מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ברית מילה

ברית מילה בשנות האלפיים

/ דר שינהר

ברית מילה הינה אחת הפעולות הכירורגיות העתיקות ביותר בעולם. ההוריה לביצוע ברית מילה בדת היהודית מעוגנת במקורות והולכת כחוט השני לאורך אלפי שנים עד עצם ימינו אלה. אמנם כיום מתרבים סימני השאלה סביב נחיצות ההליך הכירורגי וגם מתרבים הדיונים אודות מידת הכאב שחש התינוק, כיצד ניתן להפחית כאב זה ודיונים שונים ומשונים אודות כל הכרוך בנושא, לטוב ולרע.

הסיבות העיקריות אותם מציינים הורים שאינם חפצים במילה הן ציון הברית כפעולה ברברית ומכאיבה העלולה לגרום לטראומה לתינוק. בנוסף יש לא מעט הסוברים (אנשים ומחקרים) שיש פגיעה בהנאה בזמן קיום יחסי מין בעתיד.

בישראל כבר קיימות קבוצות גדולות של אנשים אשר לא מבצעים ברית מילה, אולם הרוב המכריע עדיין מבצע ללא שום היסוס או פקפוק, אולם גם הורים המבצעים את ההליך עדיין מעוניינים למנוע כל סוג של כאב מהרך הנולד.

גם בדתות אחרות, בעיקר באיסלאם, מקובל לבצע ברית מילה, אם כי שם הברית מבוצעת בגיל מאוחר יותר. נוצרים רבים גם כן עוברים ברית עקב סיבות בריאותיות (בהן עדיין מצדדים מחקרים מסויימים) ומטעמי אסתטיקה.

באופן עקרוני יש שתי צורות עיקריות לביצוע ברית: ברית מסורתית קלאסית, ברית מילה רפואית, שגם היא הלכתית לפי כל כללי הטקס הדתי.


הברית המסורתית


נערכת ע"י מוהל, שהוסמך ע"י משרד הדתות ומשרד הבריאות (אין צורך בשום ניסיון רפואי על מנת להיות מוהל). הברית נערכת לרוב באולם או בבית התינוק, ולרוב האלחוש שהתינוק זוכה לקבל מסתכם במציצת מעט יין ולפעמים מריחת משחה להרדמה מקומית. אין הזרקה של חומר הרדמה מקומי כיון שהמוהל אינו מוסמך לבצע הזרקות. למותר לציין שהתינוק מרגיש את הברית ועובר חוויה לא קלה, גם ההורים עשויים לחוות טראומה לא קטנה.

בכל מקרה של סיבוך, הילד מופנה בבהילות לבית חולים כדי להתמודד עם הבעיה שנוצרה ולאחרונה אנו עדים בכלי התקשורת לעדויות רבות על נזקים שנגרמו בזמן ביצוע ברית ע"י מוהלים, גם "תיקוני ברית" (שהם ניתוחים לכל דבר) מבוצעים בבתי חולים ואצל אורולוגים פרטיים כעניין שבשגרה.
למען הסר ספק, ישנם מוהלים שעושים מלאכתם נאמנה ובעלי ניסיון עצום ומאחוריהם הורים מרוצים, אך קיימים מוהלים שגורמים לעיתים לנזקים קשים ובלתי הפיכים

.
ברית מילה רפואית
נעשית ע"י רופא שהוסמך לבצע בריתות
הברית מבוצעת במרפאה של הרופא, בבית התינוק ולפעמים גם באולם לפי בקשת המשפחה והסכמה של הרופא (לא כולם מוכנים ורוצים לבצוע מופע ראווה גדול מניתוח רפואי).
הברית עצמה נעשית באותה שיטה כפי שעושה המוהל, (פריעה, הסרה, חיתוך..) אבל ההבדל הגדול הוא באלחוש.

לרוב התינוק מקבל הכנה בבית לפני הברית במריחת משחה להרדמה מקומית ע"י ההורים ומקבל נר אקמול. בסמוך לביצוע הברית הרופא מזריק לאיבר המורדם (ע"י המשחה) חומר להרדמה מקומית - כך שעצם ההזרקה לא אמור לכאוב, והברית עצמה עוברת במינימום של תחושה עבור התינוק.

הניתוח מבוצע תחת הקפדה מחמירה על תנאים סטריליים ומניעת פגיעה באיבר המין או בשופכה.

הרופא המבצע יכול לעשות את הטקס הדתי המלא, והוא יכול להיות מוהל מורשה, אך אין חובה שיהיה אדם דתי על מנת שהברית תהיה כשרה למהדרין (למעשה: לפי חוקי הדת כל יהודי יכול לבצע ברית, ואף נאמר שכל אב צריך למול את ילדיו)

במידה ומופיע סיבוך כמו דימום הרי הרופא יכול לפתור את הבעיה במקום ע"י ביצוע מספר תפרים באזור הדימום (מה שקל יותר לביצוע באם האיבר מורדם, ואין צורך בריצה לבית החולים - אשר עשויה לעלות בזמן יקר ובפגיעה משמעותית לתינוק.
מעבר לצורך ההורי למנוע סבל מהילדים (ומעצמם, לרוב- הברית אינה קלה לצפיה עבור ההורה) מדובר פה בשימת דגש על העובדה ברית מילה הינו ניתוח לכל דבר, ועל כן כדאי שיהיה מבוצע על ידי רופא.

אנו עדים לכך שבשנים האחרונות ההגמוניה לגבי ביצוע בריתות עוברת מהמוהלים לידי רופאים, ולא בכדי. יותר ויותר הורים המעוניינים לחסוך מבניהם סבל מיותר פונים לבריתות הרפואיות.


דר שינהר הינו כירורג בבית החולים שיבא, ומבצע בריתות רפואיות.

 

דר שינהר
דר דניאל שינהר - ברית מילה רפואית, מוהל מומחה.
בריאות ורפואה - כללי
תאריך: 12/10/2010
תגיות:   ברית מילה    ברית מילה רפואית    רופא מוהל    מוהל מורשה    מוהל מוסמך   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום בריאות ורפואה - כללי

מיטת שיזוף בעמידה / LoadSEO SEO
מיטת שיזוף בעמידה הינה שיטת השיזוף המתקדמת ביותר שיש. מדובר במיטת שיזוף עוצמתית המפותחת בטכנולוגיות המקדמות ביותר ומאפשרת שיזוף מהיר במיוחד.
טיפול בגלי הלם: טיפול פשוט עם תוצאות / אביב יועצים
המילים "טיפול בגלי הלם" נשמעות מסובכות למדי, נכון? ובכן, אין לכם מה לדאוג. זה שם גדול ומהודר, וטכנולוגיה מרמה גבוה ומתקדמת, אבל בשבילכם זהו הליך פשוט מאוד.
טיפול בגלי הלם: פרטים על התהליך ומה שהוא כולל / אביב יועצים
הטכנולוגייה של גלי הלם הופכת להיות יותר ויותר פופולרית בארץ ובעולם. אך כיצד בעצם גורמים גלי הלם לריפוי של אזורים פגועים?
נחירות בשינה / LoadSEO SEO
מצב של נחירות בשינה יכול לקרות בשל גורמים שונים. אחד הגורמים המרכזיים הוא עודף משקל. איך זה משפיע? רקמות שומן הולכות ומצטברות לא רק באזורים הגלויים לעין, אלא גם ברקמות הרכות אשר מקיפות את צינור האוויר
הפסקת נשימה בשינה / LoadSEO SEO
הפסקת הנשימה או הפסקת נשימה בשינה היא תופעה נפוצה אשר המודעות אליה הולכת וגוברת בשנים האחרונות. תופעה זו שכיחה והיא פוגעת בכ- 4leep Apnea מונעת מחמצן לעבור אל המוח בכמות מספקת.
ניתוחים קטנים / hayde hayde
ניתוחים קטנים, היסטוריה, ועוד. כמו כן, כיום לפני כל ניתוח ודאו שהמנתח הוא מומחה בתחום.
רגע מאושר בחיי ! / בני מרגליות
נוכחות לשם שינוי !
מי כסף קולואידים / לירן EZ100
מי כסף קולואידים - מעוניינים לקרוא מידע נוסף על מקור מי הכסף? כנסו עכשיו
אלרגיות בעונות מעבר-נזלת וליחות / עדנה שלום
ות, הן מבצעות תפקידי חרום כגון עזרה לאיברים אחרים מנקי דם כגון- עור, כליות, ריאות וכבד לנקות את הדם בגוף וכך בעצם הן מתחילות לפלוט כמויות של פסולת חומצית. מצב נזלתי הינו למעשה ליקוי של המערכת כולה.
טיפול בגלי הלם: כתף חמה / אביב יועצים
דלקת גידים קאלסיפית הינה בעיה רפואית אשר מאופיינת בהצטברות של סידן גבישי על גידים בגוף. זהו הזמן להתחיל ולחשוב על טיפול בגלי הלם.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים