מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ראייה ניהולית

ראייה ניהולית

/ עוזי פלג

ראייה ניהולית

ראייה ניהולית (במידה והיא קיימת) היא אותה ראייה שמאפשרת למנהל לראות את מה שאחרים לא תמיד רואים, הראייה הניהולית חייבת לכלול הבנה ויכולת לתת משמעות ולקשר בין הגורמים הבאים: מערכת,מטרה,משמעות וממדים.

ראייה מערכתית, ראיית מטרה, ראיית ממדים

3 מ משלימים ושזורים אחד בתוך השני.

לכל מערכת בכל תחום (אנושית,מכאנית,ארגונית) יש גבולות שבהם היא אמורה לפעול ולתפקד, לכל מערכת ישנם מגבלות אשר מגבילות את יכולתה, כל מערכת מורכבת מתתי מערכת המזינות זו את זו ומוזנות זו מזו, כאשר כל תת מערכת היא מערכת בפני עצמה, עבודה מערכתית מאופיינת בסינכרוניזציה של רכיביה, מערכת תקינה אמורה להפיק ערך סינרגטי גבוה יותר מכל מרכיביה לחוד, כל ארגון עסקי או לא עסקי הוא מערכת הכוללת, פונקציות ארגוניות, משאבי אנוש ומשאבים פיזיים, מערכות מידע וידע ועוד, במערכת הארגונית מתנהלים תהליכים ארגוניים וניהוליים האמורים להביא את המערכת להשגת המטרה הנדרשת, יש לזכור שכל מערכת היא רק פלטפורמה להשגת יעדים ולסיפוק צרכים אשר לשמם היא קיימת והיא לא המטרה עצמה, (מטרת עסקית אמורה להכניס כסף, מטרת מערכת חינוך לספק חינוך וערכים) ככל שהמערכת תתפקד טוב יותר הסיכוי להשגת המטרה יגדל וגם התוצאות יהיו טובות יותר.

ראייה מערכתית היא ראיית השלם ,הכרת מרכיביו והבנת תפקודם כחלק מהשלם, ראיה זו מאפשרת להסתכל מרמת תת המערכת או הפרט קדימה לשלם, או מהשלם אחורה לתת המערכת ולפרט .

ראייה מערכתית מאפשרת לזהות ליקויים תוצאתיים צפויים כתוצאה מליקוי נקודתי בתת מערכת , הזיהוי המוקדם והבנת המשמעות מאפשרים טיפול מקדים ומניעת נזק עתידי גדול.,

ראייה מערכתית מאפשרת זיהוי חוסר איזון בתתי המערכת ואת משמעות השפעתם על כלל המערכת.

ראייה מערכתית יודעת לזהות ולהבין בצועים מערכתיים, בהתחשב בגבולות ובמגבלות המערכת ואת הנדרש לעשות בכדי לשפר בצועים.

ראייה מערכתית יודעת ולהעריך את תאימות מבנה המערכת בשוק התחרותי שבו היא נמצאת, ואת הנדרש לעשות במידה והתאימות נמוכה.

ראיית המטרה היא ראיית הכוון והיעד הנדרש אשר אליו צריך הארגון להגיע.

ראיית המטרה נותנת לכל אירוע המתרחש בעסק, פרשנות ומשמעות בהיבט כיצד האירוע עלול או עשוי להשפיע על השגת המטרות העסקיות.

ראיית מטרה "מודדת" כל הזמן את המרחק הכמותי (תפוקות/כסף) ואת ציר הזמן שהוגדר להשגת המטרות העסקות.

 

ראייה ממדית  מספקת את היכולת לתת את ממד הקנה מידה והמשקל שיש לתת לנושאים ולבעיות המתעוררות בתפקוד המערכת ובדרך להשגת יעדים.

ראייה ממדית  יודעת למקד את תשומת הלב והחשיבות הנדרשת לכל אירוע ולהפריד בין חשוב וטפל בין דחוף ולא דחוף.

ראייה ממדית מאפשרת לזהות ולכמת  את המרחק בין הבצוע למטרה.

ראייה ממדית מספקת את הערך האיכותי שלא תמיד ניתן לכימות מספרי.

החשיבה הניהולית מספקת את מערכת עבוד הנתונים והמשמעויות של  ראיית 3 מ.

דוגמא פשוטה

פלוני הציב לעצמו מטרה להגיע ליעד מסוים בשעה נתונה

הפלטפורמה  להשגת המטרה רכב  מערכת מכאנית

הדרך  בחלקה הייתה פנויה ובחלקה היו קשיי תחבורה כתוצאה מכך מהירות הנסיעה לא הייתה אחידה, בנוסף לכך נתגלה שחסר אוויר בגלגלים ולאחר זמן מה נתגלה שחסר מים ברדיאטור דברים שאילצו את הנהג להיכנס לתחנת שרות בדרך,

לאחר הטיפולים  חישב את הנהג את יתרת הזמן שנותר לו להגעה למטרה, והעריך מחדש את המהירות המותרת האפשרית שבה ינהג, במהלך הנסיעה לעבר המטרה עדכן הנהג את מי שצריך שיגיע באחור של 10 דקות.

ניתוח פעולות הנהג

ראיה מערכתית (מכאנית) הבנת המשמעות של חוסר מיים במערכת (גרימת נזק למנוע) וחוסר אוויר בגלגלים (בטיחות ויעילות נסיעה), מתוך היכרותו את פעולת הרכב (מערכת) ואת הצורך במיים ברדיאטור ואוויר בגלגלים (תתי מערכת ברכב)

ראיית מטרה ההבנה שאי טיפול בבעיה מידית עלול לגרום להשבתת הרכב וכתוצאה מכך יהיו שיבושים בהגעה למטרה, לאי הגעה למטרה במועד שנקבע יש משמעויות.

ראייה ממדית היכולת להעריך את קריטיות חוסר המיים בתפקוד המערכת המכאנית,  היכולת להעריך ולחשב את מהירות הנסיעה הנדרשת ולדעת שייווצר פיגור בהגעה של 10 דקות.

דוגמא מתחום הניהול

עסק קיבל הזמנה ראשונה מלקוח אסטרטגי ונדרש לספק אותה לתאריך מסוים,לאספקת ההזמנה בתאריך המבוקש במידה ויהיה שבע רצון מההזמנה יפתח לעסק שוק ענק.

במהלך ההתארגנות לבצוע ההזמנה, ארעה תקלה באחד מקווי הייצור האמורים להשתתף בשלב מאוחר יותר בבצוע ההזמנה.

ניתוח פעולות הניהול  (בראייה של מ)

הראייה המערכתית של המנהל (הבנת הבעייתיות לא כתקלה מקומית בקו הייצור אלה כבעלת השלכות נוספות),  ראיית המטרה (של כניסה לשוק ענק בעקבות ההזמנה) כמתמוססת,ראייה ממדית (הבנת הקריטיות בתקלות בלתי צפויות שמקורן לא ברור על תהליך הייצור).

הראייה הניהולית תתייחס לאירוע כאל "חוק מרפי" כלומר שימת דגש לאירוע כמצב שאכן יקרה שנית בסיטואציה קריטית לעסק הכולל פוטנציאל נזק גדול, לכן נדרשת התארגנות מיוחדת כולל חלופות אפשריות אם אכן קורה.

 

כל הזכויות שמורות לעוזי פלג ( UP יזמות ניהול בע"מ)

 אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

                                                          www.uzip.co.il

 

 

עוזי פלג
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
UP יזמות וניהול בע"מ
משרד לשרותי ייעוץ בניהול עסקי ליווי וחניכה לעסקים קטנים, יועץ ומנהל פרוייקטים להקמת מחסנים חונך עסקי 8091 של משרד התמ"ס ספק מאושר 11005244 של משרד הבטחון בניהול פרוייקטים
הכינור
ראשון לציון
0526969240
039628544
קישור לאתר
עסקים - עבודה מהבית
תאריך: 13/12/2010
תגיות:   ניהול    מנהל    ראייה מערכתית    מטרה    ארגון   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - עבודה מהבית

מה זה פירמידה והאם כל פירמידה היא הונאה / אולג מלינובסקי
לא יודעים האם העסק שאתם רוצים להצטרף אליו פירמידה שמטרתה לרמות אתכם ואת החברים שלכם או עסק לגיטימי? פה בקצרה אני מסביר איך יודעים להבדיל.
טיפים למתחילים ולמתעניינים בעסק מהבית ושיווק רשתי / אולג מלינובסקי
רק התחלתם? רוצים להכנס לזה? מה בכלל צריך כדי להצליח בעסק הזה? קבלו 5 טיפים חשובים להצלחה.
הקופסה והחיים שבפנים, והחיים שבחוץ / אולג מלינובסקי
האם חשבתם פעם שיש משהו מעבר? שהחיים שלכם זה מעבר למה שהחברה מכתיבה לכם? בואו לשבור את החוקים של החיים שהחברה מכתיבה לנו ולהתחיל לחיות באמת.
שיווק רשתי למתחילים – חלק א': היסטוריה וחוקים / איריס שביט
מאמר זה הוא הראשון מתוך שלושה מאמרים בנושא שיווק רשתי למתחילים, בהם תלמדו מהו שיווק רשתי, מהי הכנסה פאסיבית, איך להקים עסק מהבית, איך אתם יכולים להרוויח כסף בנוסף למשכורת ומה צריך כדי שהעסק יצליח
עיצובים לילדים / חן קרופניק
לעבוד מהבית, לעסוק במקצוע שאת אוהבת, לפתח קריירה מצליחה, להתפרנס, לגדל שני פעוטות, ועל הדרך גם לתרום לקהילה ולסביבה. כן, זה אפשרי.
ראייה ניהולית / עוזי פלג
ראייה ניהולית (במידה והיא קיימת) היא אותה ראייה שמאפשרת למנהל לראות את מה שאחרים לא תמיד רואים, הראייה הניהולית חייבת לכלול הבנה ויכולת לתת משמעות ולקשר בין הגורמים הבאים: מערכת,מטרה,משמעות וממדים.
סוד ההצלחה בשיווק רשתי / ניר חנינה
הרי עובדתית 95% מהמרשתים עוזבים את התחום בשנתם הראשונה, למה...? ובכן, כנראה שלרדוף אחרי המשפחה ולהציק עמוקות לחברים זו לא השיטה ! הדרך היחידה שתוכלו להצליח בתחום הזה הוא על ידי להיות יותר מעצמכם. אשת
כיצד תמכרו מוצרים בשיווק רשתי / ניר חנינה
ראשית בואו נבין מהי הזדמנות נכונה , נניח שאתם מוכרים מוצר טיפוח לעור. אתם יושבים עם החברה – חבר שלכם ומשוחחים על היובש באויר ועל כך שהוא מייבש את העור שלכם. – זו הזדמנות נכונה להעלות את קו המוצרים
עבודה מהבית כעצמאי או לעבוד מהבית כשכיר ? / מואיז אלוש
שכירים רבים במשק העבודה חושבים שהיו יכולים לעבוד מהבית במקום במקום עבודתם. במקרים נדירים עבודה מהבית נחשבת לגיטימית עבור שכירים. האם עבודה מהבית כעצמאי עדיפה או כדאי לעבוד מהבית כשכיר ?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים