מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

הגדלת שטח אחסון

דרכים להגדלת שטח האחסון במחסנים ישנים בעשרות אחוזים

/ עוזי פלג

דרכים להגדלת שטח האחסון במחסנים ישנים בעשרות אחוזים

מאת: עוזי פלג*

בישראל אלפי מחסנים ומרכזים לוגיסטיים שתוכננו ונבנו לפני מספר שנים לא מועט. מחסנים אלו משרתים גופים עסקיים בתחומי התעשייה, השירותים, המסחר והלוגיסטיקה, במחסנים מאוחסנים מאות אלפי משטחיםPALLET RACKING)). בחלק לא קטן של המחסנים, חלו במשך השנים שינויים אשר שינו למעשה את בסיס הנתונים אשר על פיהם תוכננו ונבנו המחסנים

בחלק מהמחסנים גורמי השינוי הם שינויים בממדי יחידת המטען (רוחב,עומק,גובה, משקל), במקרים אחרים חל שינוי בתמהיל יחידות האחסון, במקרים אחרים חלו שינויים בצורת העבודה של המחסן, ובמקרים אחרים חלו שינויים פיזיים בשטח המחסן, בחלק מהמחסנים יש שילוב בין כל מה שצוין, כל הנתונים שצוינו מהווים נתוני בסיס לאפיון ולתכנון אופטימאלי של מחסן, במידה והם משתנים, משתנה גם אופטימיזציית התכנון המקורית של המחסן והמשמעות ניצול לא יעיל של שטחי האחסנה.

במקביל השתפרו הפתרונות בתחומי השינוע והרמת המטענים לגובה, עובדה המאפשרת שימוש במעברים צרים יותר וטיפוס לגובה רב יותר.

ישנה סבירות גבוהה שבדיקת רמת המתאם בין צורכי האחסון הנוכחיים, שיטת האחסון,  סוג ציוד הניטול הקיים ומידות מערך האחסנה (מעברים,גובה), יגלו פוטנציאל גידול משמעותי של תוספת משטחי אחסנה שיכולה להגיע לעשרות אחוזים, וזאת על ידי התאמת מערכת האחסון

 

תאימות מערכת האחסון.

במונח תאימות מערכת האחסון, הכוונה היא להביא לידי מיצוי מרבי של קיבולת המערכת (מדפים +אמצעי ניטול+מערך אחסנה) תוך בצוע שינויים נדרשים בהשקעה מינימאלית.

כיצד זה מתבצע

כל מערכת מדפים חדשה  נבנית בהתאם למאפיינים הבאים:

ü      האסטרטגיה העסקית (המכתיבה מיקום, צורת אחסנה, מימון)

ü      מאפייני ומגבלות המבנה שבו ממוקמים המדפים.(שטח,גובה,עמודים,פתחים)

ü      מאפייני יחידות המטען והשינוע.(רוחב, עומק, גובה, משקל)

ü      מאפייני ומגבלות אמצעי השינוע והניטול הקיימים בשוק.(כושר נשיאה, גובה מרבי, מעברים נדרשים).

ü      מאפיינים תפעוליים הנגזרים אף הם מהמאפיינים המצוינים אך אינם משפיעים על סוג הציוד הנבחר. (שליטה ובקרה, משאבי אנוש, בטיחות, זיהוי ועוד.)

השפעת יחידת המטען ומגבלות המבנה וציוד הניטול, על מדפי האחסון בשורות (ובכלל)

ממדי יחידת המטען משפיעים על: סוגי הקורות ומידותיהם, כמו גם על עומק שורת האחסון  והעומס על המסגרות, כמו כן גם על האורך הכולל של שורת אחסון, גובה מפלסי האחסון נגזר אף הוא מגובה יח' המטען, וכפועל יוצא מכך מספר המפלסים וגובה כולל של המערכת.

שטח המבנה מגביל  את כמות שורות האחסנה ואורכם, גובה המבנה מגביל את כמות מפלסי האחסנה לגובה, וכפועל יוצא את העומס המצטבר על המסגרת וגובה המערכת.

מידות כלי הניטול והסוג (מלגזה) משפיעים על רוחב המעברים, (ככל שרוחב המעבר הדרוש למלגזה גדול יותר, יקטן השטח שישמש לאחסון) וכפועל יוצא מכך אורך שורות האחסון ומספר שורות האחסון, גובה ההרמה של המלגזה, מכתיב את הגובה  המרבי של מפלס האחסנה העליון.

סה"כ יש לנו שילוב בין צרכים ומגבלות, הנגזרת של תוצאת השילוב היא הכמות המרבית של יחידות מטען שניתן לאחסן על גבי מדפים במחסן.

כאשר בונים מחסן חדש, ציוד האחסנה מותאם לדרישות ולאילוצים שצוינו, ברוב המקרים יש בציוד האחסנה המותקן "רזרבות" של קיבולת העמסה, מכיוון שתמיד יכולת נשיאת העומס של הקורות ועמודי המסגרות גבוהה יותר מהמחושב הנדרש, לעיתים הרזרבה היא גבוהה במיוחד ואיננה אחידה אצל כל הספקים (וזאת בשל ההבדלים במידות הקורות והמסגרות, טכנולוגיית הייצור, סוג החומר, עובי פח, חיזוקים וכדומה)

 במידה ובמהלך השנים, משתנים הממדים של יחידות המטען כתוצאה משינוי במידות המוצרים, או כתוצאה משינוי בתמהיל המוצרים, משתנה גם ההתאמה המיטבית בין הנדרש לאחסן וציוד האחסנה, כתוצאה מכך עשוי להיווצר ניצול לא יעיל של המחסן,  הן ביחס לנפחי האחסון והן ביחס לפוטנציאל נשיאת העומס של הקורות והעמודים.

המלגזות מהדור החדש מאפשרות לאחסן לגובה רב יותר, בעלות יכולת לדחוף את "המזלג" עמוק יותר ומתפקדות במעברים צרים יותר.

המסקנה

במחסנים ישנים אשר עברו במשך הזמן, לפחות חלק מהשינויים שצוינו, יש פוטנציאל לא מבוטל לניצולת אחסון משטחים יעילה יותר.

לכן מומלץ לבצע בדיקת התאמה מחודשת, של פעילות המחסן ויתכן שעל ידי בצוע פעולות הקשורות בהחלפת קורות, שינוי מפלסים וצמצום  מעברים,החלפת מלגזה, ניתן יהיה להגדיל את כמות המשטחים במחסן בעשרות אחוזים, ובעלות נמוכה משמעותית, מהעלות הנגזרת מהצורך לעבור למחסן חדש וגדול  יותר בעל קיבולת אחסון דומה.

במסגרת הבדיקה ניתן לבחון אפשרויות של שינוי חלקי  או מלא של שיטת האחסנה, תוך שימוש מרבי ברכיבי הציוד הקיים, אין בעיה להשלים ציוד של הספקים הפעילים, או לבצע השלמות של ציוד משומש של ספקים שאינם פעילים.

 (את הפתרונות לבדיקה, לייעוץ,לתכנון ולבצוע הגדלת ניצולת האחסון במחסנים קיימים ,יש לבקש מיועצי לוגיסטיקה המתמחים בתחום זה)

כל התאמה חייבת להיות בפקוח גורם מוסמך ומקצועי, על הלקוח לבקש אשור העמסה מחודש מספק הציוד או/ו אשור העמסה הכולל אשור סיסמי מקונסטרוקטור מוסמך.

לוגו 2הכותב הינו בעל חברת UP יזמות וניהול בע"מ יועץ וניהול פרויקטים להקמת מחסנים, החברה הינה ספק מאושר של משרד הביטחון בתחום הייעוץ וניהול ההקמה של מחסנים.

לשכת היועצים לוגוכל הזכויות שמורות לעוזי פלג (UP יזמות ניהול בע"מ)

אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

www.uzip.co.il

עוזי פלג
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
UP יזמות וניהול בע"מ
משרד לשרותי ייעוץ בניהול עסקי ליווי וחניכה לעסקים קטנים, יועץ ומנהל פרוייקטים להקמת מחסנים חונך עסקי 8091 של משרד התמ"ס ספק מאושר 11005244 של משרד הבטחון בניהול פרוייקטים
הכינור
ראשון לציון
0526969240
039628544
קישור לאתר
עסקים - כללי
תאריך: 20/2/2011
תגיות:   מחסן    מחסנים    אחסנה    לוגיסטיקה    אחסון    שיפור    נצילות מחסן    משטחים    מטען    מדפים   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - כללי

פשיטת רגל בעקבות תאונות עבודה / gidi didi
במקרים של תאונות עבודה שגרמו לנכות זמנית או לאובדן כושר עבודה תהיו זכאים לקצבאות ולתשלומים נוספים בעל עסק ששקע בחובות ולא יכול להחזירם יכול להכריז על פשיטת רגל ולהתחיל דף חדש
דיל או לא דיל / דודו אלבז
כל הטיפים בדף אחד של סגירת עסקה עם לקוח. איך לגשת? מה להגיד ובאיזו אסטרטגיה לנקוט כאשר יש מולך אגוז קשה לפיצוח.
מחפש עבודה? כוח אדם בשבילך! / LoadSEO SEO
אתה מחפש עבודה? עליך להקדיש לתהליך חיפוש עבודה זמן רב. זהו תהליך שלעתים גורם לתסכול, כאשר לא מתקבלים לעבודה שרצינו או לא מצליחים להגיע אל משרות מתאימות.
חיפוש עובדים יעיל ומהיר / LoadSEO SEO
איך תבצע חיפוש עובדים יעיל? איך תגייס את העובדים האיכותיים והמוכשרים ביותר עבור המשרה שאתה מציע? להלן מספר טיפים לביצוע חיפוש עובדים בצורה יעילה ונכונה
מחפשת עבודה? - טיפים לחיפוש עבודה נכון / LoadSEO SEO
מחפשת עבודה ולא יודעת איך להגיע למשרות אלו? חיפוש יעיל וממוקד יביא אותך אליהן יש לתכנן תהליך חיפוש העבודה ולהיעזר בכל הערוצים האפשריים כגון לוחות דרושים
חיפוש עבודה יעיל / LoadSEO SEO
קראו כאן כיצד לייעל את התהליך חיפוש עבודה וקצת טיפים. מומלץ מאוד בעת חיפוש עבודה וכתיבת קורות חיים, להיעזר במדריכים לכתיבת קורות חיים באתר דרושים עובדים.
חיפוש עבודה באינטרנט / LoadSEO SEO
האינטרנט פתח בפנינו עולמות חדשים כל תחומי חיינו. גם תחום חיפוש עבודה ולוחות דרושים השתנה לחלוטין וכיום, בזכות האינטרנט, חיפוש עבודה הפך למשימה פשוטה.
מחפש עבודה? - יש לנו אינדקס עבורך / LoadSEO SEO
חיפוש עבודה באינטרנט הינו תהליך שכמעט כל מחפש עבודה מחפש דרך האינטרנט. מחפש עבודה יכול להיתקל במבחר של אתרים שונים, לוחות דרושים עובדים חברות השמה וכו'
דרושים בחו''ל - למה כדאי ואיך להתארגן / LoadSEO SEO
לפני שיוצאים מהארץ בעקבות מודעת דרושים בחו"ל, יש לערוך את כל הסידורים ההכרחיים מראש, כולל קבלת אישורים רלוונטים, סידורי לינה, מקום העבודה ועוד.
חפשת עבודה לאימהות? / LoadSEO SEO
כל אמא יודעת כמה קשה לנהל חיי משפחה ולגדל ילדים. עבודה מהבית יכולה להתאים לכל מחפשת עבודה לאימהות ואף לגבר המעוניין לעבוד מהבית, ויש לה יתרונות רבים.
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים