מאמר - האתר הראשי להפצת מאמרים וקידום מקצועי
כניסה למערכת כותבי מאמרים כתיבת מאמר חיפוש מאמר מאמרים
 
 
 

עובד טוב

התכונות הנדרשות לעובד טוב

/ עוזי פלג

התכונות הנדרשות לעובד טוב

מאת: עוזי פלג*

מנהלים רבים מתחבטים בהגדרת מה זה  "עובד טוב" ?, אין לי ספק שכל מנהל אשר יתבקש לדרג את תכונות "העובד הטוב", ידרג מספר רב של תכונות אשר חלקן יהיה שונה אצל כל מדרג, הגדרת התכונות שכל מנהל ידרג תיגזר מתפיסת עולמו הניהולית, מניסיונו בניהול עובדים, מגודל הארגון ומורכבותו וממגוון התפקודים והכישורים הנדרשים לתפקוד טוב.

בשורות הבאות אציג את ששת התכונות הבסיסיות הנדרשות, לפי השקפת עולמי וניסיוני כמנהל שנים רבות,

ששת תכונות הבסיס לעובד טוב לטעמי הן כדלקמן:

ממושמע – עובד לפי נוהלי העבודה שהוגדרו בארגון.

אחראי – שוקל היטיב את ביצועיו ותפקודו.

יעיל ותכליתי – מבצע את הפעולות הנדרשות,באופן נכון ובקצב הנדרש.

יוזם – מנסה לחפש דרכים ופתרונות מעבר למקובל.

עצמאי – מסוגל לתפקד ללא פקוח והנחיה צמודים.

מתמיד – מתפקד כפי שצוין למעלה לאורך זמן.

תכונת המשמעת מגדירה למעשה את "הראש הקטן" מההיבט החיובי, כלומר תעשה מה נדרש לפי הנהלים וההנחיות,תכונה זו עשויה להצמיח "עובדים צודקים" שעובדים רק לפי הספר,  תכונות האחריות, היוזמה והעצמאות,  מגדירות למעשה את תכונות "הראש הגדול" החיוני לאיזון "הראש הקטן", היעילות והתכליתיות מגדירים את התפוקה הנגזרת מתפקודם ואיכותה, תכונת ההתמדה חיונית לרציפות ההתנהלות והתוצאות לאורך זמן ולא "להתעלות נקודתית" בתחום מסוים.

ממושמע

עובד  נדרש להיות בעל משמעת עצמית וארגונית, המשמעות היא שהעובד מקבל עליו ומפנים, את נהלי הארגון והקוד האתי וההתנהגותי בארגון, כמו גם את כללי ההתנהגות כאדם וכאזרח , עובד ממושמע מבטיח שיבוצעו רק הדברים הנדרשים מהעובד ובצמוד לנהלים.

אחראי

עובד המבין את אחריותו האישית לבצוע המטלה הנדרשת, יודע להבחין בין טוב ורע, מבין היטב את הנדרש ממנו ובמקביל יודע להביע את דעתו ולשאול אם לא ברור, תכונה זו אמורה לנטרל משמעת "רובוטית", העשויה להיגרם מהנחיה מוטעית, ומהעדר משוב מהעובד.

יעיל ותכליתי

שתי ההגדרות הן למעשה "בול ושובל" יעילות ותכליתיות חייבים להיות משולבים תמיד ביחד, יש לבצע תמיד את "הפעולות הנכונות בצורה הנכונה ובקצב הנדרש".

יוזם

הכוונה לקבל מהעובד דברים נוספים הנמצאים בתוכו, אשר לא הוגדרו כנדרשים לבצוע המטלה המוגדרת,  היוזמה היא חלק מ"ראש גדול" ומונעת על ידי שאפתנות להוכיח יכולות נוספות.

עצמאי

מסוגל לתכנן לעצמו את הזמן לאחר קבלת המשימות, איננו מטריד את מנהליו על כל דבר קטן, יודע לפתור את הבעיות הקטנות השוטפות הקימות בכל תהליך באופן עצמאי.

מתמיד

תכונת ההתמדה חשובה מאד ומבטיחה שכל התכונות שצוינו, אכן קימות בבסיס העובד ומצביעה על תכונות ודפוסי התנהלות עקביים, בניגוד להברקות רגעיות או הישגים נקודתיים, ההתמדה מצביעה על יציבות ומאפשרת  לעסק להגדיר את העובד "כעובד עוגן" שאפשר לבנות עליו.

יש לציין שהתכונות שצוינו באות בנוסף לתחומי הידע הנדרש והנרכש בכל ארגון.

 

 

כל הזכויות שמורות לעוזי פלג ( UP יזמות ניהול בע"מ)

 אין לעשות כל שימוש בכל מדיה שהיא בחומר הכתוב ללא אישור בכתב מהמחבר

                                                          www.uzip.co.il

 

       

 

C:\Users\Uzi Peleg\Pictures\אל תתלבט.png
C:\Users\Uzi Peleg\Pictures\כותרת תחתונה.jpg
 

עוזי פלג
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
מנכ"ל UP יזמות וניהול בע"מ חבר בלישכת היועצים העסקיים מנכ"ל לשעבר בחברות עסקיות. מחבר "זהירוני" המדריך להקניית ערכיהתנהגות לילדים
UP יזמות וניהול בע"מ
משרד לשרותי ייעוץ בניהול עסקי ליווי וחניכה לעסקים קטנים, יועץ ומנהל פרוייקטים להקמת מחסנים חונך עסקי 8091 של משרד התמ"ס ספק מאושר 11005244 של משרד הבטחון בניהול פרוייקטים
הכינור
ראשון לציון
0526969240
039628544
קישור לאתר
עסקים - ניהול
תאריך: 11/11/2010
תגיות:   ניהו    עסק    ארגון    עובדים    משאבי אנוש    כח אדם   


ממומן

מאמרים נוספים בתחום עסקים - ניהול

תזרים המזומנים והקשר למבנה ההוצאות העסקי, למבנה התחרות הענפית, והבנק / עוזי פלג
העסקי, קצב הנשימה של העסק (והבעלים) מווסת בהתאם לכמות וקצב האספקה של החמצן העסקי. תכנון וניהול יעיל של תזרים המזומנים מחייב הבנה של מבנה ההוצאות העסקי, הבנת מבנה התחרות הענפית, אמון ורצון טוב של הבנק.
תוצר ניהולי בעייתי, היוצר בעצמו בעיות חדשות הוא וירוס ניהולי / עוזי פלג
שיג את מטרתו הוא תוצר אפקטיבי ולהיפך, תוצר ניהולי אשר יוצר תוצאה בעייתית, ההופכת בעצמה לבעיה ואף יוצרת בעיות נוספות ,הוא "וירוס ניהולי" ברמות חומרה שונות, ובתור שכזה יש לטפל בו למניעת נזק חמור למערכת.
להצליח בעסקים על פי רונן הלל / רונן הלל
כדי להצליח בעסקים ובנתיב החיים חשוב להקפיד על מספר כללים שאם תיישמו אותם סיכויי ההצלחה שלכם יגדלו.
גיבוש אסטרטגיה שיווקית בחברות המוכרות לעסקים / גיא פרי
בכדי לגבש אסטרטגיה שיווקית בחברות המשווקות לעסקי (B2B), יש להבין את ההבדל במאפייני הביקוש בין שווקים עסקיים לשווקים צרכניים. שימוש בעקרונות נכונים, מאפשר לגבש אסטרטגיה שיווקית עבור חברות המוכרות לע
בחירת ספק מדפים לאחסנה כבדה / עוזי פלג
היא לבחור את ספק המדפים. ההתלבטות היא בין יצרן מקומי, לבין יצרן מחו"ל המיוצג בארץ על ידי גורם שיווקי. ההתלבטות היא לעיתים לא פשוטה, מה גם שרוב הלקוחות לא מכירים תמיד את הנושא ונעזרים ביועצים למיניהם.
הסודות מאחורי המדפים - מדוע הרשתות מגדילות את חלקו של המותג הפרטי שלהן ? / יובל לובנשטיין
יובל לובנשטיין, מסביר בדרכו המיוחדת, מדוע רשתות השיווק לוחצות להעלות את חלקו של המותג הפרטי שלהן על המדף.
קופה רושמת לניהול המכירות / ClickUP .
קופות רושמות חכמות הן פתרון מקיף לניהול בית העסק וניהול המכירות.
מה בין קיצוץ עלויות,חסכון והתייעלות / עוזי פלג
ים במהותם, ומציינים פעולות ומהלכים שמטרתם לשפר את מצב העסק על ידי הוזלות שיביאו לשיפור רווחים, ולשיפור כושר התחרות העסקי, או להארכת משך הזמן לשרוד בשוק, האם שלושת הפעולות זהות ורק הטרמינולוגיה שונה ?.
ארגון עסקי אשר איננו משלב בין אפקטיביות ויעילות הוא ארגון דפקטיבי / עוזי פלג
מספר לא קטן של מאמרים עוסק בקשר או באי קשר בין יעילות ואפקטיביות בארגון עסקי, כמו כן יש הטוענים שיעילות באה לעיתים על חשבון אפקטיביות. במאמר זה אציג את דעתי בנושא בליווי הסברים ודוגמאות.
ניקוי שטיחים / אלי סרוגו
אם היינו אומרים לכם שיש קשר לא מבוטל בין ניקוי שטיחים לבין תפוקת עובדים בארגון, הייתם מאמינים? ואם היינו אומרים לכם שיש מחקר שמוכיח את הקשר הזה?
מאמרים תפריט ראשי
שאלות ותשובות
יתרונות
אודות
הסבר
צור קשר
 
 
 
אודות | צור קשר | מפת האתר | אינדקס אתרים | sitemap | סניפים