מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

יין יאנג

יין יאנג ומה שביניהם

/ גיא קארו-סיגל

יין יאנג ומה שביניהם

בבסיסה של הרפואה הסינית, עומדת תיאורית היין והיאנג. מילולית, יאנג פירושו הצד המואר של הגבעה, ויין הינו הצד המוצל של הגבעה.

תפיסה זו שונה מאוד מרוב הפילוסופיות המקובלות במערב. ההיגיון המערבי מבוסס (בהכללה) על הרעיון של ניגודיות. על פי היגיון זה (למשל: "השמש עגולה" ו- "השמש לא עגולה") שני הפכים לא יכולים להיות נכונים. התפיסה הסינית של יין ויאנג שונה במהותה מהתפיסה המערבית. יין ויאנג מייצגים הפכים המשלימים זה את זה. כל תופעה יכולה להיות האחד או השני, ויותר מכך, היין מכיל בתוכו את "זרע" היאנג והיאנג את "זרע" היין. על פי תפיסה זו ניתן לסווג כל תופעה ביקום ליין וליאנג. למשל: שמש, אור, חום, קיץ- יהיו כולם יאנג. בעוד ש- ירח, חשכה, קור, חורף- יהיו כולם יין. תנועה, מהירות, גבוה- יהיו כולם יאנג. בעוד ש- מנוחה, איטיות, נמוך- יהיו כולם יין. ניתן להסתכל על יין ויאנג כעל ביטוי של דואליות הקיימת ביקום, כאשר האחד הופך לשני ומשלים אותו. השמש זורחת בבוקר, מגיעה לשיאה בצהריים ומפנה את מקומה לערב, שמגיע לשיאו בלילה ומפנה את מקומו לבוקר. אותו הדבר קורה בעונות השנה – חורף, אביב, קיץ וסתיו.

הסמל המפורסם שבתמונה (tai ji), מבטא את הרעיון הזה היטב:


תיאור: Yin Yang

שיא ה"דג" הלבן הוא גם תחילתו של ה"דג" השחור, וכן בשיאו של האחד קיים הזרע לשני. סופו של האחד הוא תחילתו של השני. היין משתנה ליאנג, היאנג משתנה ליין. ההגדרה (הגבול) של אחד מהם קיימת רק בזכות השני.

באופן דומה, ניתן להסתכל על תופעות בגוף האדם: מחלה חריפה, חום, אי שקט, פנים אדומות, צמא, עצירות, שתן מועט וכהה - כולם יאנג. בעוד שמחלה כרונית, קור, עייפות, פנים חיוורות, שלשול, שתן רב ובהיר- כולם יין. באופן טבעי קיים איזון בין היין ליאנג, לא איזון סטטי אלא שינוי מתמיד ביחסי הכוחות ביניהם, תוך שמירה על טווח תקין. במצב של מחלה מופר האיזון הטבעי בין היין ליאנג, ואחד מהם מתבטא בצורה מוגזמת, או שאחד מהם לא מתבטא מספיק.

מבדילים בין שני מצבים בסיסיים: עודף "אמיתי" ועודף "מדומה". למה הכוונה? ניקח למשל מצב בו חליתי באופן פתאומי בשפעת ואני סובל מחום גבוה, שיעול, נזלת צבעונית וכאב גרון. ניתן להסתכל על המצב כעל עודף יאנג ממקור חיצוני. לעומת זאת ניקח מקרה של אישה שבגיל 45 פתאום חם לה כל הזמן, היא סובלת מחוסר שקט ועצבנות, קשה לה לישון ולחייה נראות סמוקות. גם לאישה זו ישנם הרבה סימנים של יאנג עודף, אך למעשה סימנים אלו לא נובעים מעודף חיצוני אלא מחוסר פנימי- חסר ביין גורם לתופעות של עודף מדומה ביאנג. ניתן להסתכל על היין והיאנג כמו על מנורת שמן: השמן הינו היין, והלהבה הינה היאנג. אם הלהבה תהיה חזקה מידי היא תחלה את השמן מהר מאוד. אם נוסיף יותר מידי שמן הלהבה עלולה "לטבוע" בשמן ולדעוך. השמן והלהבה צריכים להיות באיזון, לא יותר מידי או פחות מדי מאחד מהם, והמנורה תמשיך לדלוק לזמן רב.

 

 

גיא קארו-סיגל
גיא קארו-סיגל, מטפל ברפואה סינית (Dipl. Ac), מטפל באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא בבעיות אורטופדיות, כאב, עייפות ועוד. מטפל בנס ציונה וחיפה
גיא קארו-סיגל, מטפל ברפואה סינית (Dipl. Ac), מטפל באמצעות דיקור סיני וצמחי מרפא בבעיות אורטופדיות, כאב, עייפות, ועוד. מטפל בקליניקות פרטיות בנס ציונה ובחיפה, וכן בשיר"ם בבית החולים אסף הרופא.
054-5435434
קישור לאתר
טיפולים - רפואה משלימה
תאריך: 1/11/2010
תגיות:   דיקור    דיקור סיני    רפואה סינית    רפואה משלימה    רפואה אנטרנטיבית    רפואה מונעת    אקופונקטורה    יין יאנג    יין    יאנג    תיאורית היין והיאנג    פילוסופיה סינית    פילוסופיה רפואה סינית   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום טיפולים - רפואה משלימה

טיפולים אלטרנטיביים במודיעין / לילך כהן
המזגן עבד כל הלילה, או אולי המאוורר היה צמוד אליכם. בכל מקרה, הצוואר נתפס בבוקר ועכשיו צריך לנסות לתפקד כשבקושי אפשר להזיז את הראש. שלל מטפלים אלטרנטיביים במודיעין יעזרו לכם לשחרר את הצוואר התפוס.
תת פעילות בלוטת התריס / עדנה שלום
מרגישים עייפים? עלייה מהירה/ איטית במשקל? דיכאון? עצירויות? – זה הזמן לבדוק את תיפקוד בלוטת התריס. הבלוטה הקטנה הזו אחראית על מנגנון שלם של פעילויות בגוף ואל לנו להזניח אותה....
תקשור - מאז ועד היום / לני נזרי
למרות שהמילה תקשור בהטייתה זו לא הופיעה במפורש, האמונה בנוכחותם של כוחות מיוחדים קיימת משחר ההיסטוריה. בתקופות מסוימות בהיסטוריה אנשים אלה נחשבו למוקצים ואף נרדפו, ובתקופות אחרות הם תפקדו כמוקד עלייה
הסוד / פנינה סדרינה
סוד הינו הכוח הפנימי החבוי בנו, הסוד הינו כוח המשיכה, אנו מושכים את כל שנכנס לחיינו, כל מה שנכנס לחיינו אנו המושכים אותו. הכל נמשך אלינו מכוח הדימויים שאנו משמרים במוחנו, מה שאנו חושבים הוא הקובע.
אימון לבריאות ולשינוי באורחות חיים / עדנה שלום
מעותי באורחות חייהם כגון- הפסקת עישון, התמדה בפעילות גופנית, תזונה נבונה ובריאה, ירידה במשקל, לחיות בגוף בריא יותר וטיפול במחלות ובבעיות מהן סובל המתאמן בגישה אלטרנטיבית ושונה מזו היה רגיל במהלך חייו.
שמן עץ התה מאוסטרליה באהבה / ניר חוכיימה
נשים רבים בישראל סובלים ממחלות עור שונות כגון:פטרת בציפורניים בכפות רגליים,גזזת,גירודים בכפות רגליים,פטריות וגנליות,קנדידה אלביקנס,אקזמה,ניתן לפתור מחלות אלה ומחלות אחרות ביעילות רבה עם שמן עץ התה.
עיסוי מקצועי קחו פסק זמן ממסע החיים / ניר חוכיימה
,המצב הכלכלי, העבודה ,התקדמות בחיים,קשיים מנטאלים,מסע החיים מזמן לנו לחץ,מתח,התרוצציות במרוצת הזמן . מרבית האוכלוסיה בישראל חיה במרוץ אחרי הזמן ולא תמיד שמים לב לעצמם,לגופם,ולצרכים החשובים בחיים .
רפואת תדרים / נמרוד בן-איש
רפואת תדרים מתבססת על התפיסה שבאדם פועמים מגוון רב של תדרים, המאפשרים את זרימת החיים בנו ודרכנו. הם הכוח החשמלי שמניע את האיברים בגוף הפיזי, את המחשבות והרצונות בגוף הרגשי והמודעות בגוף הרוח. לכל תדר
טיפול בבעיות קשב וריכוז והיפראקטיביות – ADHD / יוסף רחמים
תופעת קשב וריכוז מתרבה בתקופה זו של חיינו,הגידול בתופעות זו מרובות חלקם קשורות לכך שילדים אינם מסוגלים להתגבר על עומס המידע,רעש,והצורך בהתעסקות עם מספר גורמים מפעילים בו זמנית .
סגולות פרי האסאי / עדנה שלום
וא עשיר באנטיאוקסידנטים , בויטמינים ובמינרלים מהטבע, עשיר בסיבים תזונתיים ועוזר בריפוי והחלמה מקשת נרחבת של מחלות ובעיות ע"י כך שהוא מסלק ומנקה רדיקלים חופשיים מהגוף אשר הורסים את רקמות הגוף שלנו.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים