מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

צ'י

צ'י

/ גיא קארו-סיגל

צ'י

בבסיסה של כל תיאוריה מדעית עומד מודל. ניקח למשל את מודל מבנה האטום. למרות שעד לא מזמן לא הייתה בידינו תמונה של אטום, הרי כבר עשרות שנים שתלמידים מתחנכים על ההנחה שהחומר מורכב מחלקיקים בשם אטומים. כל הניסיון האמפירי שהצטבר אושש הנחה זו.

תיאור: http://www.chinese-dr.info/images/ar_chi1.png

כך גם לגבי המודל של הרפואה הסינית. אין אנו יודעים אם התיאוריה קדמה לשימוש הפרקטי של הרפואה הסינית או להפך. בכל אופן הניסיון הקליני של אלפי שנים הראה שהטיפול על פי המודל השל הרפואה הסינית עובד היטב. מהבנה זו ניגש להסביר על מושג בסיסי נוסף ברפואה הסינית הנקרא צ'י. צ'י הינו הכוח הגורם לדברים להשתנות. במערב נוטים לכנות כוח זה "אנרגיה". הצ'י נמצא בכל דבר, חי, צומח או דומם. צ'י יכול להיות ברמות שונות של דחיסות. למשל בגוף האדם, העצמות הינן סוג מאוד דחוס של צ'י, הדם ונוזלי הגוף האחרים פחות דחוסים, והנפש והמחשבות הינם סוג מאוד אתרי של צ'י. על פי הרפואה הסינית, הצ'י זורם בגוף גם בתוך מערכת של "צינורות" הנקראים מרדיאנים. בדומה למערכת כלי הדם, מערכת הלימפה, או מערכת העצבים. מרדיאנים אלו מזרימים את הצ'י בכל הגוף. כמו בכל צנרת, גם במרדיאנים יתכנו בעיות: חסימות, זרימה חלשה מדי, זרימה חזקה מדי או זרימה בכיוון לא נכון. על גבי המרדיאנים ישנן נקודות במקומות מסוימים בגוף, דרכן ניתן להשפיע על זרימת הצ'י במרידיאן. זה מה שעושים כשמשתמשים בדיקור (אקופונקטורה). לכל נקודה יש תפקודים המיוחדים לה, כמו למשל נקודות המחזקות את הצ'י, נקודות המניעות את הצ'י, נקודות המשפיעות על איבר כזה או אחר, וכו'.

המרדיאנים מחוברים לאיברים הפנימיים של הגוף, וקשורים האחד עם השני בקשרים מורכבים מאוד.

לדוגמא: מיגרנה הממוקמת באותו מקום בראש בכל פעם הינה סוג של חסימה בזרימת הצ'י והדם. על מנת לטפל בבעיה זו, המטפל הסיני ייתן צמחי מרפא המניעים את הצ'י והדם באזור הראש, וישתמש בנקודות דיקור (אקופונקטורה) המניעות את הצ'י .
ועכשיו חידה: מה המשותף לבחילות, הקאות, צרבת, שיהוקים, גיהוקים, שיעול ועיטושים? התשובה היא:
צ'י מורד, זאת אומרת צ'י הזורם בכיוון ההפוך לכיוון הזרימה הטבעית שלו. במקרים הללו, הצ'י זורם למעלה במקום למטה, לכן נטפל באמצעות נקודות דיקור וצמחי מרפא המורידים את הצ'י מטה.

 

 

גיא קארו-סיגל
גיא קארו-סיגל, מטפל ברפואה סינית (Dipl. Ac), מטפל באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא בבעיות אורטופדיות, כאב, עייפות ועוד. מטפל בנס ציונה וחיפה
גיא קארו-סיגל, מטפל ברפואה סינית (Dipl. Ac), מטפל באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא בבעיות אורטופדיות, כאב, עייפות, ועוד. מטפל בקליניקות פרטיות בנס ציונה ובחיפה, וכן בשיר"ם בבית החולים אסף הרופא.
054-5435434
קישור לאתר
טיפולים - רפואה משלימה
תאריך: 1/11/2010
תגיות:   דיקור    דיקור סיני    רפואה סינית    רפואה משלימה    רפואה אנטרנטיבית    רפואה מונעת    אקופונקטורה    צ'י    Qi    התיאוריה של הרפואה הסינית    מונחי יסוד ברפואה סינית       


ממומן

מאמרים נוספים בתחום טיפולים - רפואה משלימה

טיפולים אלטרנטיביים במודיעין / לילך כהן
המזגן עבד כל הלילה, או אולי המאוורר היה צמוד אליכם. בכל מקרה, הצוואר נתפס בבוקר ועכשיו צריך לנסות לתפקד כשבקושי אפשר להזיז את הראש. שלל מטפלים אלטרנטיביים במודיעין יעזרו לכם לשחרר את הצוואר התפוס.
תת פעילות בלוטת התריס / עדנה שלום
מרגישים עייפים? עלייה מהירה/ איטית במשקל? דיכאון? עצירויות? – זה הזמן לבדוק את תיפקוד בלוטת התריס. הבלוטה הקטנה הזו אחראית על מנגנון שלם של פעילויות בגוף ואל לנו להזניח אותה....
תקשור - מאז ועד היום / לני נזרי
למרות שהמילה תקשור בהטייתה זו לא הופיעה במפורש, האמונה בנוכחותם של כוחות מיוחדים קיימת משחר ההיסטוריה. בתקופות מסוימות בהיסטוריה אנשים אלה נחשבו למוקצים ואף נרדפו, ובתקופות אחרות הם תפקדו כמוקד עלייה
הסוד / פנינה סדרינה
סוד הינו הכוח הפנימי החבוי בנו, הסוד הינו כוח המשיכה, אנו מושכים את כל שנכנס לחיינו, כל מה שנכנס לחיינו אנו המושכים אותו. הכל נמשך אלינו מכוח הדימויים שאנו משמרים במוחנו, מה שאנו חושבים הוא הקובע.
אימון לבריאות ולשינוי באורחות חיים / עדנה שלום
מעותי באורחות חייהם כגון- הפסקת עישון, התמדה בפעילות גופנית, תזונה נבונה ובריאה, ירידה במשקל, לחיות בגוף בריא יותר וטיפול במחלות ובבעיות מהן סובל המתאמן בגישה אלטרנטיבית ושונה מזו היה רגיל במהלך חייו.
שמן עץ התה מאוסטרליה באהבה / ניר חוכיימה
נשים רבים בישראל סובלים ממחלות עור שונות כגון:פטרת בציפורניים בכפות רגליים,גזזת,גירודים בכפות רגליים,פטריות וגנליות,קנדידה אלביקנס,אקזמה,ניתן לפתור מחלות אלה ומחלות אחרות ביעילות רבה עם שמן עץ התה.
עיסוי מקצועי קחו פסק זמן ממסע החיים / ניר חוכיימה
,המצב הכלכלי, העבודה ,התקדמות בחיים,קשיים מנטאלים,מסע החיים מזמן לנו לחץ,מתח,התרוצציות במרוצת הזמן . מרבית האוכלוסיה בישראל חיה במרוץ אחרי הזמן ולא תמיד שמים לב לעצמם,לגופם,ולצרכים החשובים בחיים .
רפואת תדרים / נמרוד בן-איש
רפואת תדרים מתבססת על התפיסה שבאדם פועמים מגוון רב של תדרים, המאפשרים את זרימת החיים בנו ודרכנו. הם הכוח החשמלי שמניע את האיברים בגוף הפיזי, את המחשבות והרצונות בגוף הרגשי והמודעות בגוף הרוח. לכל תדר
טיפול בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADHD / יוסף רחמים
תופעת קשב וריכוז מתרבה בתקופה זו של חיינו,הגידול בתופעות זו מרובות חלקם קשורות לכך שילדים אינם מסוגלים להתגבר על עומס המידע,רעש,והצורך בהתעסקות עם מספר גורמים מפעילים בו זמנית .
סגולות פרי האסאי / עדנה שלום
וא עשיר באנטיאוקסידנטים , בויטמינים ובמינרלים מהטבע, עשיר בסיבים תזונתיים ועוזר בריפוי והחלמה מקשת נרחבת של מחלות ובעיות ע"י כך שהוא מסלק ומנקה רדיקלים חופשיים מהגוף אשר הורסים את רקמות הגוף שלנו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים