מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

מדריך לשיפוץ דירה

שיפוץ דירה המדריך המלא

/ תמי מרון

 למידע נוסף: שיפוץ דירה

היי, כאן תמי מרון.

בסדרת מאמרים זו, אני הולכת ללמד אתכם את "שיטת שלושת השלבים ל שיפוץ דירה", שבה תלמדו איך להפוך את הדירה המיושנת לבית החלומות שלכם, מבלי לעשות את הטעויות הגדולות שרוב האנשים עושים,  שגורמות להם לבזבז הרבה מאוד זמן וכסף.

אם עד עכשיו תהליך ה שיפוץ נראה לכם כמו בלאגן אחד גדול – תנו לי לחדש לכם, זה ממש לא חייב להיות ככה. כל מה שאתם צריכים הוא לקבל את הכלים הנכונים, ואז תהיו מוכנים לצאת לדרך כדי ליצור את הבית עליו אתם חולמים.

רק כדי להבהיר, במאמר זה אני אתן כלים שיתאימו לאלו מכם שמעוניינים בתהליך שיפוץ דירה גדול ומוכנים לקחת אותו במלוא הרצינות מתחילתו ועד סופו.

אם תיקחו את הכלים שאני אלמד אתכם פה ותיישמו אותם ב שיפוץ שלכם, אתם אלו שתהיו בשליטה בכל שלב של ה שיפוץ, תצליחו לבצע אותו מההתחלה עד הסוף, ותהוו דוגמא לכל החברים שלכם שגם רוצים לשפץ את הבתים שלהם. מעבר לזה אתם תחסכו שעות של עבודה, הרבה עוגמת נפש וכמובן הרבה מאוד כסף, ותרוויחו בית שכיף להיכנס אליו, שמתאים בדיוק לאופי המיוחד שלכם ויאפשר לכם חיים בבית כמו שאתם מדמיינים אותם...שחברים שלכם יתפעלו מהבית כשהם יבואו לבקר, ויגידו  לעצמם "איזה כיף להם הם הגשימו חלום..."

מצד שני, אם לא תשתמשו בכלים שאני אלמד אתכם פה, יש סיכוי גבוה שיגיע שלב שבו תרגישו שה שיפוץ יוצא משליטתכם ועובר לידי בעלי המקצוע כמו השיפוצניק והספקים שמעוניינים למכור לכם כמה שיותר סחורה,  ושתיתקלו בהמון תקלות בדרך שיגרמו ל שיפוץ שלכם להיכשל, ותקבלו בית שלא תהנו להזמין אליו אורחים.

אז אתם מוכנים להתחיל ללמוד?

קחו נשימה עמוקה, שבו בתנוחה נוחה על הכיסא, ובואו נצא לדרך!

שלב ראשון: תכנון ראשוני

בעשרים שנות נסיוני ב שיפוץ בתים, גיליתי שהחוק הכי חשוב ב שיפוץ נכון של הבית הוא "סוף מעשה במחשבה תחילה ".

תהליך שיפוץ דירה מטבעו הוא מאוד מורכב וכולל הרבה פרטים. ברגע שתהליך ה שיפוץ לא מסודר באופן מובנה על הנייר, אלא נמצא רק בדמיון שלכם, הוא לא ייצא לפועל כמו שצריך.

בהרבה מאוד מקרים אנשים מגיעים למצב של חריגה גדולה בתקציב, חווים המון תסכולים מיותרים, ונתקלים בהמון תקלות בדרך, כאשר תכנון נכון היה חוסך להם את כל אלה, עוד בשלב של קבלת ההחלטות.

כדי להמחיש את הרעיון, נסו רגע לחשוב על פעם שבה הייתם צריכים לאפות עוגה, ולא עבדתם לפי מתכון רשום ומסודר אלא על פי זיכרון בלבד...תחשבו מה היה קורה אם הייתם מוסיפים את הרכיבים בסדר לא נכון. במקרה הכי גרוע העוגה הייתה נהרסת והייתם צריכים להכין עוגה חדשה.

להבדיל-  ב שיפוץ, כל טעות קטנה עלולה לעלות הרבה כסף, ובגלל זה תהליך ה שיפוץ חייב להיות מסודר ורשום על הנייר.

מסתבר, שכשעוברים את התהליך באופן מסודר, אפשר אפילו להנות מה שיפוץ כשרואים איך צעד אחר צעד, הבית משתנה והחלום מתחיל להתגשם.

אוקיי, אז עכשיו אנחנו הולכים לעבור על כל השלבים, מהרעיון הראשוני עד לתוצאה הסופית.

במאמר זה אלמד אותכם את השלב הראשון, שלו נקרא "התכנון הראשוני".

בשלב הזה אנחנו נעבור על כל מה שצריך לדעת ולעשות בשלבים ההתחלתיים של ה שיפוץ, גם על התהליכים הגדולים והחשובים, כמו גם על הפרטים הקטנים שקל כל כך לשכוח.

שלב התכנון הראשוני מתבסס על שישה צעדים פשוטים.

קודם כל אני אגיד מה הם, ואחר כך אפרט על כל אחד מהם בנפרד.

 הצעדים הם:

זיהוי צרכים, קביעת תקציב, הכרת הבית, שרטוט תוכניות חדשות, בחירת שיפוצניק, ושמירה על התקציב.

כשמחברים את ששת הצעדים, מקבלים תכנון ראשוני שאפשר להסתמך עליו להמשך, ולהתחיל את תהליך ה שיפוץ עם הרבה פחות חששות.

אז בואו נתחיל עם הצעד הראשון: זיהוי צרכים-  בשלב זה המטרה היא לתת תשובה לשאלה "איזה פונקציות בבית אנחנו רוצים לשנות?" למשל, אם עומד להיוולד לכם תינוק האם אפשר להשתמש בחדר קיים עבורו, או צריך לבנות לו חדר חדש? או האם עכשיו כשהילדים עזבו את הבית, אתם רוצים להרחיב את איזור האירוח, הסלון ופינת האוכל, על חשבון חדרי הילדים שעזבו, או האם הרהיטים שלכם כבר בלויים ויש צורך להחליף אותם,  או שהמטבח די מתפרק ואתם רוצים מטבח חדשני , נוח ומעוצב , או האם הגיע הזמן ליצור עבורכם חדר שינה גדול ומרווח וכו'.

הצעד השני הוא קביעת התקציב. כאן אנחנו צריכים לחשוב על כמה כסף בסה"כ אנחנו מוכנים ויכולים להשקיע ב שיפוץ, כשבתוך החישוב יש לקחת בחשבון כעשרה עד חמישה עשר אחוז להוצאות בלתי צפויות שקורות בתהליך העבודה.

הצעד השלישי הוא הכרת הבית.

בצעד זה, קודם כל בידקו אם יש לכם תוכניות אדריכליות של הדירה. במידה ואין, גשו למחלקת הנדסה ברשות המקומית שבה נמצא הבית, ובקשו את תיק הבניין, שרות שכל רשות מקומית נותנת ללא תשלום, וצלמו את התוכניות.

במידה ולא הצלחתם להשיג תוכניות עדכניות של הדירה, כי אולי היא עברה שינוי, אתם יכולים למדוד את הדירה בעצמכם ולשרטט לבד את הבית בהתאם למידות העדכניות, או להיעזר בשירותיו של מעצב או אדריכל.

חשוב שתכירו היטב את הבית, במיוחד אם הוא כזה שאתם עדיין לא גרים בו.

כמו שאמרתי קודם, ידע=כסף, ובדרך כלל ב שיפוץ ידע מוקדם יחסוך לכם הרבה כסף!

אחרי שיש לכם רשימת צרכים, קבעתם את התקציב, ובידיכם שרטוט של הבית, אפשר לעבור לצעד הרביעי שהוא שרטוט תוכניות חדשות.

השיטה היא מאד פשוטה: הניחו על התוכנית המשורטטת נייר שקוף כלשהו ונסו למצוא בדירה מקום לכל אחת מהפונקציות הרצויות כמו מטבח, חדרי שירותים, חדרי ילדים, חדר שינה להורים, פינת אוכל וכד'. נסו אופציות שונות עד שתגיעו לאופציה שתרגישו שהיא הפתרון הטוב ביותר עבורכם.

במידה ותחליטו שאין צורך לשבור קירות על מנת להשיג את התוצאות שרציתם, ה שיפוץ יהיה הרבה יותר פשוט, מהיר וזול.

במידה ותחליטו  שצריך לשנות את מיקום הקירות, סמנו על גבי הנייר השקוף את מיקום הקירות החדשים, קחו בחשבון שאי אפשר להזיז עמודים – ולכן חשוב מאד לדעת מראש היכן הם נמצאים. את הנתון הזה לעיתים ניתן לראות בתוכניות, ולעיתים יש צורך "לחפש" את העמודים- אפשר להתייעץ עם שכנים, ואם הם לא יודעים חשוב מאוד להתייעץ עם השיפוצניק לפני תחילת העבודה.

מקמו את חדרי השירותים והאמבטיה במקום הרצוי. הקדישו לצעד זה מחשבה רבה, כי כל טעות בצעד הזה עלולה לשבש את תהליך העבודה, לעכב אותו, ולגרום להוצאות בלתי מתוכננות. שימו לב  שמיקום האסלות בתוכנית החדשה יהיה קרוב מאוד למיקום האסלות לפני ה שיפוץ, כי מיקום אחר לא תמיד אפשרי.

לאחר שכל הרעיונות משורטטים על הנייר, תוכלו לעבור לצעד החמישי שהוא: בחירת שיפוצניק.

כאן חשוב ביותר לא לעשות טעות, ולכן מיד תקבלו עצות ספציפיות בנוגע לבחירת שיפוצניק, שהוא בעל המקצוע עליו תצטרכו לסמוך! השיפוצניק הוא בעל הסמכות שיוכל לתקן לכם טעויות ביצועיות עוד לפני תחילת העבודה, ולתת לכם פתרונות מקצועיים במקום שאתם לא ידעתם לתת אותם.

קודם כל, מן הסתם, קבלו מספר הצעות מחיר – ההבדלים ביניהם יכולים להיות גדולים.

א.      פנו לשיפוצניק שקיבלתם עליו חוות דעת טובה מאנשים שעבדו איתו בעבר – המלצה טובה שווה זהב.

ב.      ודאו שהוא שיפוצניק רשוי – כן, לבקש לראות רישיון! – זה יבטיח לכם שהוא אכן יודע את כל מה שהוא אמור לדעת

ג.       בקשו ממנו הצעת מחיר המחולקת לנושאים ספציפיים ולא לפי סכום כללי. למשל, עלות ביצוע נקודת חשמל אחת, כפול מספר נקודות החשמל שאתם מתכננים, או עלות כל נקודת מים כפול מספר נקודות המים שאתם צריכים, או עלות מטרים רבועים של בניה בבלוקים או גבס כפול מספר המטרים הרבועים שאתם צריכים. המשיכו כך לכל נושא שיפוץ שאתם צריכים – הכניסו לחישוב נושאים כמו פירוק הפריטים הקיימים, סילוק פסולת, צביעה, התקנת גופי תאורה וכד'.

בדרך זו  - במידה ותשנו את התוכניות במהלך ה שיפוץ (למשל תוסיפו נקודות חשמל), תוכלו לדעת כמה השינויים האלה יעלו לכם.

ד.      בקשו התחייבות בכתב שיש לו ולעובדיו ביטוח.

ה.      דרשו התחייבות בכתב לזמן ביצוע וקנס על פיגור. כך תחסכו תשלום על דיור חלופי בזמן ה שיפוץ, או במידה ואתם עובדים מהבית - תחסכו בזבוז ימי עבודה וכו'.

ככל שהצעת המחיר לביצוע העבודה תהיה מפורטת יותר, הדבר יבטיח לכם שתוכלו להשוות בין הצעות המחיר השונות על בסיס שווה, ותחסוך לכם בעתיד הרבה ויכוחים והרבה הוצאות לא מתוכננות.

הצעד השישי והאחרון הוא שמירה על התקציב, שאותו כדאי לעשות באופן הבא:

אחרי שבחרתם את השיפוצניק, החסירו את סכום עבודת השיפוצניק מהתקציב הכללי שקבעתם.

הסכום שנשאר יצטרך להספיק לכם לכל השאר.

התחומים העיקריים שעליהם תוציאו את הכסף הם:

ארונות מטבח – בידקו האם צריך להחליפם או שאפשר לשפץ ולשדרג.

ריצוף – האם יש צורך להחליף את הריצוף והאם לעשות זאת בכל הבית או רק בחלקו?

חדרי רחצה – האם צריך להחליף את כל הכלים הסניטריים או שאפשר להשתמש באלה הקיימים?

ריהוט – אילו רהיטים יש לכם? אילו צריך לקנות עכשיו, ואילו אפשר לדחות את קנייתם?

תאורה – האם מיקום נקודות התאורה היום מתאים לכם לתכנון החדש?

ככלל, כדי לא לחרוג מהתקציב המתוכנן, השקיעו כסף רב יותר בדברים שמחוברים לקירות (מטבח, חדרי רחצה, הכנות לחשמל, רצוף וכד') ופחות לדברים ניידים כגון רהיטים אביזרים ועוד, שאותם תוכלו להוסיף בהמשך. אם התקציב מצומצם מאוד, השקיעו כרגע ברהיטי הבסיס, ואת השאר השלימו בהמשך הדרך.

אוקיי, לסיכום, ששת השלבים הם:

זיהוי צרכים, קביעת תקציב, הכרת הבית, שרטוט תוכניות חדשות, בחירת שיפוצניק, ושמירה על התקציב.

כשאתם עוברים את ששת השלבים, הקדישו זמן לתכנון מוקפד לפני תחילת העבודה, השתמשו בשירותיהם של בעלי מקצוע טובים ואמינים ותוכלו להגיע לתוצאות מצויינות.

עכשיו, זה הזמן להיכנס לפעולה, ולהתחיל לעשות את הדברים הנכונים שיובילו אתכם לבית החלומות שלכם, בדרך אמינה שלא תרוקן לכם את הארנק. הרי כל הכלים שקיבלתם עכשיו מיותרים אם לא תיישמו אותם בתהליך ה שיפוץ שלכם.

אני בטוחה שכבר עכשיו, אתם מבינים הרבה יותר על תהליך ה שיפוץ מאשר לפני הצפיה, אך יש עוד הרבה דברים חשובים שיעזרו לכם, במאמריםהבאים.

אז אם אתם מוכנים לקחת את תהליך ה שיפוץ ברצינות, הכניסו עכשיו את שמכם ואת האימייל שלכם בטופס, וקבלו לתיבת הדואר שלכם את "דף ההוראות ל שיפוץ הבית" . הדפיסו את הדף, קחו לכם מספר דקות כדי לדמיין באופן המוחשי ביותר את בית חלומותיכם, ולאחר מכן ענו על השאלות שבדף ההוראות. קיבעו לעצמכם ביומן תאריך יעד אחרון למילוי דף העבודה, ואפילו תוסיפו תזכורות בטלפון לתאריך זה. אל תחסכו זמן ומחשבה על התשובות ונסו להיכנס לכמה שיותר פרטים, שכן זהו שלב חשוב ביותר ב שיפוץ.

זה הזמן להיכנס לפעולה, אז כמו שאמרתי, הכניסו את שמכם ואת כתובת האימייל שלכם בטופס, מלאו את דף העבודה, ונתראה במאמר הבא שעוסק בשלב השני: "קניה חכמה".

 למידע נוסף: שיפוץ דירה

 

תמי מרון
תמי מרון אדריכלית ומעצבת פנים
תמי מרון אדריכלית ומעצבת פנים
אדריכלות ועיצוב פנים
אדריכלות ועיצוב פנים
גבעתיים
בנייה ושיפוצים - עיצוב פנים
תאריך: 10/12/2010
תגיות:   שיפוץ דירה    שיפוץ הבית    שיפוץ    עיצוב פנים    אדירכלות   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בנייה ושיפוצים - עיצוב פנים

צבעים במודיעין / לילך כהן
עבר לבחירת הצבע הנכון, צריך גם לבחור צבעי אמין, שיעשה עבורכם את העבודה על הצד הטוב ביותר, בזמן הקצר ביותר ובמחיר הנוח ביותר. ישנם הרבה צבעים במודיעין, אז איך בוחרים את הצבעי האמין ביותר? התשובות כאן.
רפדים במודיעין / לילך כהן
לא נראית כמו ביום שהמובילים הניחו אותה בסלון ביתכם, כנראה שזה הזמן לחשוב על ריפוד חדש, שיחזיר לה קצת חסד נעורים ולפגוש רפדים במודיעין, שיעשו את העבודה. אז איך בוחרים רפד מתאים? כל זאת ועוד, במאמר הזה.
מעצבי פנים במודיעין / לילך כהן
נו יכולים לראות דירות ובתים רבים מעוצבים בה בצורה מיוחדת ויצירתית מאוד. מאחר ועיצוב פנים הוא דבר חשוב עבור כל מי שבונה את בית החלומות שלו או משפץ דירה קיימת אנו רואים עד כמה תשומת לב מוקדשת לנושא זה,
אביזרי חדר ילדים / מיקי בן פורת
צוב חדר ילדים הינה משימה הדורשת חשיבה, תוך מתן תשומת לב לצרכי הילדים והעדפותיו. החלק המרכזי בעיצוב הוא קניית הריהוט עבור חדר ילדים. זוהי ההוצאה הגדולה הדורשת חשיבה מעמיקה על הגודל הרצוי, חומרי הריה
מטבחים כפריים: איכות בלי פשרות! / אביב יועצים
מטבחים כפרים הם למעשה פתרון אידיאלי לניצול מקסימאלי של חלל המטבח תוך שמירה על איכות ויופי בלתי מתפשרים.
מטבחים כפריים: מרוב עצים רואים את המטבח / אביב יועצים
אחד הסגנונות היפים הקיימים בשוק בתחום עיצוב מטבחים, אשר עושים שימוש בעץ, הינו הסגנון הקרוי "מטבחים כפריים." מטבחים כפריים הם מטבחים הבנויים מעץ מלא מסוגים שונים.
מטבחים כפריים: חדר אחד, הנאות רבות / אביב יועצים
מבחינה כלכלית, מטבח כפרי הוא השקעה כספית לא קטנה אך זו השקעה שנשארת עמכם לשנים על גבי שנים מבלי להישחק או להתקלקל; כך התמורה היא גדולה מאוד מבחינת יופי ופונקציונאליות.
מתקני תצוגה / asher hayut
עסקים רבים המעוניינים לפרסם את עצמם, את המוצר או השירות שלהם, מבקשים לייצר מתקני תצוגה שאותם יוכלו להציב במקומות שונים, בתוך חנות או אולם תצוגה, באירועי קידום מכירות או אפילו במקום ציבורי בחוץ
חלונות בלגיים / אלכס בונר
בתים רבים בישראל חוזרים אט אט אל המקורות ומחליפים את חלונות העץ והברזל בחלונות אלומיניום - חלונות בלגיים. ראשיתם של חלונות אלו החל עוד בימי המנדט הבריטי, בתחילת המאה ה-20.
איך לבחור אריחים/פסיפסים לאמבטיה ולמטבח? / רוני דוד
רחב – איך עושים את זה נכון? החלטתם לעצב לבד את חדר האמבטיה החדש שלכם, או לתת לעצמכם מתנה ולחדש את חדר האמבטיה הישן שלכם. כל כך הרבה חנויות, ספקים, ואפילו עוד יותר אפשרויות! אז איך עושים את הבחי
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים