מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

בואן פיברומיאלגיה

טכניקת בואן ופיברומיאלגיה

/ דנה חנני

טכניקת בואן כטיפול מסייע לסובלים מפיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה תוקפת כ – 6% מהאוכלוסיה (בעיקר נשים). מאפייניה הם כאבים כרוניים בגוף, חולשה ותשישות. הסובלים מפיברומיאלגיה מטופלים בדרך כלל בעזרת תרופות המטפלות בסימפטומים אלה. טיפול בטכניקת בואן נמצא כיעיל בהקלה על אותם סימפטומים.

מהי טכניקת בואן?

טכניקת בואן הינה שיטת טיפול במגע המורכבת ממערכת של תנועות גלגול עדינות ומדויקות שעוברות לרוחב שרירים, גידים, עצבים ורקמות. התנועות מבוצעות בעזרת האגודלים והאצבעות תוך הפעלת לחץ קל ועדין, לא חזק ולא פולשני.הטכניקה הינה הוליסטית, טבעית שמעוררת את מנגנון הריפוי הטבעי של הגוף. היא משפיעה על מערכת העצבים האוטונומית של הגוף ובכך מאזנת וממריצה את זרימת האנרגיה בגוף ומאפשרת לו להגיע לרגיעה כללית. במצב זה מתחיל תהליך הריפוי וההחלמה של הגוף ממחלות שונות, פציעות, כאבים כרוניים ואקוטיים ובעיות שונות (כמו לחץ, מתח, חרדה).

הטכניקה פותחה בשנות ה – 50' של המאה הקודמת על ידי האוסטרלי תום בואן. השמועה על תום בואן והטכניקה שפיתח עברה מפה לאוזן ורבים מצאו הקלה ואף החלמה מלאה ממכאובים וממחלות שונות לאחר שקבלו ממנו טיפול.

הטיפול

טכניקת בואן שונה מטכניקות עיסוי אחרות משום שהיא עובדת לרוחב השרירים והגידים

ובכך היא מאפשרת לגוף להגיע להרפיה עמוקה יותר.

הטיפול בטכניקה מתייחס ליחס שבין השרירים למערכת העצבים, היבט מפתח בנושא של פיברומיאלגיה, על ידי "איתגור" השריר בנקודה שבה הוא מתחבר לעצבים. המטפל מבצע את התנועה במקביל לסיבי השריר ולאחר מכן הפסקה שבה הוא יוצא מהחדר, וזאת כדי לאפשר למערכת העצבים לעבד את התנועה. הפסקה זו מאפשרת למוח להגיב לשרירים על ידי כך שהוא שולח אליהם מסר לחזור למצבם הראשוני. לדוגמא, אם השריר מכווץ, ההודעה שתחזור מהמוח תהיה הודעה שתנחה את השריר להרגע. על ידי כך שגורמים לשריר להרגע, התנועה תשחרר את כל העצבים שהיו תחת לחץ במטרה להקל על הכאב. התנועות המבוצעות במהלך הטיפול מכסות כמעט את כל 18 הנקודות הרגישות המשמשות לאיבחון פיברומיאלגיה.

רצף תנועות אלה מחולק לקבוצות הנקראות הליכים (פרוצדורות) כאשר בכל הליך מבוצעות מספר תנועות ובין הליך להליך, כפי שנאמר, יש הפסקה של לפחות 2 דקות בה המטפל יוצא מחדר הטיפולים. הסיבה לכך היא לאפשר לגוף להפיק תועלת מהתנועות שבוצעו ולהגיב לכל אחד מההליכים וכבר להתחיל בתהליך הריפוי. הטיפול מתרחש בגוף במשך 5 – 7 ימים מיום הטיפול כשבמהלך ימים אלה הגוף ממשיך להגיב לטיפול. מסיבה זו מטופלי בואן מתבקשים שלא לקבל כל טיפול אחר במהלך ימים אלה.

ישנם מטופלים שחשים שמשהו בגופם זז במהלך ולאחר טיפול בואן. ישנם מטופלים שחשים הקלה מיידית בכאבים, אך רוב המטופלים מרגישים הקלה מס' ימים עד שבוע לאחר הטיפול.

בדרך כלל מספיקים שניים עד שלושה טיפולים כדי להשיג הקלה לאורך זמן. לכן מומלץ לקבל לפחות 3 טיפולי בואן, בתדירות של פעם בשבוע, מבלי לקבל כל טיפול אחר בתקופה זו.

האם טכניקת בואן יכולה להקל על תסמיני הפיברומיאלגיה?

ישנם מחקרים שהראו את יתרונותיה של הטכניקה בטיפול במחלה. בשנת 1997 בועידה השנתית ה - 32 של האקדמיה האמריקאית לרפואה סביבתית, הוצג תקציר מחקר שבוצע על ידי ד"ר ג'ו אן וויטקר ועמיתיה ובו דווח שחולי פיברומיאלגיה שהשתתפו במחקר דיווחו על תחושת הקלה בסימפטומים המאפיינים את המחלה  לאחר שטופלו בטכניקת בואן כמו כן אצל כולם נרשמה ירידה בקצב פעימות הלב, שזהו סימן לירידה בכאב.

במחקר נוסף שנוהל על ידי וייטקר, כמעט כל 20 החולים שהשתתפו וקיבלו טיפולי בואן, חוו הקלה, כולל מקרים אחדים שבהם הייתה הפוגה מלאה מהמצב (מהסמפטומים).

מחקר אחר, שנוהל על ידי המטפל תים ווילקוסק, כלל ארבעה חולים שכל אחד מהם קיבל ארבעה טיפולים בטכניקת בואן במשך תקופה של חמישה שבועות. כל ארבעת המשתתפים דיווחו על שיפור והקלה בסימפטומים, כולל שיפור בשיווי המשקל (איזון), שינה טובה יותר,

הקלה בהליכה, הפסקת ורטיגו, הקלה בכאבי צוואר ופחות תשישות.

השפעת טכניקת בואן על מערכת העצבים האוטונומית ועל הישתנות קצב פעימות הלב

על ידי מדידת השינויים בערכי ובדפוסי השתנות קצב פעימות הלב לפני ואחרי טיפול בטכניקת בואן, המחקר של ד"ר ג'ו אן וויטקר, קבע שטכניקת בואן משפיעה על מערכת העצבים האוטונומית. ממצאים מוקדמים במחקר, שהתקבלו לאחר בדיקת השפעת קצב הישתנות הלב על מערכת העצבים האוטונומית הוכיחו  שטיפול בטכניקת בואן איזן את מערכת העצבים האוטונומית. קבוצת הבקרה הורכבה מחולים הסובלים מסוגים שונים של מצבים ראומטוליגיים.

 

 

האם טכניקת בואן בטוחה?

מכיוון שהתנועות והמגע בטכניקת בואן הינם עדינים, הטיפול בטכניקת בואן אינו גורם לכאב נוסף למטופל שסובל מפיברומיאלגיה. הטכניקה בטוחה לכל המטופלים, כולל נשים בהריון ילדים וקשישים.

מסקנות

ההבדל העיקרי בין טכניקת בואן לבין טכניקות טיפול אחרות הוא מהירות השפעת הטיפול, עדינות התנועות, משך הזמן בו מורגשת ההקלה בכאבים ופעמים אף שחרור כמעט מלא מהסמפטומים המאפיינים את המחלה. והדבר המפתיע הוא כמה  כל כך מעט יכול להשפיע כל כך הרבה.

טכניקת בואן יעילה לטיפול בפיברומיאלגיה, תסמונת התשישות הכרונית, כאבי גב, סיאטיקה, כאבי ראש, מיגרנות, דלקות פרקים, מתח, לחץ והרשימה עוד ארוכה.

לסיכום

לאנשים הסובלים מהגבלות או בעיות כרוניות או מכאבים כרוניים כמו תסמונת התשישות הכרונית, MS, ופיברומיאלגיה מומלץ לשקול טיפול בטכניקת בואן. זה תמיד שווה ניסיון, מכיוון שבמקרים רבים יש שיפור מפתיע ולא צפוי בהתאוששות / בהחלמה בזמן שטיפולים אחרים לא עזרו.

 

בריאות לכולם,

דנה חנני

מטפלת מוסמכת בטכניקת בואן

http://www.bowenisrael.com

[email protected]   

 

 

 

 

 

דנה חנני
רנות, הרטבה אצל ילדים ומבוגרים, פגיעות ספורט, תסמונת התשישות הכרונית, בעיות עיכול, מחלות פנימיות והרשימה עוד ארוכה. עוסקת ברפואה משלימה משנת 2004. כיום מנהלת קליניקה פרטית לרפואה משלימה ברמת השרון.
רנות, הרטבה אצל ילדים ומבוגרים, פגיעות ספורט, תסמונת התשישות הכרונית, בעיות עיכול, מחלות פנימיות והרשימה עוד ארוכה. עוסקת ברפואה משלימה משנת 2004. כיום מנהלת קליניקה פרטית לרפואה משלימה ברמת השרון.
טכניקת בואן
טיפול הן לרוב מיידיות וארוכות טווח. בכ – 80-90% תהייה הקלה ואף ריפוי תוך 3-8 טיפולים. מכיוון ששיטה זו היא עדינה היא יעילה ומומלצת לתינוקות בני יומם, נשים בהריון, ספורטאים, פצועים, נכים וקשישים.
רמת השרון
050-7274847
קישור לאתר
בריאות ורפואה - רפואה
תאריך: 24/11/2010
תגיות:   עייפות כרונית    מתח    חרדה    אלרגיות    כאבי שריר שלד    הרטבה    כאבים כרוניים כאבים אקוטיים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - רפואה

גסטריטיס. טיפול של רפואה משלימה / רפאל רוזנסקי
גסטריטיס הינה דלקת רפידת הקיבה. רפואה משלימה כאלטרנטיבה לטיפול תרופתי.
גיל המעבר בראי של רפואה משלימה ורפואה סינית / רפאל רוזנסקי
גיל המעבר בראי של רפואה משלימה ורפואה סינית. כל הטיפים לטיפול עצמי
מיקי שחם מביא: נס בניתוח תאי גזע – פריצת דרך תשים סוף לשתלי עצם מכאיבים / מיקי שחם
פריצת דרך תשים סוף לשתלי עצם מכאיבים. רופאים השתילו תאי גזע בוגרים ברגל שבורה של מטופל בהליך ניסויי אוסטרלי, ראשון מסוגו, אשר הם מקווים שיחליף שתלי עצ
גבירותיי ורבותי הרשו לי להציג - שיטת אייפק / נירמאל אורי אילן
בעידן בו אנו חיים יש הרבה שיטות לריפוי, היום לכל כאב מסוגו יש את הטכניקה היעילה ביותר לשיכוכו. אז איך בוחרים..?
רפואה סינית נגד בריחת שתן / רפאל רוזנסקי
טיפים למניעה וטיפול בבריחת שתן ע"י דיקור סיני ושיטות רפואה משלימה אחרות
רפואה משלימה נגד בחילות והקאות / רפאל רוזנסקי
דיקור סיני ושיטות רפואה משלימה אחרות במאבק נגד בחילות הקאות
מחלה כברירת מחדל / מיכה אלטמן
בניגוד לתפיסה הרווחת התופסת את המחלה כתוצאה של גורם חיצוני מזיק החודר לגוף, המאמר מתאר תפיסה הרואה במחלה בחירה של הגוף עצמו בבחינת "הרע במיעוטו", כברירת מחדל.
מיקי שחם מביא דיווח על: תקווה חדשה לכשל כלייתי חמור / מיקי שחם
כשל כלייתי חמור הוא מצב בריאותי קטלני. טיפולי עבר לא הצליחו לטפל במחלה, אך מחקר עדכני חושף יישומי תאי גזע שיוכלו להגן ולשפר את תפקוד הכליות אצל מטופלים.
דיקור סיני ושיטות רפואה משלימה אחרות נגד אקנה / רפאל רוזנסקי
דיקור סיני ושיטות רפואה משלימה אחרות נגד אקנה
מיקי שחם מביא את מכתבו של רוברט דה פראטו, בן 64, דלקת מפרקים ניוונית – ברכיים / מיקי שחם
מיקי שחם מביא את מכתבו של רוברט דה פראטו, בן 64, דלקת מפרקים ניוונית – ברכיים מגורים: פרת', אוסטרליה מכתב שנשלח לאיסם ארהמוי, נציג המטופלים האוסטרלים של Xcell-Center
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים