מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

ניהול עסקי

ניהול עסקי עם מבט לפנים, מול ניהול עסקי עם מבט לאחור

/ עוזי פלג

ניהול עסקי עם מבט לפנים, מול ניהול עסקי עם מבט לאחור

 

עוזי פלג*

בניהול עם המבט לפנים המבט הניהולי מופנה לפנים לכוון המטרה (תקציב עסקי), הבקרה הניהולית בודקת את הבצוע בפועל בערכים של מרחק וסטיות ביחס למטרה,  בניהול עם המבט לאחור המבט הניהולי מופנה לאחור (ביצועי עבר), הבקרה הניהולית בודקת את הבצוע בפועל בערכים של מרחק וסטיות ביחס לעבר.

"ניהול עם מבט לפנים" מאפיין ארגונים עסקיים שעובדים מול תקציב עסקי, סביר שהתקציב מסתמך על ביצועי העבר, אבל רק בחלקו,  ביצועי העבר הן עובדה, אבל יש לזכור שהן הושגו בתנאי שוק ובתנאי מצב כלכלי מסוים שהיה נכון בעבר, כמו גם באופן התנהלות מסוים של העסק בעבר,  אין שום בטחון שהתנאים העתידיים הן בשוק והן בתוך הארגון יהיו זהים, כמו גם ההזדמנויות העסקיות והאיומים הפוטנציאלים לעסק.

ביצועי עבר גרועים אינם מצביעים בהכרח שגם בעתיד יהיה גרוע, באותה מידה ביצועי עבר טובים, אינם מבטיחים שגם בעתיד יהיה טוב, יש לזכור שהתקציב מסתמך על יעדים עסקיים אותם מבקשת החברה להשיג, על סמך היעדים העתידיים נבנה תקציב: מכירות, עלויות, הוצאות, השקעות רווח, מימון וכו,  נתוני הבצוע בעבר יסייעו בבניית התקציב החדש, אבל לא ניתן להסתמך רק עליהם, נדרש להוסיף ניתוחים והערכות, אשר אמורים לתמוך ולחזק, את ריאליות היעדים להשגה שהחברה הציבה לעצמה.

התקציב הוא תכנית עבודה וחיזוי של התוצאות העסקיות העתידיות, התקציב מאפשר לבצע סימולציות של תרחישים שונים, ולבחון את משמעותם והשפעתם על התנהלות העסק, התקציב מתאם בין יחידות הארגון, ומציב לכל יחידה מטרות משנה בתחומה, המטרות הנגזרות מיעדי החברה, כמו כן התקציב מטיל מגבלות על הוצאות ועלויות שאינן מתוקצבות, באופן כזה מתאפשר לחברה לפקח ולנהל את הפעילות העסקית השוטפת, יתרון  נוסף הוא היכולת לבצע ניתוחים של סטיות בין החזוי והמתוקצב, לבין התוצאות בפועל, ולבחון היכן נוצרו הסטיות, גודלן ומשמעותן.

התקציב הוא אחד הרגליים עליו בנויה החשבונאות הניהולית, הרגל השנייה היא התמחיר, בין שתי הרגליים יש זיקה, הן ומוזנות מזינות זו את זו, החוק לא מחייב קיום של מערכת חשבונאות ניהולית (בניגוד לחשבונאות פיננסית), לכן התקציב והתמחיר לא מיושמים בכל ארגון עסקי, ארגונים המבינים את חשיבות הנושא, מפעילים בארגונם מערכת של  חשבונאות ניהולית, לשיפור הבקרה והניהול, התמחיר הוא החוליה המקשרת בין  ניתוחים פיננסים השייכים לחשבונאות פיננסית, התקציב המופיע בחשבונאות הניהולית.

התקציב העסקי נפוץ בעקר בארגונים גדולים וגם בלא מעט ארגונים בינוניים פלוס, בארגונים קטנים הרבה פחות, לניהול תקציב וניהול מערכת תמחיר, נדרשת השקעת זמן ותחזוקת נתונים שוטפת.

"ניהול עם מבט לאחור " מאפיין ארגונים שאינם עובדים עם תקציב , נקודת ההתייחסות לבצועים היא תחזית כל שהיא, והשוואה מול ביצועי חודש או תקופה קודמת , או/ו מקבילה קלנדרית, בשיטה זו אין את העומק ואיכות הניהול והבקרה, כפי שיש בניהול תקציב עסקי, אולם היא מספקת  מידע שבעסק קטן אפשר לחיות אתו, כגון מגמות ושינויים יחסיים בין תקופות,

בכדי להבין יותר את ההבדלים ניקח דוגמא נהיגה ברכב

"ניהול  עם מבט לפנים" – בדומה לנסיעה ברכב קדימה, חזית הרכב מופנה לכוון הנסיעה קדימה, כאשר הנהג מסתכל קדימה לכוון הנסיעה, ומעריך את המרחק והזמן שנותר להגעה ליעד העתידי,  ומביט במראה לראות מה קורה מאחור (היעד הקודם).

"ניהול עם מבט לאחור" – בדומה לנסיעה ברכב קדימה ברוורס, חזית הרכב מופנה בכוון הפוך לנסיעה, לכוון  היעד הקודם, אך הרכב למעשה נוסע לאחור בכוון הנדרש, הנהג יושב עם הפנים לכוון חזית הרכב כלומר נגד כוון הנסיעה, ובודק את המרחק מהיעד הקודם, ומביט במראה מדי פעם לרות מה קורה ביעד העתידי.

כל הזכויות שמורות לעוזי פלג (UP יזמות ניהול בע"מ)

אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

www.uzip.co.il

עוזי פלג
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
UP יזמות וניהול בע"מ
משרד לשרותי ייעוץ בניהול עסקי ליווי וחניכה לעסקים קטנים, יועץ ומנהל פרוייקטים להקמת מחסנים חונך עסקי 8091 של משרד התמ"ס ספק מאושר 11005244 של משרד הבטחון בניהול פרוייקטים
הכינור
ראשון לציון
0526969240
039628544
קישור לאתר
עסקים - ניהול
תאריך: 20/2/2011
תגיות:   ניהול עסקי    תקציב עסקי    בקרה    ניהול    בקרה ניהולית    תמחיר    עסקים קטנים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - ניהול

תזרים המזומנים והקשר למבנה ההוצאות העסקי, למבנה התחרות הענפית, והבנק / עוזי פלג
העסקי, קצב הנשימה של העסק (והבעלים) מווסת בהתאם לכמות וקצב האספקה של החמצן העסקי. תכנון וניהול יעיל של תזרים המזומנים מחייב הבנה של מבנה ההוצאות העסקי, הבנת מבנה התחרות הענפית, אמון ורצון טוב של הבנק.
תוצר ניהולי בעייתי, היוצר בעצמו בעיות חדשות הוא וירוס ניהולי / עוזי פלג
שיג את מטרתו הוא תוצר אפקטיבי ולהיפך, תוצר ניהולי אשר יוצר תוצאה בעייתית, ההופכת בעצמה לבעיה ואף יוצרת בעיות נוספות ,הוא "וירוס ניהולי" ברמות חומרה שונות, ובתור שכזה יש לטפל בו למניעת נזק חמור למערכת.
להצליח בעסקים על פי רונן הלל / רונן הלל
כדי להצליח בעסקים ובנתיב החיים חשוב להקפיד על מספר כללים שאם תיישמו אותם סיכויי ההצלחה שלכם יגדלו.
גיבוש אסטרטגיה שיווקית בחברות המוכרות לעסקים / גיא פרי
בכדי לגבש אסטרטגיה שיווקית בחברות המשווקות לעסקי (B2B), יש להבין את ההבדל במאפייני הביקוש בין שווקים עסקיים לשווקים צרכניים. שימוש בעקרונות נכונים, מאפשר לגבש אסטרטגיה שיווקית עבור חברות המוכרות לע
בחירת ספק מדפים לאחסנה כבדה / עוזי פלג
היא לבחור את ספק המדפים. ההתלבטות היא בין יצרן מקומי, לבין יצרן מחו"ל המיוצג בארץ על ידי גורם שיווקי. ההתלבטות היא לעיתים לא פשוטה, מה גם שרוב הלקוחות לא מכירים תמיד את הנושא ונעזרים ביועצים למיניהם.
הסודות מאחורי המדפים - מדוע הרשתות מגדילות את חלקו של המותג הפרטי שלהן ? / יובל לובנשטיין
יובל לובנשטיין, מסביר בדרכו המיוחדת, מדוע רשתות השיווק לוחצות להעלות את חלקו של המותג הפרטי שלהן על המדף.
קופה רושמת לניהול המכירות / ClickUP .
קופות רושמות חכמות הן פתרון מקיף לניהול בית העסק וניהול המכירות.
מה בין קיצוץ עלויות,חסכון והתייעלות / עוזי פלג
ים במהותם, ומציינים פעולות ומהלכים שמטרתם לשפר את מצב העסק על ידי הוזלות שיביאו לשיפור רווחים, ולשיפור כושר התחרות העסקי, או להארכת משך הזמן לשרוד בשוק, האם שלושת הפעולות זהות ורק הטרמינולוגיה שונה ?.
ארגון עסקי אשר איננו משלב בין אפקטיביות ויעילות הוא ארגון דפקטיבי / עוזי פלג
מספר לא קטן של מאמרים עוסק בקשר או באי קשר בין יעילות ואפקטיביות בארגון עסקי, כמו כן יש הטוענים שיעילות באה לעיתים על חשבון אפקטיביות. במאמר זה אציג את דעתי בנושא בליווי הסברים ודוגמאות.
ניקוי שטיחים / אלי סרוגו
אם היינו אומרים לכם שיש קשר לא מבוטל בין ניקוי שטיחים לבין תפוקת עובדים בארגון, הייתם מאמינים? ואם היינו אומרים לכם שיש מחקר שמוכיח את הקשר הזה?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים