת עורכי-הדין (1976).דוקטורט בשיווק בפקולטה לכלכלה, אוניברסיטת אורדיה, רומניה
חוק ומשפט - דיני מיסים
תאריך: 15/12/2010
תגיות:   ארנונה    נדלן    מקרקעין    מסים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום חוק ומשפט - דיני מיסים

הסרת מחדל בתיקי מס פליליים- שיקול לקולא? / אלי דורון
בטרם נדון לגופו של עניין מהי הסרת מחדל והאם הדבר מהווה שיקול לקולא בענישת הנישום, נציין תחילה את מדיניות הענישה השלטת כיום בבתי המשפט לאור ביצוע עבירות כלכליות ככלל ועבירות מס בפרט.
מולדובה- יעד אטרקטיבי לתכנוני מס / אלי דורון
כחלק משאיפתה של רפובליקת מולדובה למשוך משקיעים זרים ובכדי לעודד את הישארותם והשתקעותם במדינה לפרקי זמן ארוכים, עברה במהלך השנים האחרונות המדינה הסובייטית בדימוס מספר רפורמות מהותיות בשיטת המיסוי המונה
עידכונים בדיני החברות ודיני המס בקפריסין / אלי דורון
באוגוסט 2011 התקבלו בפרלמנט הקפריסאי מספר תיקונים לדיני החברות, חוק מס ההכנסה וכן חוק ה- Special Defence Contribution Tax, אשר נועדו להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים. עיקרי התיקונים יפורטו להלן:
ייעוץ מס הכנסה –שיטת המס בישראל לפני הרפורמה הנקבעה ב"חוק לתיקון פקודת מס הכנסה" / אלי דורון
מיסוי הכנסה פרותית ככלל, שיטת המס הישראלית לפני הרפורמה הייתה מבוססת על הזיקה הטריטוריאלית אשר בחנה את גבולות סמכות המיסוי הישראלית בהתאם לגבולותיה הגיאוגרפיים של מדינת ישראל. אלא שבמספר הוראות בפקו
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
גביית מס אמת או נוחות לשלם- הוצאות רכב צמוד יוכרו בניכוי / אלי דורון
בפס"ד שניתן ע"י בימ"ש המחוזי בירושלים הוכרעה מחלוקת שנתגלעה בין פקיד השומה במס הכנסה לבין עירית מעלה אדומים. ליבת המחלוקת נולדה מעצם סירובו של פקיד השומה להכיר בהוצאות הרכב התפעולי השייכים לרשות והמשמ
ייקור ארנונה במסלול הירוק של משרד האוצר/ אירמה חלי, עו"ד / הנריק רוסטוביץ
שר האוצר הגה רעיון מקורי לזירוז תהליכי מתן אישורים חריגים לשינויים בתעריפי הארנונה, אולם זה לא יפתור את בעיית הסחבת של משרד הפנים
גביית ארנונה לא חוקית של עיריית בת ים / הנריק רוסטוביץ
הליכי גבייה מנהליים מקנים לרשות זכויות רבות נגד חייבים כגון זכות עיקול ומימוש רק כאשר לאזרח יש חוב לא שנוי במחלוקת. אין לפעול בגבייה מנהלית כאשר מדובר בחובות ישנים, המשתרעים על פני שנים רבות.
בית המשפט: עיריית ירושלים גובה ארנונה באמצעות "התראות מבהילות, העשויות לערער את שלוותו של כל אדם" / הנריק רוסטוביץ
המאמר מדבר על מחדלה של עיריית ירושלים אשר שלחה הודעה על אי תשלום חוב ארנונה גבוה מאוד בטרם בדקה את העובדות באשר לנכס שלגביו הוצא החוב.
כיבוד הסכם שומת ארנונה אינו נחלתה של עיריית חולון / הנריק רוסטוביץ
הסתמכות נישום על שומת ארנונה הביאה לביטול הגדלת החיוב
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים